ПЕТРОВДАНСКИ ДАНИ У ВЛАДИМИРЦИМА: На 165. годишњицу Теслиног рођења вече посвећено Србима из региона (ФОТО+ВИДЕО)
-
На 165. годишњицу рођења Николе Тесле општина Владимирци уприличила је вече и програм посвећен Србима из региона, који се у оквиру Петровданских свечаности, одржао на централном Тргу посвећеном палим борцима за слободу Србије.
Отварајући скуп предсједник општине Горан Зарић је рекао да су Владимирци средина која је одувијек гајила висок степен међусобног поштовања и разумијевања.
У изјави за Српско коло Зарић је истакао да је Петровдан најзначајнији празник ове средине, јер поред тога што је ријеч о храмовној слави, то је и преслава већине владимирачких породица.
Овај крај познат је по великом светилишту манастиру Каони, који су након Косовског боја, подигле удовице српских мученика, а међу њима је била и Иконија, сестра Милоша Обилића. У манастиру се чувају честице мошти Свете Петке, док је новоизграђени храм у Владимирцима посвећен Светом Петру и Павлу освештан од стране владике Лаврентија и упокојеног Милутина на дан славе 2015. године.
– Посебан повод да вече буде посвећено Србима из региона је чињеница да се 8. јула навршило пуних 30 година од када су први прогнани Срби са простора Хрватске дошли у наше мјесто. То се поклопило и са 165. рођенданом Николе Тесле, Србина из Лике, који је на понос цијелом нашем роду – рекао је Зарић, изражавајући наду да ће овакво вече постати традиција.
Народни посланик Миодраг Линта је изразио задовољство због вечери посвећене Србима из региона наглашавајући да у осам околних земаља, као аутохтон народ, живи око два милиона Срба и да се Србија заједно са Републиком Српском труди да ојача културно и духовно јединство.
– Настојимо да радимо на јачању идентитета кроз његовање српског језика и ћирилице, обичаја и традиције. Важно је да славимо нашу крсну славу и да смо окупљени око наше СПЦ. Никада не смијемо да заборавимо на српске жртве страдале у балканским и свјетским ратовима, као и на жртве ратова деведесетих – рекао је Линта подвлачећи да је један од најважнијих националних задатака разбијање мита о тзв. геноциду у Сребреници и ширење истине о части српског народа који је водио ослободилачке, а не агресорске ратове, како то намећу западни центри моћи.
Окосницу програма чинили су дјеца окупљена у КУД „Ћирило и Методије“ из Бусија коју чини око 140 чланова. Ријеч је о дјеци настањеној у највећем избјегличком насељу у Србији у коме данас живи око 6.000 прогнаних Срба и њихових потомака са простора Хрватске и Федерације БиХ.
Поред њих наступали су и чланови КУД „Извор“ из Старих Бановаца, као и чланови КУД Клење и фоклорне секције локалне библиотеке „Диша Атић“.
Својим енергичним наступом програм је обојио легендарни крајишни умјетник (пјесник, писац, вајар, министар културе) Мићо Јелић Грновић, који је у троструком изгнанству свој дом пронашао у Владимирцима.
Финале је зачињено спектакуларним наступом оркестром трубача Марка Глигоријевића из Бајине Баште, који су 2016. године били побједници на фестивалу у Гучи.
ТЕКСТ И ФОТОГРАФИЈЕ: Трифко Ћоровић / Српско коло
БОНУС ВИДЕО