ПАМТИМО И СЛАВИМО СВЕТОСТ ПРАВОСЛАВНОГ ЦАРА: Српски словенофили обиљежили вијек од Октобарске револуције
- Памтећи вијек од 25. октобра 1917. године (по Јулијанском календару) и почетка Октобарске револуције, а разумјевајући њене посљедице по руски и српски народ, те цијелу Православну цивилизацију, српски учесници на Јубиларном свесловенском сабору у Москви и Петрограду 2017. године, (Јубиларном јер је сазван у спомен на 150 година од Првог свесловенски сабора у Петрограду и Москви 1867. године, а на молбу Цара Александра Другог, дједа Цара Николаја Другог Романова) обиљежили су овај догађај у оквиру програма „Памтимо и славимо светост православног Цара“.
Ранко Гојковић, Биљана Ђоровић, Драгана Трифковић и Горан Лучић положилу су ловоров вијенац са руском и српском заставом, симболом мучеништва и славе, на споменик Цару Николају II у Београду.
Потом су своја обраћања прочитали Биљана Ђоровић, Драгана Трифковић и Горан Лучић.
БИЉАНА ЂОРОВИЋ: Холивудским средствима понавља се ритуално убиство Светог цара Николаја!
ДРАГАНА ТРИФКОВИЋ: Октобарска револуција је највећа руска катастрофа у историји!
ГОРАН ЛУЧИЋ: Родиће се нови православни цар!
Овај скуп памћења и поштовања Светог Цара и његове жртве за српски народ својим присуством је увеличала проф. Ирина Ивановна Косинова, члан Управитељства Међународног савеза православних научника из Русије, професор на Вороњешком државном универзитету.
Наиме, 23. и 24. октобра у Београду је одржана Прва београдска конференција православних научника. Истакнути православни научници и професори пружили су свесрдну подршку скупу који слави Цара Николаја II, руско-српско братољубље и православну узајамност. Професорка Косинова пренијела је подршку и поздраве цијеле делегације руских православних научника који су због обиласка српских манастира лично изостали.
Међу присутнима су били и Велиша Миљановић, представник Балканске Козачке војске, козачки потпуковник, начелник штаба, Јован Хонда из удружења „Православна породица“ као и предсједник удружења „Србски светионик“ Милан Чучковић.
Одласком у руску цркву Свете Тројице присутни су се молитвено сјетили свих оних који су погинули бранећи Цара, али и многих жртава богоборног комунистичког терора.
Прислужили су свијеће на гробу генерала Врангела и цјеливали комад шала Светог царевића Алексеја, спасеног из дома Ипатијевих у Јекатеринбургу трудом адмирала Колчака.
Потом је у православном клубу „Цароставник“ одржан историјски час.
Православни публициста Ранко Гојковић говорио је о политичким околностима које су претходиле Октобарској револуцији и општем издајству којим је жртвована царска породица, али и о посљедицама преврата које живимо данас.
Уз приказивање филма „Јего благодарије барон Врангел”, редитеља Бошка Милосављевића, завршен је програм „Памтимо и славимо светост православног Цара“.