„Ћоровићеве сусрете“ отворио је начелник општине Гацко Огњен Милинковић истакавши да су Гацко и Херцеговина простор слободе мали по броју становника, а велики по својој историји.
Присутне је поздравио и предсједник Организационог одбора 25. Научног скупа историчара Радомир Вучковић.
Жири у саставу проф. др Милош Ковић, проф. др Радмило Пекић и проф. др Боривоје Милошевић одлучио је да награда Владимир Ћоровић буде додијељена књизи „Свети краљ Милутин“ у издању издавачке куће Светог манастира Хиландара.
Проф. др Радмило Пекић образлажући одлуку жирија истакао је да од прошлогодишњег окупљања у српској историографији није се појавило ништа што би се могло упоредити са овом књигом. По његовим ријечима књига спада у капитална дјела посвећена великој теми и личности, краљу Милутину, који је обиљежио златно доба српске историје.
Уредници награђене књиге су Смиља Маријановић Душанић, Даница Поповић, а у Гацку је био и трећи уредник Срђан Пириватрић.
Општинску награду и повељу Општине и Просвјете директору издавачке куће „Задужбина Светог манастира Хиландара“ уручили су начелник Огњен Милинковић и потпредсједник општинског одбора Просвјете Радомир Вучковић.
Научни скуп историчара био је посвећен теми „Знаменити Херцеговци кроз историју“.
У име Матице српске на академији говорио је проф. др Јован Делић нагласивши да је задатак Матице да брине о Србима гдје год да су, језику и култури и да их окупља у своје окриље.
На свечаној академији представљен је и Зборник о Ленки Дунђерски, која је спона општина Гацко и Србобран.
О великој љубави Ленке Дунђерски и Лазе Костића говорили су и гости из Србобрана, а програм је припремио директор Дома културе Дејан Корцеба.
Пјесник из Србобрана Горан Благојевић надахнуто је говорио о овој великој љубави.
Добитник награде Ленкин прстен Благоје Баковић казивао је стихове пјесме „Пуна је тишина“.
Монодраму о Ленки и Лази изнијели су глумци позоришта у Новом Саду Јована Радовановић и Ервин Харџимуртезић.
У културно умјетничком дијелу програма учествовали су и гуслар Ненад Ивковић и црквени хор „Света Јелена Анжујска“.
Pingback: Завршени 25. Ћоровићеви сусрети историчара у Гацку