То значи, према изумитељу, да телефонски кабал испод Атлантика о коме се већ дуго расправља никада неће бити положен. Много пре него што се успостави веза каблом људи ће разговарати између Њујорка и Лондона без жица, мисли др Пупин. Он верује, такође, да ће бежична телефонија на дугим растојањима заменити жичану телефонију и на копну.
Овај поглед на развој телефона, ако се узме уз изјаву Питера Купера Хевита од уторка да ће разговори са Европом ускоро бити могући, показује да научни умови још увек признају да је употреба електрицитета у повоју.
Био сам врло задовољан – као што сам био и дубоко убеђен – кад је трансконтинентална телефонска веза приказана у понедељак, рекао је др Пупин репортеру ‘Тајмса’, ‘али следећи корак је у усавршавању бежичне телефоније пре него у ширењу жичане комуникације. Прво, као што је истакао главни инжењер компаније American Telephone and Telegraph, мора се уложити више од 2.000.000 долара да би се остварила комерцијална телефонска веза између Њујорка и Сан Франциска. То само по себи разговор преко жице на великим растојањима чини претерано скупим.
Да би се ствар учинила популарном, морамо наћи други начин. Решење је у бежичном преносу. Неко ко није упознат са развојем бежичног преноса последњих година не може ни да сања о корацима који су учињени и само неко ко је упознат са овим напретком може ценити бежичну телефонију као ствар која није претерано далека будућност’.”
Извор: Експрес