ДА ЛИ ЗНАТЕ? Чувена америчка играчка направљена по лику потомка досељеника из српске Херцеговине

  • Американац, потомак досељеника из српске Херцеговине, Мичел Пејџ (Михајло Пејић), добитник највиших националних признања САД за заслуге у Другом светском рату, због исказане храбрости постао је инспирација за лик маринца из серије чувених акционих фигурица Џи.Ај. Џо (Г.И. Гое).

Снимак екрана РТВ БН

Оне су продате у скоро 400 милиона примерака а ова играчка постала је икона међу америчким играчкама.

Мичел Пејџ , један од само неколико стотина добитника највишег националног одликовања САД – Медаље части, сва признања и ратну заоставштину оставио је Елдред Музеју Другог светског рата, чији кустос Кајл Дан за Тањуг прецизира да су Пејџа, који се родио као Михајло Пејић 31. августа 1918. родитељи, досељеници из Херцеговине, одгајали у складу са српским коренима и традицијом не заборављајући ни да му усаде осећај патриотизма према САД.

На сајту Стејт департмента посвећеног ветеранима наведено је чак да је мајка брата и њега одгајала тако што их је подсећала на српске корене и јунаке Косовског боја, али и да их је учила да буду поносни Американци.

„Мич је у почетку био резервисан према идеји, јер је сматрао да би то могло да буде искоришћавање не само његовог лика већ и Медаље части, али је прихватио када га је супруга Мерилин убедила да ће акциона фигура бити добар начин да млади сазнају за херојство које су он и његов пук показали на Гвадалканалу“, рекао је куратор Дан.

Акционе фигурице Џи. Ај. Џо, настале како би парирале чувеној Барбики, производи америчка мултинационлана комапнија Хазбро, основана 1923 године.

Аутобиографија из 1975. године, ‘Маринац по имену Мич’ је, како су апострофирали, убачена на списак литературе која доприноси програму за унапређење обуке маринаца.

О популарности чувене акционе фигуре говоре и филмови Џи. Ај. Џо – Успон кобре и Џи. Ај. Џо Одмазда као и серија америчких војних научнофантастичних акционих филмова заснованих на истоименој линији играчака.

Б92

ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.
О аутору

Оставите коментар