У Београду представљена монографија „Основна школа у Берковићима од 1889. године до 2024. године“

  • У Музеју Поште Србије представљена је књига „Основна школа у Берковићима од 1889. године до 2024. године“, аутора др Миленка Кундачине у издању Издавачке куће „Само корак“ из Београда.

О књизи су говорили др Радован Чокорило редовни професор из Новог Сада, рецензент књиге, др Драгољуб Зорић редовни професор из Београда, Биљана Алавања књижевница и власница Издавачке куће „Само корак“ из Београда,  Горан Лучић уредник портала „Слободна Херцеговина“ и аутор др Миленко Кундачина, редовни професор.

Чокорило: Живимо у рашколованом друштву!

Проф. др Радован Чокорило сматра да ће књига бити непоновљиви споменик не само школи у Берковићима и њеним учитељима, него и школству у цијелој Херцеговини.

– Писана је из педагошког и завичајног сентимента њеног ученика, учитеља и педагога.  По истраживачкој посвећености аутора, осјећању за фактографски детаљ, обиму и допадљиво осмишљеној структури ова књига може бити модел за многе монографије које ће бити писане.

Чокорило каже да је ова Монографија опсежно, оригинално и интердисциплинарно дјело на којем би Кундачини могли завидјети педагошки класици.

– Она има вриједност за педагогију и психологију, али и за историју и културну антропологију. У књизи је са пуно педагошке љубави уткана и на дјелу показана мудрост старохеленског филозофа Хесиода, који је рекао да су „радивост, ред и праведност темељи човјекове моралности“. Ту моралност је аутор завјештао својој завичајној школи. Књига може послужити и као теорија за реконструкцију друштва. Они који су редовно завршили школе моћи ће у њој да пронађу много вриједних ствари. Они који су пречицом завршили школу, нити ће је разумјети нити ће у њој пронаћи за себе ишта вриједно. Ми живимо у сасвим рашколованом друштву.

На маргинама ове књиге Чокорило је записао да је битна традиција херцеговачког крша, људи који тамо живе, онтолошко материјалног сиромаштва.

– Из тог сиромаштва компензацијом како ли стасава духовно баготство стасавају храбри и морални људи прегаоци, јунаци племићког карактера, књижевници, научници… С тим у вези проучавајући Херцеговце Вук Врчевић је записао „Бити Херцеговац то је већ племићка титула“.

О књизи

Рецензије књиге су написали: др Драго Бранковић, академик Академије наука и умјетности Републике Српске, професор емеритус и дугогодишњи декан Филозофског факултета Универзитета у Бањалуци, др Вељко Банђур, редовни професор Универзитета у Београду и члан Српске академије образовања и др Радован Чокорило, редован професор Универзитета у Новом Саду и Универзитета у источном Сарајеву.

Књига обухвата шест поглавља: Народна основна школа у Берковићима у вријеме Аустроугарске, Основна школа у периоду краљевине и једне и друге, Основна школа у Дабру током НОБ-а, Основна школа од 1961. до 1978, Основна школе интегрисана у основне школе Нагим Диздар и Основна школа Његош у Берковићима у систему образовања и васпитања Републике Српске.

Књига је обогаћена биографијама учитеља, списковима ученика завршних разреда, фотографијама ученика генерације и ученика добитника награда, списковима свих запослених како наставника, тако и стручних сарадника, административних радника итд.

Зорић: Вријеме у коме се водило рачуна о лику просвјетног радника

Др Драгољуб Зорић редовни професор из Београда каже да када се човек друге струке дохвати историје, он зна мало да залута.

–  Кундачина пише прегледно и са осјећајем мјере. У његовом начину уобличавања грађе препознатљив је методолог по вокацији који користи релевантну литературу и архивску грађу. Слично као Андрић који прави „Хронику Вишеградске касабе“, „Хронику Травника“ итд, Миленко Кундачина прави хронику једне мале сеоске школе коју прати у више времена и заиста врло занимљив приступ има, скоро да може да се реконструише.

Посебан утисак на професора Зорића оставиле су двије фотографије приказане у књизи.

– На једној фотографији су приказана дјеца која слушају свога наставника који стоји иза њихових леђа. Оно што је привукло моју пажњу, јесте бистар поглед ове дјеце. Здравље које избија из њихових лица и бистрина из погледа. Одмах ми је било јасно да су та деца која објављују у мостарским часописима. И зато није чудно да је 80 људи из овог краја стекло докторат наука. Друга фотографија је са екскурзије. Наставници су на Тјентишту испред споменика. Они су на екскурзији, али сви имају бијеле кошуље и кравате. Веома се водило рачуна о лику просвјетног радника.

Алавања: Монографија која поставља стандарде 

Књижевица и власница Издавачке куће Само корак, Биљана Алавања вјерује да сви у сали знају име и презиме свог првог учитеља и то је оно што памтимо за читав живот, то је оно што нам свима остаје.

–  Ово је једно капитално дјело наше издавачке куће. Овакву монографију нема ниједна школа у Србији, то могу да гарантујем, вјерујем и шире.. До сада никада, у коју год школу да сам дошла, овакву монографију, ни сличну нисам добила, од саме структуре монографије до тога на који начин је технички одрађена – рекла је Авања и додала да се ради и на објављивању нових књига.

Лучић: У ратном невремену школа је била сигурна кућа за прогнане ученике из долине Неретве 

Уредник портала Слободна Херцеговина Горан Лучић захвалио се Марку Јелићу,  директору ПТТ Музеја на уступљеном простору као и представницима херцеговачких удружења у Србији који су својим доласком увеличали овај догађај. У свом излагању Лучић је говорио о културно-споменичком контексту у коме је настала ова школа.

–  Школа није настала случајно већ је то била природна тежња да се народ овога краја усмјери ка духовном и културном преображају, а који је у том тренутку недостајао. Сагледавајући огромно културно-споменичко наслијеђе Дабра и његове околине не можемо тумачити његов положај као простор скрајнутости од просвјете, што он уистину постаје у одређеним историјским прелазима. Свијест да је неопходна народна школа као услов бољег живота и њено оснивање 1889. године у Дабарском пољу, на основу поменутих историјских слојева, можемо рећи да је била природна тежња и враћање на провјерене путеве просвјете, културе и духовног преображаја.

Лучић је био ученик и свједок да је у Отаџбинско – одбрамбеном рату у Босни и Херцеговини Основна школа у Берковићима постала прва станица за наставак образовања дјеци породица избјеглих из Мостара и долине Неретве. Школа је прихватала и наставни кадар који је морао да се склони са херцеговачког ратног подручја.

–  Током четири године рата, а у залеђу ратних линија Хргуд – Комање брдо, школа ради јуначки, покушавајући неумањити квалитет наставе у односу на мирнодопске услове. И у томе заиста успјева. Наставници су са дивном посвећеношћу долазили на своје часове, увијек пристојно чак свечано академски обучени, док је на првим линијама сијевала оружана ватра. Посебно желим истаћи неке учитеље и наставнике као примјере животне посвећености и просвјетног достојанства. Ово вам свако може потврдити. То су Радослав и Невенка Биберџић, Драго и Бранка Мичета. Рат за опстанак народа и школства у Херцеговини 1992-1995. водио се у Основној школи Берковићи са опредијељењем за народну просвјету, културу и људско достојанство.

– У ратним годинама био сам ученик ове школе и живо памтим грмљавину артиљерије док ми ђаци учимо, рецитујемо, сазријевамо. Настављамо тако потребни живот. Управо тај неприкосновени живот у залеђу борбених линија градио је живу Републику Српску као политичку и културно-просвјетну извјесност. Школи је у тим годинама враћено и њено старо име, Основна школа „Његош“ у Берковићима, које она и данас са поносом носи.

Лучић каже да је Миленко Кудачина као син Дабра и Дабарског поља дао немјерљив научни труд и залоге родољубља кроз ову књигу са опредијељењем да вјековна тежња српског народа у Дабру, Стоцу и источној Херцеговини буде сагледана како од савремених нараштаја тако и од оних који тек долазе, а којима ће насушно послужити као светионик за будућност.

–  Ово је био најљепши али и најтежи начин да се школи, њеним учитељима и наставницима честита 135.-та годишњица посвећеног рада и трајања кроз истински залог за наш частан народни опстанак и вјечно тражену слободу у Хумској земљи Светог Саве Немањића!

Кундачина најавио још четири капитална наслова  

Када је школа славила 120 година, Миленко Кундачина је добио идеју да направи зборник који је обухватао тридесетак радова бивших ученика и наставника школе да напише Монографију.

–  Запитао сам се како ја, као доктор педагошких наука, треба да се одужим тој школи. Обавијестио сам о својој идеји директора школе који ми је дао на располагањање сву документацију.

БИЉЕШКА О АУТОРУ

Миленко Кундачина рођен је 1947. године у мјесту Хатељи у Херцеговини. Стекао је академско звање професора физике и дипломираног педагога, титулу магистра политичких наука као и доктора војно-политичких наука коју је стекао на Високој војно-политичкој школи ЈНА у Београду.  Доктора педагошких наука постаје на Филозофском факултету Универзитета у Скопљу. Радио је у Основној школи у Берковићима, гимназијама „Алекса Шантић“ и „Вељко Влаховић“ у Мостару, педагошким академијама у Мостару, Ужицу, Кикинди и Београду. Радио је на докторском студију на Факултету за специјалну едукацију и рехабилитацију у Београду, Правном факултету у Крагујевцу, Учитељском факултету у Ужицу, Педагошком факултету у Сарајеву, у Филозофском факултету у Косовској Митровици, Интернационалном универзитету у Новом Пазару и Свеучилишту „Херцеговина“ у Мостару. Наставу на постдипломском студију изводио је на Наставничком факултету и Факултету хуманистичких наука Универзитета „Џемал Бјељић“ у Мостару. Као гостујући професор учествовао је у извођењу наставе на постдипломском студију на Војној академији Војске Југославије у Београду.

Самостално или у коауторству објавио је: осам монографија, четири универзитетска уџбеника, два лексикографска дјела, два приручника, двије збирке, три библиографије монографског типа, седам поглавља у научним монографијама и око 160 радова у зборницама и часописима. Код Министарства науке Републике Србије руководио је пројектом „Учење и настава“ у трајању осам година. Обављао је дужности продекана за наставу на Педагошкој академији у Мостару и ректора на Свеучилишту „Херцеговина“ у Мостару. Обављао је дужност главног и одговорног уредника часописа „Учитељ“ Београд, „Путоказ и Мостар“ и „Учење и настава“ Београд и члана уредништва више часописа. На Свеучилишту „Херцеговина“ у Мостару додјељено му је звање професора емеритуса гдје је тренутно на дужности руководиоца докторских студија. Супруг је Невенке рођене Биберчић и отац ћерке Надежде диполомираног економисте и сина Милана дипломираног правника, адвоката. Биографија професора Кундачине је објављена у Енциклопедији Републике Српске, српском „Who is who“ у Београду и Београдском лексикону „Ко је ко“ у Босни и Херцеговини.

На путу прикупљања свих релевантних података Кундачина је обишао многе архиве у Мостару, Сарајеву, Београду, Новом Саду у Сремским Карловцима у Сплиту (Дабар припадао Приморској бановини), Цетињу (припадао и Зетској бановини), Херцег Нови, Котор…

–  Био сам одушевљен учитељем који је био дио Младе Босне, Тришићем, затим учитељем Стеваном Крављачом који је био утемељивач Српског културно-просветног друштва Просвета. Учитељ и соколаш  Душан Савић завршио је предњачки курс у Прагу, залагао се за проширење школског простора. Илија Гучевац је остао у служби седам година и спријатељио се са народом, па био и кум породице Ћупина.

У току тог дугогодишњег истраживања записао је многобројне податке, да би дошао до преко 3.000 страница вриједног материјала, које ће се наћи у 5 књига.

–  Моја наредна књига је Токови прошлости (Дабар, Хргуд и Дабрица) до 1941. и други дио Трагови прошлости од 1941. до нашањих дана. Прихватио сам се и израде родослова за 135 братстава, а то је 20.000 имена. Ангажовао сам око стотину сарадника из тих братстава. И пета књига би био Лексикон око 1000 личности из Дабра. Од трговаца, преко возача фијакера, рудара до доктора наука и два академика. У Дабру има 80 доктора наука који су се родили у Дабру или су им очеви или дједови из Дабра.

Глумица и кума породице Кундачина Марија Каран прочитала је Извод из биографије Николе Тришића учитеља и припадника Младе Босне и биографију аутора. Програм књижевног представљања успјешно је уредила и водила мр Мирјана Пајић.

 

Текст и фотографије: Драгана Бокун / Српско коло

 

 

 

 

 

 

 

ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.
О аутору

Оставите коментар