Српска прва у окружењу опорезује даривање имовине (ВИДЕО)
-
Нови закон о порезу на доходак направио је праву пометњу на тржишту некретнина у Српској. Већ годину дана са 10 одсто опорезује се капитална добит, односно разлика између продајне и набавне цијене имовине. У пракси најгоре пролазе власници станова стечених у социјализму, а откупљених у процесу ваучер приватизације.
У Агенцији за некретнине појашњавају да се свако ко покуша да такав стан прода или препише на дјецу, нађе у правом проблему. Стан у Бањалуци од 50 квадрата грађен 80-их година, у приватизацији се могао откупити за 20.000 марака, а та погодност тек данас стиже на наплату.
“Њему се та продајна цијена од 20.000 марака сматра као набавна цијена и ако стан рецимо прода за 100.000, разлика је 80.000 и плаћа 10 одсто пореза на капиталну добит, то је 8.000 марака. Занемарује се период становања, занемарује се инфлација, занемарује се евентуално инвестирање у ту некретнину.”, рекао је Драган Милановић из Агенције за некретнине “Ремакс”.
Јединствен у региону и свијету, Закон о порезу на доходак у Српској од прошле године опорезује даривање имовине родитеља дјеци, без обзира колико је година уназад имовина у породичном власништву. Таква врста пореза не постоји у Федерацији и Брчко Дистрикту, али ни Србији и Хрватској.
Народни посланик Драган Чавић овај намет назива “Порез на мртве родитеље”, а два пута је безуспјешно предлагао измјене закона.
“Многи грађани нажалост нису могли да пренесу своје некретнине на дјецу зато што су морали да плате порез на капиталну добит. Људи морају да плаћају порез што је потпуна дестимулација за живот младих људи и њихово брачно организовање јер су углавном то случајеви код младих брачних парова који на тај начин рјешавају своје стамбено питање”, рекао је шеф Клуба посланика НДП-а у Народној скупштини РС Драган Чавић.
О ефектима примјене новог закона о порезу на доходак нико у Пореској управи није хтио да говори, а нису ни одговорили на наше упите. Ако је судити по њиховим подацима, закон има контра ефекат на буџетске приходе јер је наплата пореза на доходак за 8 милиона мања него у овом периоду прошле године.