СОКОЛИ  И  ЈОВАН ДУЧИЋ 

  • Кроз  С.П.Д.  „Гусле” из Мостара у току националних борби прошли су национални  борци Игњат Гатало, Војислав Шола, Алекса Шантић, Светозар Ћоровић и Јован Дучић.

Требиње, тридесетих година 20. вијека

Друштво је било основано у Мостару 1888. под именом „Црквено пјевачко друштво „Гусле“. (1)

Соколско друштво Требиње није све до 1939. имало свој дом, иако је било основано 1909. Општина вароши Требиња је друштву поклонила земљиште са почетом грађевином, које је вредело око 100.000 динара. Друштво је наставило градњу уз мале измене. У дому је требала бити смештена велика библиотека и галерија слика песника Јована Дучића. (2)

Соколско друштво Требиње одржало је годишњу скупштину 25 фебруара 1940 године. Изабрана је нова управа, на челу са старешином Владом Поповићем. На његов предлог скупштина је једногласно закључила, да соколски дом, који су довршавали у 1940 години добије име уваженог песника и родољуба, Јована Дучића, амбасадора у Букурешту и почасног старешине требињског соколског друштва. О својој одлуци друштво је известило брата Јована Дучића. Он је одговорио из Букурешта : „Најлепше благодарим милим земљацима за почаст, коју сте ми саопштили Вашим телеграмом, надајући се да ћу само својим укупним напорима родољуба некад постићи увјерење да заслужујем толику братску љубав“. У чланку у „Соколском Гласнику“ истакнуто је : „Напомињемо, да ће дом бити једна врло лепа грађевина. У њему ће бити, поред осталога, смештена  и библиотека, која ће представљати непроцењиву вредност, како за друштво, тако и за место, коме велики уметник поклања неограничену пажњу и љубав, у сталној жељи и непрекидном настојању, да га подигне на завидну висину.“ (3)

Песник Јован Дучић био је члан родољубивих друштава, како пре Првог светског рата, тако и у међуратном периоду. Био је почасни старешина требињског соколског друштва. Соколско друштво Требиње је решила да свој соколски дом назове по њему. То је била велика част јер су се соколски домови у то доба називали по краљу Петру или по краљу Александру.

Саша Недељковић
члан  Научног друштва  за  историју  здравствене  културе  Србије

 

Напомене :
  1. „Концерт С.П.Д. „Гусле” из Мостара у Београду”, „Ћирилометодски вјесник”, Загреб, јуни, јули и август 1935, бр. 6,7 и 8, стр.78, 79;
  2.  Станко О.Станковић, „Требиње  зида  дом!”,  „Соколски гласник“, Београд, 23 јуна 1939, бр. 25,  стр. 5;
  3. Ст. От. Ст, „Годишње скупштине наших јединица“, „Соколски гласник”, Београд, 8 март 1940, бр. 10, стр. 6;
ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.
О аутору

Оставите коментар