Дан РС у Београду: Сусрет Херцеговаца са Патријархом Иринејом и Милорадом Додиком
-
Портал Слободна Херцеговина доноси најкомплетнији извјештај са свечаности коју је Представништво РС у Србији уприличило у Старом двору у част Дана РС и годишњици проглашења њеног првог Устава. Као што то и приличи светковинама у којима се слави слобода српског народа, позиву се одазвао велики број Херцеговаца који живе и раде у Србији
Текст: Трифко Ћоровић/аг.
Фото: Слободна Херцеговина
Председник Републике Српске Милорад Додик је на свечаности у Старом двору којој је присуствовао и председник Србије Томислав Николић рекао да РС и Србија свака са својом одговорношћу доприносе стабилности и миру у региону.
Додик је поручио да је РС окренута миру и слободном животу свих грађана без обзира на разлицитости, али да тражи да буде поштована и да не буде заобиђена у свим глобалним процесима па и ка ЕУ.
“Наш однос према ЕУ зависиће од тога да ли ће ЕУ бити коректна према свима у БиХ. РС веома пажљиво мјери кретања у ЕУ, али ако ЕУ буде селективна у БиХ ми нећемо прихватити такозване европске процесе само због тога што је то обећање неких далеких перспектива и привилегије које нису осјетили ни они који су сада у ЕУ“, рекао је Додик.
Председник РС је нагласио да се претходних година, па и данас, кроз смањење овласћења, покушава њено слабљење.
“Ако нас тјерате да бирамо између онога што волимо и желимо, а то је РС, и онога што нам нудите кроз европску перспективу, а да умањите РС, хвала вам, ми навијамо за РС„, поручио је Додик.
Он је нагласио да је РС захвална Србији која је потписница Дејтонског споразума, али од ње и затражио да од високог представника ЕУ за БиХ затражи извештај о спровођењу тог споразума.
Додик је поручио и да РС и Србија не праве никакве завере, али да морају заједно да раде, јер су у питању две државе српског народа које свака са својим одговорностима доприноси миру и стабилности у региону.
Додик се захвалио свим људима који су у поцетку стварања РС имали визију и жели да се она створи, па и онима против којих се воде судски процеси, попут Радована Караџића, наводећи да их народ због тога никада не сме заборавити.
Патријарх Иринеј је казао да је РС историјска чињеница која 20 и више година потврђује своје постојање и оправданост свог постојања.
„РС је република свих Срба, како у РС, тако и у Србији, али и оних у расејању на континентима широм света“, истакао је патријарх и РС пожелео благослов, да успева и напредује у свему због чега постоји, да очува богато наслеђе и остави га будућим генерацијама.“
РС је проглашена 9. јануара 1992. године, а 28. фебруара је проглашен њен Устав.
Пријему, којим су у Скупштини града Београда обележена та два датума, присуствовали су и први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић, премијерка РС Жељка Цвијановић, министри у Влади Србије Велимир Илић, Александар Антић, Вања Удовичић, градоначелник Београда Синиша Мали…
У стварању РС пун допринос је дала и Херцеговина. На позив Представништва РС у Београду овом скупу су се одазвали и представници херцеговачких удружења: Светозар Црногорац (потпредседник Координационог одбора свих херцеговачких удружења у Србији и председник Клуба Гачана у Београду), Жарко Ј. Ратковић (председник Удружења Требињаца „Јован Дучић“), Зоран Јањић (председник Удружења Невесињаца), Миодраг Дунђеровић (председник ЗК Билећана), Милан Гутић (председник Ћајничана), а најбројнија херцеговачка делегација стигла је из Суботице: Сретен Пиштало, Боро Вукајловић, Милимир Вујадиновић… Ту су били и Јово Дробњак, Велиша Миљановић, Дејан Мастиловић….
(Овај текст није дозвољено копирати и преносити без писмене дозволе редакције Слободне Херцеговине)
20