ТРАДИЦИЈА ДУГА 33 ГОДИНЕ: Херцеговци у Новом Саду обиљежили крсну славу Светог Василија Великог (ФОТО)
-
У Новом Саду чланови Удружења Херцеговаца и пријатеља Херцеговине су по 33. пут дочекали Српску нову годину и обиљежили крсну славу Удружења Светог Василија Великог.
На овом сабрању које је, уз обред сијечења славског колача, благословио надлежни свештеник Предраг Билић, настојатељ Храма Светог Симеона Мироточивог у Ветернику, окупило се више од 450 људи.
Традиционалном херцеговачком здравицом поздравио их је проф. др Јово Радош.
Домаћин славе, предсједник Удружења Божидар Миловић је у свом обраћању подсјетио на дугу традицију овог окупљања.
– Наше удружење има више од 3.000 чланова. На ове просторе Херцеговци су се у већем броју почели насељавати након Првог свјетског рата, тај тренд је настављен и након Другог свјетског рата. Данас у Новом Саду живи велики број Херцеговаца и њихових потомака и без обзира из којих су мјеста дошли, осјећају припадност овом удружењу. Због тога смо веома поносни што смо недавно објавили монографију аутора проф. др Бранка Баља и проф. др Јова Радоша која обухвата рад Удружења у претходне 33 године.
Поздрављајући понаособ све пријатеље Херцеговине, као и госте пристигле из Херцеговине, Миловић је најавио да је мисија овог удружења да увијек буде мост између два завичаја.
– Удружење је ове године иницирало преговоре са најстаријом националном књижевном, културном и научном институцијом Матицом српском са жељом да се оформи једно посебно одјељење у Херцеговини.
Бираним ријечима Херцеговце је поздравио градоначелник Новог Сада Милан Ђурић. Он је истакао да је својом бројношћу, традицијом и активностима Удружење Херцеговаца у Новом Саду веома препознатљиво.
– Посебно морам да истакнем хуманитарне активности, међу којима су сталне и редовне акције добровољног давања крви – рекао је Ђурић уз обећање да ће у будућности ово Удружење имати већу подршку Града Новог Сада.
Поздраве из Херцеговине пренио је начелник општине Невесиње Миленко Авдаловић. Он је истакао да су Херцеговци гдје год су се селили направили резултате и да је можда дошло вријеме да то ураде и на камену са ког су потекли.
– Херцеговина није имала већу помоћ из Србије као посљедњих десетак година. У овој години Република Српска и Србија заједно иду у сусрет највећем јубилеју који ће се обиљежити у српском народу, а то је 150. годишњица Невесињске пушке – рекао је Авдаловић.
Он је најавио да ће се у Невесињу 5. јула окупити државни званичници и црквени великодостојници, а у склопу обиљежавања Дана српског јединства, слободе и националне заставе у београдском центру Сава 15. септембра одржаће се свечана академија посвећена херцеговачким јунацима.
По први пут на херцеговачком сабору гост је била докторанд правних наука Сања Жарковић која се прославила као побједник 179. циклуса најдуговјечнијег квиза у Србији “Слагалица”. Остварила је и значајне резултате учешћем у квизовима „Потера“, „Тотални обрт“ и „Стигни ме ако знаш“. Сматра да акумулирано знање не може бити непотребно.
– Знање никад није потцијењено. Немам никакве посебне припреме, јер од малих ногу волим књиге и учење. Ако би се десило да нешто не знам, трудила сам се да сазнам више о томе. Читала сам много: књиге, новине и укрштенице. Слагалица је веома динамичан квиз који не испитује само чисто знање, већ и логику, брзину закључивања, сналажење… Увијек са поносом истичем да сам из Требиња и на тај начин промовишем родни град.
Бурно поздрављен ријеч је добио и прослављени српски пјесник Матија Бећковић.
– Ви сте мене пречастили и незаслужено одликовали дајући ми ријеч на крсној слави Светог Василија Великог која се слави 33. пут и симболично представља 33 Христове године.
Мада у празничној атмосфери окупљени су са великом пажњом слушали његове стихове посвећене српским великанима.
Највећа снага Удружења Херцеговаца чини омладина, па се тако у склопу програма пјесмом представила мушка пјевачка група овог удружења коју чине чланови: Иван Слијепчевић, Милош Лучић, Славиша Буха, Милан Бјелица, Дејан Бољановић, Владо Дивљан и Раде Паповић.
Инспирисана мајчиним родним градом Мостаром своју поезију је казивала Хелена Савић, рођена Суботичанка и студенткиња Филозофског факултета у Новом Саду.
Окупљене у женској групи “Наш осмех” даме из Сечња Мирјана Дангубић, Бора Алексић, Снежана Бунић, Миланка Чечарић и Радмила Петровић Пенезић показале су како чувају изворне херцеговачке пјесме.
У програму су још учествовали гуслар Милош Лучић и епски пјесник Петар Јаничић из Требиња.
Посебне симпатије изазвао је млади гуслар Свето Вујовић из Билеће.
Домаћини су и ове године организовали богату томболу у којој су најсрећнији добили гусле, пршут, викенд у Требињу и на Моску, умјетничку слику, косилицу и бројне друге награде.
За забавни дио програма и добро расположене потрудио се Вирал бенд.
Програм су веома надахнуто водили Мирела Митрић, познало лице РТВ Војводина и доајен спортског новинарства Лазо Бакмаз.
Поред наведених, обиљежавању крсне славе Удружења Херцеговаца у Новом Саду између осталих су присуствовали градоначелник Требиња Мирко Ћурић, начелник општине Гацко Вукота Говедарица, начелник општине Билећа Миодраг Парежанин, начелник општине Љубиње Стево Драпић, некадашњи начелник општине Берковићи Ранко Бели Лучић, предсједници и представници братских херцеговачких и крајишких удружења из Србије и Републике Српске, као и бројне личности из јавног и друштвеног живота Новог Сада.
Наредно херцеговачко окупљање биће одржано 26. јануара у Бијељини у Републици Српској, док ће се у Србији поново окупити 1. фебруара у Суботици.
Текст и фото: Трифко Ћоровић