ОДРЖАНО 11. ХЕРЦЕГОВАЧКО ВЕЧЕ У СУБОТИЦИ: Најмасовнији завичајни скуп на сјеверу Бачке
-
У Техничкој школи „Иван Сарић“ у Суботици, Завичајно удружење „Херцеговина“ организовало је 11. Херцеговачко вече.
Ова обимна и сада већ традиционална свечаност окупила је више од 850 Херцеговаца, међу којима су били бројни спортисти, умјетници, културни радници и други српски угледници поријеклом из Војводства од Светог Саве.
Скуп је благословио суботички свештеник Драган Стокин, закључивши да овакве вечери, срдачна и изразито пријатељска херцеговачка дружења у њему пробуде жељу да и сам буде Херцеговац.
ЛЕРО: Камен нас је ојачао!
У поздравној бесједи, предсједник ЗУ „Херцеговина“ Александар Леро истакао је потребу да сви морамо чувати и његовати своју завичајну мисао.
-Наше удружење се бави хуманитарним радом и очувањем традиције, годинама растемо и ширимо круг пријатеља. Сваки народ има своје особености, али у Херцеговини, крш и камен, борба за опстанак, донијели су јачину и постојаност, као и велику посвећеност породици. Наша је обавеза да његујемо култ породице и младих, да они после нас наставе овим путем – рекао је Леро, напомињући да је удружење ове године основало Актив младих, момака и дјевојака који су дали велики допринос раду удружења и организацији одржане вечери.
БАКИЋ: Херцеговка ме је подигла!
Честитајући Завичајном удружењу „Херцеговина“ организацију свечаности, градоначелник Суботице Стеван Бакић је подсјетио да су о кршевитој Херцеговини и карактерним цртама Херцеговаца писала значајна имена из српске науке и културе, али да многи сматрају, па и он лично, да је најљепши запис о карактеру Херцеговаца исписао владика Николај Велимировић.
– У Херцеговини, пак, записао је владика Николај, земљи Растка Немањића, велики карактери су кроз вијекове били правило, а не изузетак. Ни сиромашније земље, ни већег богатства у карактерима! Ни мање земље, ни већег броја људи. Овај запис великог владике Николаја који сам цитирао треба да буде лична карта сваког Херцеговца -рекао је Бакић.
Истичући да свечаности попут „Херцеговачке вечери“ у њему буде посебна осјећања и емоције, навео је да је то вјероватно уско повезано са његовим одрастањем и да ће о томе говорити први пут.
– Ја нисам рођен у Херцеговини, али растао сам уз свакодневне приче о Херцеговини и Херцеговцима. Са непуне четири године остао сам без мајке и мене је подигла поносна Херцеговка Цвијета Радуловић, рођена Бошњак, из Билеће, која је била поносна и на свој род, и на свој крај. И вечерас је поносна, јер она ме гледа одозго. И ове сузе у мојим очима – то нису сузе човјека који се боји. То су сузе човјека који вас Херцеговце много поштује и воли – подвукао је градоначелник Бакић.
Присутнима се обратио и предсједник Скупштине општине Берковићи Стефан Муратовић, истичући личну радост и задовољство што се на овако значајном скупу окупља толики број Херцеговаца, вјерних завичају и посвећених општем напретку Херцеговине.
У име херцеговачких удружења у Србији, на скупу је говорио Божидар Пашајлић, предсједник Удружења Херцеговаца из Вршца, као и Георгиј Енгељхарт, виши савјетник Руског дома у Београду.
На велико задовољство присутних, своје стихове је говорио класик српске дјечије и родољубиве поезије Љубивоје Ршумовић, подсјетивши да је и његово поријекло херцеговачко.
– Моји су преци Окиљевићи са Платица. Тамо су – кажу извори – направили некакав ршум и тако смо, преселивши у златиборски крај, добили презиме Ршумовићи.
Госпођи Маји Ковачевић, мајци једанаестеро дјеце, уручена је повеља „Нај мајка“ и новчана донација за њену дјецу. У име удружења, награду је уручио Боро Вукајловић.
Као и сва херцеговачка сабрања, и ово вече су обиљежили звуци гусала. Херцеговина, по правилу даје добре гусларе, а права је ријеткост да су отац и син изврсни гуслари. Да није случајна поука „од оца је остануло сину“, свједочили су својом пјесмом и гусларским умијећем народни гуслари и прваци Момир и Срђан Авдаловић.
Више упечатљивих наступа на свечаности имали су чланови Културно-умјетничког друштва „Благоје Паровић“ из Гајдобре, који су припремили садржајно извођење игара Херцеговине под називом „Обичаји вука“. Кореограф игара је Радослав Миша Јаничић, а умјетнички руководилац Милош Бабаљ. Осим игара, КУД је представио пјесме своје мушке и женске пјевачке групе.
ЗУ „Херцеговина“ је нарочито показало подршку инклузивном клубу „Звуци срца“ у Суботици, пружајући помоћ особама са посебним потребама и инвалидитетом, чиме је овој импресивној свечаности дат и хуманитарни карактер.
Током свечаности, организована је и томбола са вриједним наградама, попут гусала, херцеговачког сира, херцеговачке пршуте и викенда у Требињу.
Најбољи студенти Економског и Грађевинског факултета у Суботици, који воде поријекло из Херцеговине, даровани су вриједним наградама.
Гости су уживали уз наступе бенда „Лексингтон“ и естрадног умјетника Миломира Миљанића, а програм свечаности су инспиративно водили Николина Ракић и Раде Црногорац.
Текст: Раде Црногорац / Слободна Херцеговина
Фотографије преузете са портала Subotica.com
На овом линку можете погледати све фотографије са херцеговачке вечери
Pingback: Oдржано 11. Херцеговачко вече у Суботици