АЛЕКСА ШАНТИЋ – ДЕСЕТИ ЈУГОВИЋ: У Београду представљена монографија мостарског пароха Радивоја Круља (ФОТО)
-
У Београду представљена монографија оца Радивоја Круља 100 Шантићевих вечери поезије – 50 година књижевне награде Алекса Шантић
Колико је Шантић вољен и цијењен међу Мостарцима, и међу Херцеговцима говори пуна сала Библиотеке града Београда 24.1.2020. године када је представљена монографска публикација мостарског пароха Радивоја Круља 100 Шантићевих вечери поезије – 50 година књижевне награде Алекса Шантић.
Монографија се састоји из три дијела, први говори о најстаријој пјесничкој манифестацији у региону, други дио су лауреати и књижевне награде Алекса Шантић, чија су два добитника били присутни на књижевној вечери.Трећи дио је Косовски циклус, гдје су сабране пјесме Алексе Шантића о Косову, њих 32.
Књига на упечатљив начин свједочи чињеницу да су још за живота Алексе Шантића, далеке 1920. године, Мостарци почели да славе његово име и дјело.
Јануара 1920. године у Официрском дому под називом „Шантићево вече“ приређен је програм у част 50. пјесниковог рођендана. Те вечери током бесједе Дејо Зечевић цитирао је чувеног Пера Слијепчевића који га је описао у четири ријечи: „Крв јуначка, душа ђевојачка.“
Тако је обиљежено прво вече Шантићеве поезије. Манифестација је од 1920. године наставила да се обиљежава у континуитету, па је није спријечио ни Други свјетски рат.
Радивоје Круљ: Српски гробови су сачували нашу цркву и коријене
– Косово је наша оријентир – рекао је отац Радивоје Круљ, образлажући трећи дио монографије у коме су сабране 32 пјесме Алексе Шантића посвећене срцу Србије .
– Ми у Мостару се обнављамо из темеља, али неишчупаног коријена. Схватили смо да је Алекса Шантић, како би владика Григорије рекао, пророк. На Бранковцу да није било старог и новог гробља можда би нам и то било истргнуто и одузето. Наши гробови су сачували нашу цркву, стару, Саборну, Владичански двор, сачували су темељ Мостара. Гробови наши су се борили са онима који су хтјели да нас ишчупају из коријена у Мостару – рекао је отац Круљ и додао да је сигуран у обнову светиња у Мостару јер ако се иде Шантићевим путем, и његовим духом, стаза је утабана.
Перо Зубац: Монографија је свједочанство о српском живљу у Мостару
Велики мостарски пјесник,Перо Зубац, аутор чувене поеме Мостарске кише, лауреат књижевне награде Алекса Шантић, говорио је о значају монографије, како за град Мостар тако и за културу.
– Овом монографијом се Шантићу продужава живот на један посебан начин. Алекса је увијек био омиљен и цијењен, али дешавало се да су га на неки начин и склањали, прескакали, зато што није неком одговарало како је он посматрало свијет. Монографија је свједочанство о српском живљу у Мостару, који је своју културу преносио према Дубровнику, Трсту и Београду. Све што је вриједило било је на Шантићевим вечерима поезије – рекао је Зубац и подсјетио на сопствене стихове.
…Пролази Алекса сав од свјетлости – а никога свога, Боже опрости. Само пазимо ко сјене црне нас неколко да не посрне –
– Пјесма је видјела, нешто што ја нисам желио да видим. Она је објављена у листу Југославија који излази у Осијеку са датумом објаве прије несретних ратова – рекао је Зубац.
Владимир Пиштало: Имао је најљепше очи, као да те грију
Један од најзначајнијих и најпревођенијих савремених писаца, Владимир Пиштало, навео је да је његов прадједа живио врло близу Шантићеве породице.
– Брат му Јаков имао је навику, због туберкулозе несрећне болести, која је владала у њиховој породици, да кад год би негдје попио кафу из филџана, разбио би га да нико послије њега не би пио. То је та брига о другима која је красила његову породицу, те би моја баба још знала рећи за Алексу: „Имао је најљепше очи, као да те грију“.
Чувени интелектуалац Перо Слијепчевић је говорио да је Алекса Шантић посветио својих 50 година слави Мостара.
„Био је као десети Југовић, љепота и господство лика нису га никада напустили, чист и јасан лиричар, богодан и тајно дубок, доћи њему је исто као и доћи на острво доброте.“
Стеван Тонтић: Алекса је примјер српске љепоте, расе и духа
Стеван Тонтић пјесник, есејист, прозаик, преводилац, лауреат књижевне награде Алекса Шантић, аутор четири антологије пјесама. У Антологији модерне српске поезије коју је објавио 1992. уврстио је 10 или 11 Шантићевих пјесама, док од Милана Ракића има 5.
– Ово вам говорим јер у историјама српске књижевности и у ономе што говоре професори Ракић увијек пролази као значајнији пјесник него Шантић. Док по мом мишљењу је случај обрнут. Алекса је за мене најљепша културна личност које је Херцеговина дала, и не само Херцеговина, него цијели наш јужнословенси простор. Када би требали дати примјер српске љепоте, расе и духа наших људи и представити на неком другом континенту, или на другој планети, ја бих кандидовао Алексу Шантића – рекао је Тонтић.
Аутор монографије Радивоје Круљ се на самом крају захвалио присутнима, с посебно водитељу програма публицисти Шемсудину Златку Сердаревићу који му је помогао и у писању монографије.
– Захваљујући Шантићу као инспирацији обнављамо Саборни храм, у коме је био благајник, хоровођа, почасни предсједник црквене општине, крштен је у Старој цркви, опојан у Саборној, хвала му што обнављамо и мостарску Просвјету…
Драгана Бокун / Српско коло