Невесињске пушке биле су пуцањ за слободну Херцеговину (ФОТО)
-
У Невесињу је поменом у цркви у Биограду и свечаном академијом у Великој сали општине 8. јула 2017 почело обиљежавање три ,,Невесињске пушке”, догађаја након којих је Невесиње заувијек остало записано као мјесто у коме се увијек бранила слобода српске Херцеговине.
Манифестацију која је одржана под покровитељством Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова, републичка и општинска борачка организација и општина Невесиње, отворио је начелник општине Миленко Авдаловић.
– Некада смо се постигнућима наших предака превише хвалисали. Невесињску пушку нисмо испуцали ми него наши преци и то они најбољи. Да би ми били најбољи не би требало да се хвалимо нашим прецима, него да будемо најбољи у нашој садашњости и будућности. Република Српска је круна свих ,,Невесињских пушака”, то је први пут да Срби у Херцеговини живе у својој држави и зато требамо да је градимо и чувамо – рекао је Авдаловић.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић рекао је да устанци подигнути у Невесињу спадају међу најзначајније историјске догађаје српског народа.
– Сјећамо се славних људи из херцеговачког краја који су били ношени идејом слободе, идејом и идеалом који је најснажнији за сваки народ. Ношени тим идеалом прваци Херцеговине стали су пред свој народ бранећи га и тражећи слободу. Они су били свјесни да ће им та борба за слободу доћи главе, али су учинили свој народ поносним- нагласио је Савановић.
У име Србије присутнима се обратио замјеник предсједника Одбора за дијаспору и Србе у региону Скупштине Србије Миодраг Линта који је нагласио да је прва ,,Невесињска пушка” најзначајнији догађај за српски народ у другој половини 19-ог вијека.
– Херцеговачки устанак изњедрио је велике јунаке који су трајно остали уписани у историју и у народно предање. Херцеговачки устанак није остварио свој крајњи циљ, ослобађање Херцеговине и других подручја на којима живи наш народ, али су његови јунаци остали трајни узор и инспирација. Сматрам да би у уџбеницима историје у Српској и Србији требало дати далеко већи значај Невесињским пушкама и надам се да ће то у наредном периоду бити учињено – рекао је Линта и додао да су Невесињци свој слободарски дух доказали и у борбама против Аустроугарске, НДХ, као и у претходном Одбрамбено-отаџбинском рату.
Потпредсједник Борачке организације РС Војин Гушић рекао је да су историчари дали поврду да су Невесињци три пута у посљедњих вијек и по први у Европи стали на пут угњетачима. Он је изразио наду да ће Трећа невесињска пушка из 1941. године ускоро ући и у школске уџбенике у Србији и Републици Српској.
У културно-умјетничком програму наступили су мушка пјевачка група КУД-а „Невесиње“,Етно група „Свети Димитрије“, народни гуслар Мирослав Самарџић, вокална солисткиња Јелена Грубачић и пјесникиње Милица Радовановић и Анжелика Николина Кучинар.
Служењем парастоса херцеговачким устаницима и полагањем вијенаца код спомен обиљежја у Крековима 9. јула 2017. године завршено је обиљежавање манифестације „Невесињске пушке“. Свечаностима су присуствовали високи републички званичници из Републике Српске и Србије, народни посланици, представници борачких организација, потомци невесињских устаника и бројни гости.
Код Споменика невесињским устаницима у Крековима служен је парастос српским јунацима из Прве невесињске пушке. На овом историјском мјесту 1875. године опаљене су прве устаничке пушке против вишевјековног турског освајача.
Вијенце код спомен обиљежја положили су изасланик предсједника Републике Српске Илија Таминџија, делегације Народне скупштине и Владе Републике Српске, Скупштине Србије,Трећег пјешадијског РС пука, те представници удружења проистеклих из посљедњег одбрамбено-отаџбинског рата, општине Невесиње и потомци устаника.
Начелник општине Невесиње Миленко Авдаловић нагласио је да су устанички хици испаљени на овом историјском мјесту прије 142 године промијенили карту тадашње Европе.
– Храбри Херцеговци су и поред оскудице у храни и оружју започели устанак који је након 500 године владавине пољуљао Отоманско царство – рекао је Авдаловић. Он је додао да су Невесињци и у посљедњем Отаџбинском рату били инспирисани дјелом славних јунака из невесињских пушака.
Замјеник предсједника Одбора за дијаспору и Србе у региону у Скупштини Србије Миодраг Линта рекао је да је Херцеговачки устанак остао трајни узор многим генерацијама које су се бориле за слободу и правду.
– Народ овог краја је у три невесињске пушке и посљедњем одбрамбено – отаџбинском рату поднио велику жртву показујући како се бори за част, слободу и достојанство – нагласио је Линта.
– Окупили смо се да одамо помен најбољим српским синовима погинулим за слободу и да пошаљемо поруку младим генерацијама да се крећу путем који су за њих трасирали њихови преци – поручио је помоћник министра за рад и борачко-инвалдиску заштиту Републике Српске Душко Милуновић.
Наглашавајући да је српски народ вијековима трагао за слободом народни посланик Вукота Говедарица поручио је да данас имамо разлога да будемо поносни на храбре устанике који су први упалили бакљу слободе.
– Овакве свечаности сви треба да обиљежавамо у заједништву без обзира на политичке различитости – рекао је Говедарица.
Наташа Глигорић, праунука чувеног харамбаше Перa Тунгуза, рекла је да је у рукама њеног претка пукла прва невесињска пушка 1875. године када је са четом устаника пресрео турски караван и када су добили прву битку.
– Њихово родољубље била је љубав према своме, а никако мржња према другима. Срби на овим просторима нису били освајачи већ су чували свој дом, породицу, вјеру и борили се против окупатора – напоменула је Глигорићева.
Манифестацију „Невесињске пушке“ организовали су Одбора Владе РС за његовање традиције ослободилачких ратова, Општина Невесиње, Републичка и Општинска борачка организација.