ТРГ ПРАВОСЛАВЉА У КОТОРУ: Слике младих Херцеговаца одушевиле туристе са свих континената (ФОТО)
-
Трг Православља, најстарији у Котору. Цркве светог Николе и Луке из 12. вијека, испред њих живописне слике младих умјетника из цијеле Херцеговине, фолклористи, херцеговачке народне ношње, наши рецитатори, музичари и туристи из цијелог свијета.
Свјетски путници не крију одушевљење и радозналост да виде шта се ту дешава, али ни жељу да у далеку Америку, Русију или Шведску, као успомену на народ и културу ових крајева понесу и по веома „примамљивим“ цијенама купе слике које су им посебно „запале за око“ младих талената из Херцеговине.
Тако је у Котору 8. јула изгледало отварање изложбе слика полазника Центра Кембриџ Требиње, која ће трајало до 10. јула.
Вишевјековне везе културе и духовности између Херцеговине и Црне Горе у овом случају обнављају и продубљују српска православна Црквена општина Котор и Центар Кембриџ.
Већ традиционално, шести пут заредом млади умјетници од осам до 18 година из Билеће, Требиња, Невесиња и Гацка имају изузетну прилику да своје радове представе у Котору, туристичком центру Црне Горе и Европе, у чији стари град свакодневно са популарних крузера, бродова и јахти, понекад и њих 10.000 одједном, хрле туристи из цијелог свијета.
Изложба слика младих сликара из Херцеговине и цртежа дјеце из Дјечије играонице “Цицибан” из Требиња, уз приказани фолклорни програм Културно-умјетничког друштва “Владимир Гаћиновић” из Билеће, одржава се у оквиру познатог Которарт фестивала, који траје од 30. јуна до 13. августа.
Вриједна директорка Кембриџ центра Требиње Вера Милошевић будним оком и уз пуно труда и љубави све надзире, организује и ништа не препуста случају да изложба буде што љепша, а представљање херцеговачке културе и традиције што боље.
“Овдје се већ осјећамо као своји на своме, а млађа дјеца нас често питају јесу ли ови добри људи у Котору нама неки род, па нас овако срдачно дочекују из године у годину,” каже Вера и додаје да је интересовање за изложбу до сада било изузетно велико.
Она је нагласила да су таленти дјеце разноврсни, али да се показало да им знање које стекну у школи сликања касније много помаже приликом уписа ликовних академија, факултета за графички дизајн и архитектуру.
Протојереј-ставрофор цркве светог Николе у Котору Миленко Јекић, који са старјешином цркве Момчилом Кривокапићем и чланицама Кола српских сестара из Котора с посебном љубављу и топлином годинама дочекују дјецу из Херцеговине, каже да су она увијек добродошла да у том туристичком и културном центру представе своје многобројне таленте и поручују да ће увијек имати ко да их дочека.
Они су изразили жељу и очекивање да ће се та сарадња измедју херцеговачких општина и Котора проширити и на сарадњу са другим “српским земљама”,али и у другим областима. То, како су оцијенили домаћи посјетиоци изложбе, може да буде подстрек и туристичким организацијама и привредним субјектима да убудуће у Котору још више представљају потенцијале Херцеговине.
Изложбу и херцеговачке обичаје и традицију, туристи коменаришу на руском, италијанском, шпанском, пољском, ческом, шведском језику, али зна се, комуникацију успостављају и распитивање почињу на енглеском језику и најчешће, иако им одмах промотери кажу да изложба није продајног карактера, упорно траже да купе слике, које им се посебно свиде.
Међу редовним посјетиоцима изложбе је и потпредсједник Завичајног клуба Билећана у Србији Борис Кркелић, који истиче да млади из Херцеговине, посебно из Билеће, имају велики сликарски таленат и да сада, осим “сениора” имамо и “сликаре јуниоре.”
Он је позвао младе умјетнике из Херцеговине да и у Београду организују сличан културни програм и изложбу и да су им за то “врата увијек отворена.”
У Кембриџу, који је за дјецу успјешно организовао и неколико екскурзија у иностранство, у Грчку, Италију, Француску, Аустрију, Чешку, поносно истичу да је полазник њихове сколе сликања из Билеће Иван Смарџић недавно освојио прво мјесто у Републици Српској на такмицењу на тему “Дан републике”.
Не заостају ни резултати дјеце полазника Кембриџове школе језика, па је тако, како наводе, ученица Сара Ћурић из Требиња освојила такође прво мјесто из познавања енглеског језика на такмичењу дјеце из средњих школа, а ученик Марко Шаран је први из енглеског језика на регионалном такмичењу које је организовала Амбасада САД у БИХ.
Сања Бабић