СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА У ТРЕБИЊУ: Уручене награде истакнутим просвјетним радницима

  • У оквиру Светосавских свечаности, традиционалне манифестације у част првом српском архиепископу и просветитељу, у позоришној сали Културног центра Требиње синоћ је одржана свечана академија.

Фото: Културни центар Требиње

Кроз свечану бесједу протојереј ставрофор Велимир Ковач казао је да је Свети Сава вјечна српска прича и житије које и данас траје те да је хришћанство код Срба кроз Светог Саву добило специфичну димензију и опредијелило српску националну историју.

„Он је родоначелник нашег комплетног духовног наслеђа, а то је оно наслеђе које се на наслеђује као брда и долине и остала материјална блага, већ само свјесним усвајањем тих вриједности“, рекао је Ковач.

Градоначелник Требиња Мирко Ћурић је у поздравној бесједи рекао да из године у годину, на овај датум, ноћ уочи Светог Саве, показујемо да остајемо на његовом молитвеном путу, као нашем једином путу – путу спаса и опстанка као народа и да се радосно враћамо на саме темеље наше културе и наше традиције.

„У оваквим приликама сјетимо се Онога који је знао шта је било и шта ће бити, Онога који нас је кроз вијекове мирио, Онога који нас је школовао и лијечио, бранио и заступао, промишљао и предвиђао, да бисмо ми данас знали ко смо и куда идемо. Свети Сава је одредио пут којим ходимо, писмо којим пишемо, језик којим говоримо и утврдио вриједности које током вијекова не блиједе“, казао је Ћурић.

Градоначелник Ћурић је уручио Светосавска признања просвјетним радницима који су у свом радном вијеку часно и досљедно образовали и васпитали генерације и генерације наших ђака. Признања су додијељена: Леополдини Настић, васпитачу и наставнику разредне наставе, Милици Дурсун, професору групе предмета у струци угоститељство и туризам,Томиславу Вукашиновићу, наставнику српског језика и књижевности, Анки Мишељић, наставнику српског језика и књижевности, Марији Лојовић, васпитачу и наставнику хемије и биологије, Ковиљки Којовић, наставнику разредне наставе, Небојши Рудакијевићу, професору машинске групе предмета и директору школе и Станиславки Паповић, професору математике, постхумно.

У културно-умјетничком програму академије учествовали су: Дејан Цицмиловић, глумац Народног позоришта из Ниша, Јасмина Стоиљковић, глумица Народног позоришта из Приштине, Слободанка Цока Радовановић, етно вокал из Београда, хор „Трибуниа“ са диригентом Александром Рајковић, хор Музичке школе „Требиње“ који предводи Милисав Сукоњица те квинтет „Класје“ из Требиња.

Учесници програма академије били су и вокални солисти и рецитатори из Музичке и требињских основних школа: Марина Мучибабић, Марија Зиројевић, Даница Радмиловић и Стефан Готовина из Музичке школе, Теодор Риђешић, Лана Спаић и Петра Пајић из ОШ „Јован Јовановић Змај“ те Кристина Граховац, Милица Пиљевић, Ана Миљановић, Сара Илић, Слободан Надaждин и Андреа Носовић из ОШ „Свети Василије Острошки и Тврдошки”.

Културни центар Требиње

ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.
О аутору

Оставите коментар