Свети огањ стиже у Републику Српску
-
У православним храмовима у Републици Српској данас, на Велику суботу, биће организован свечани дочек Благодатног огња или пламена са гроба Исуса Христа, који ће ове године први пут из Јерусалима бити пренесен у Републику Српску.
Испред Саборног храма Христа Спаситеља у Бањалуци биће организован дочек Благодатног огња, који ће бити донесен у организацији Епархије бањалучке и Републичког секретаријата за вјере.
Свечани дочек биће организован у 23.30 часова, а Благодатни пламен ће по доласку бити предат НЈеговом преосвештенству епископу бањалучком Јефрему, уочи васкршње Свете архијерејске литургије која почиње у поноћ, најављено је из Републичког секретаријата за вјере.
На Сокоцу ће испред цркве Светог пророка Илије бити организован свечани дочек Благодатног огња у 23.30 часова. Потом ће у цркви Светог пророка Илије у поноћ бити служена васкршња света литургија.
Из Митрополије дабробосанске саопштено је Срни да ће Благодатни огањ бити дочекан у Саборној цркви Рођења Пресвете Богородице у Сарајеву сутра, у 8.00 часова, прије васкршњег јутрења и Свете литургије.
Дочек Благодатног огња биће организован и у храму Светог Василија Острошког у Источној Илиџи сутра у 6.00 часова, а у храму Светог Саве у Фочи у 5.00 часова, прије васкршњег јутрења и Свете литургије.
У Вишеграду ће Благодатни огањ бити дочекан у храму Светог кнеза Лазара у Андрићграду 12. априла у поноћ, прије васкршњег јутрења и Свете литургије, и у храму Рођења Пресвете Богородице на Мегдану у 5.00 часова.
Благодатни огањ биће дочекан и у Бијељини у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице.
Благодатни огањ, пламен са Христовог гроба у Јерусалиму, у Саборни храм у Требиње стиже на Васкрс, прије празничног јутрења које почиње у 5.00 часова.
На Васкршњи понедјељак, 13. априла, Благодатни огањ би требало да буде пренесен у Пребиловце на прву славу Храма.
Литургија у Пребиловцима почеће у 9.00 часова, а служиће је умировљени епископ захумско-херцеговачки и приморски Атанасије.
Огањ, кога називају и највећим чудом у Јерусалиму, појављује се сваке године уочи Васкрса, приликом молитве патријарха јерусалимског и све Палестине у цркви Христовог Васкрсења.
Пламен се пали сам од себе, односно не пали га патријарх.
Патријарх улази у цркву чија су врата била запечаћена, након што су сва кандила у цркви погашена, а комисија је утврдила да се у њој не налази ништа чиме би се вјештачки изазвао пламен.
Свети огањ који се на Велики петак појављује над Христовом гробницом стићи ће из Тел Авива на аеродром “Никола Тесла” у Београду, одакле ће свечано бити пренесен до Храма Светог Саве на Врачару и храма Христа Спаситеља у Бањалуци.
Свечани дочек Благодатног огња испред храма Светог Саве биће организован уз постројену гарду Војске Србије, гдје ће бити предат НЈеговој светости патријарху Иринеју који ће га са свештенством и у присуству највиших државних представника подијелити грађанима.
Осим Благодатног огња, из Јерусалима стижу и два часна крста, што представља наставак традиције њиховог доношења која је започета са благословом патријарха Павла 2006. године.
Ове године један часни крст намијењен је за манастирску цркву Рођења Светог Јована Крститеља у Јасеновцу и биће јој предат 22. априла на 70-годишњицу пробоја Јасеновачког логора, а други је намијењен храму Васкрсења Христовог у Пребиловцима и биће јој предат 9. августа.