ОДЈЕЦИ КОМЕМОРАЦИЈЕ У АРАНЂЕЛОВУ: Промоција „ђавољих шегрта“ и бошњачких унитариста
-
Уочи Илиндана, у српском православном гробљу села Аранђелово, поводом тридесетогодишњице смрти, одржана је комеморација злогласном „народном хероју“ Владу Шегрту, који се терети за бројне злочине над српским становништвом.
Пише: Слободанка Тановић Шкоро
Говорници на комеморацији били су предсједник САБНОР БиХ Сеад Ђулић и Изо Рокољ који су окупљенима причали о тековинама антифашистичке борбе величајући лик и дјело Влада Шегрта, а посебно истичући чињеницу да је ријеч о члану прве послијератне владе Босне и Херцеговине и вијећнику ЗАВНОБиХ-а и АВНОЈ-а.
Мада се задњих година Ћулић представља као предсједник удружења грађана САБНОР БиХ, ријеч је заправо о бившем мајору тзв. Армије БиХ. Био је члан команде муслиманског четвртог корпуса који је предузимао бројне војне акције на правцу према Невесињу.
На комеморацији је истакао да “не дамо оно што је наше”.
– Владо Шегрт је наш и ми га ни мртвог ником не дамо. Данас смо овдје да га се са дужним поштовањем сјетимо, а не да га бранимо – рекао је Ћулић, који је потом показао и лоше познавање историје тврдећи да је Први ударни батаљон формиран у Ластви (Истина је да је овај батаљон формиран у Баљцима код Билеће).
Да је суштина комеморације Влада Шегрта, заправо промоција бошњачке унитаристичке политике потврдио је и други говорник Изо Рокољ. Братић злогласног требињског усташког бојoвника Ајдина Рокоља (који се терети да је на правди Бога убио Србина Влада Н. Поповића), оженивши кћерку друга Јова Гркавца, направио је завидну каријеру (не) талентованог комунисте.
У једном тренутку био је директор Радио Требиња, а данас из Холандији уређује фб страницу Требињци на којој објављује фотографије Требињаца из прошлог вијека. Током љетних мјесеци борави у Требињу гдје често фотографише позната лица града под Леотаром са акцентом на сународнике који живе током године у Скандинавији, а љети обилазе своја имања. Тенденција ове странице је да кроз носталгичне објаве истакне латетну оптужбу за промјену етничке структуре најјужнијег града Српске.
Велики поштовалац лика и дјела Влада Шегрта је и редитељ Феђа Исовић који је такође присуствовао комеморацији. Широј јавности је познат као редитељ серије „Луд, збуњен, нормалан“, а као активиста се истакао на првој геј паради одржаној у Сарајеву носећи транспарент са дугиним бојама преко кога је ћириличним словима исписан натпис „Требиње“.
Ову веома јасну и илустративну поруку накнадно је Исовић покушао да правда као „фору“ којом је све „изиграо“. Најбољи, нажалост и једини одговор упутило му је уредништво портала Требиње данас репликом „боља је фора исписати лично име ћирилицом.“
Да иронија буде већа, овај велики борац за права ЛГБТ популације добио је мјесто, поред блаженопочившег владике Атанасије, као један од аутора у памфлету, који је недавно помпезно промовисан као прва Званична монографија Града Требиња.
На комеморацији злогласног народног хероја Шегрта био је и друг Рајко Ћапин. Данашња перјаница требињских социјалиста имао је необичан развојни пут. Наиме, недуго након смрти Влада Шегрта, био је међу члановима Српске радикалне странке у Требињу (број чланске карте 15335).
Увидјевши да све оно што може да се купи заправо и нема вриједност, Ћапин је ријешио да своја некадашња идеолошка убјеђења промјени „лијевим скретањима“. Данас је директор Дома пензионера у Требињу.
На комеморацији Шегрту био је и Раде Алексић, отац покојног Срђана Алексића, Србина страдалог док је бранио Бошњака. Његова смрт је изазвала велике контроверзе чак и међу одборницима градова у којима је овај Требињац добио своје улице.
Најновији примјер је Тајиб Делалић, одборник Странке демократске акције (СДА) у сарајевској општини Нови Град, који је тражио да се преименује улица у тој општини названа по Требињцу Срђану Алексићу. Делалић је оспорио званичну верзију Алексићеве смрти, додајући да је те 1993. године његов живот окончан у покушају војне полиције да заплени текстилну робу којом је трговао један Бошњак.
На поменутој комеморацији недостајао је само атаман и бивши ратни начелник Требиња Божидар Вучуревић који је је својевремено у интервјуу за Херцег телевизију рекао да је српско помирење започело прије тридесет година, односно оног тренутка када је он отишао у Аранђелово на сахрану народног хероја Влада Шегрта.
Можда је баш зато напокон свима јасно зашто од 4. октобра 2016.године, стоји постоље Владе Шегрта у парку поред храма ‘Преображење’ у Требињу.
Срамота је што су потомци страдалих православних Срба по команди злогласног Влада Шегрта заборавили своје створитеље!
Сваком од бројних недостојних насљедника, најбољи је одговор дао недавно у Фазлагића кули, Бакир Изетбеговић.
Kakav otrežnjujući i potreban tekst. Koliko je usputnih činjenica prikazano. Dovoljno da i slijepi progledaju.
Pingback: Слободна Херцеговина » СЈЕЋАЊЕ НА КРВАВИ ТРИФУНДАН: По команди Влада Шегрта комунисти стријељали 19 младих Невесињки
Pingback: Слободна Херцеговина » АКО ПОСТОЈЕ „ЗВАНИЧНЕ“ ОНДА ПОСТОЈЕ И „НЕЗВАНИЧНЕ“ МОНОГРАФИЈЕ: На сајму представљена књига „Град