ЗАХВАЛНОСТ СРПСКИМ МАЈКАМА: Бдијући над колијевкама, бдјеле сте над судбином народа
Мајка
Мајка је ријеч која те учи,
Погледи њежни који те буде,
Најљепше добро што за те мучи,
Мајка је Господ што рађа људе.
Она је птица док гнијездо чува,
Љубећи `тиће и свијет тад љуби,
Јер цвјетна грана постаје сува,
Мајчине милошти када се губи.
Мајка је извор љепоте, наде,
Личности, рода, царства и свијета,
Утјехе, лијека, осмијеха, правде,
Мириса, латице, лептира, цвијета.
Мајке су ријеке, живота знаци,
Што руше немоћ и поглед груби,
Свијета ће нестат када се мајци,
Запријечи пута да чедо љуби.
И биће блага, о роде мили,
Господства, славе, цара и свеца,
И ведрог неба, злата у свили,
Док мајке буду љубила дјеца!
Горан Лучић
Данас су Материце, друга недјеља пред Рождество Христово, највећи помен хришћанској мајци и жени!
На овај дан најприличније је поменути и освјестити, да је српски народ обавезан, зарад опстанка и части, у свим својим већим градовима подићи споменик Српској мајци.
Мајка је очувала српски народ и државу; удахнула свијест и снагу нашим најбољим војсковођама и свецима, љекарима и књижевницима, пјесницима и задужбинарима. Она их је научила да све што чине буде на корист и радост њиховом роду, српском.
Не би било Светог Саве без материнске љубави и освећеног подоја Свете Анастасије Српске.
Зар би српски народ имао кроз кога срочити свој најљепши философско-поетски запис, да мајка Ивана није повила, вијенцем горске радости и склада, малог Рада, будућег владику Његоша Другог.
Ко би васкрсао прах Србије да одважна и поносна мајка Марица није указала Ђорђију Петровићу на дубоко српско поријекло и завјете.
Да ли би се одбранила част те васкрсле Србије и њен народ уписао међу херојске родове ратништва, да мајка Анђелија није имала вјере да роди и витештвом нахрани војводу Живојина Мишића, као своје тринаесто дијете.
Ко је сачувао и залијечио геноцидима унакажену Херцеговину, Далмацију, Лику, Банију, Босну, Славонију, Косово и Метохију, ако не српска мајка која је и у јами рађала и чувала пород.
Да ли би се на Мојковцу запалили бадњаци братољубља и жртве Српства ради, да није било српске мајке у Црној Гори и Василије Вукотића међу рововима?!
Поводом 18. годишњице од злочиначко-поробљивачког бомбардовања Србије и Црне Горе 1999. године, 24. марта 2017. године у Београду је свечано откривена спомен-плоча Српској мајци испред Дома Војске Србије.
Ово мјесто симболично је одабрано, јер је здање и подигнуто добровољним прилозима српских официра и војника из Балканских и Првог свјетског рата, а некада се звало Ратнички дом.
На здању српског ратништва, преживјелог на путу Голготе и Слободе, мјесто је захвалност Оној која је била преносница духовне и животне снаге за ту побједу.
Како је образложено, то је мали биљег захвалности свим српским мајкама које су кроз историју чувале и васкрсавале српски народ, враћајући га међу државотворне народе свијета слободнијег, љепшег и јачег, него што се тај свијет икад и могао надати.
Овај споменик је захвалност и свим мајкама које су у страшној, новопоробљивачкој 1999. години, рађале и храниле српску дјецу, која сада пуне 18 година.
На спомен-плочи, у облику цвијета васкрсења, приказани су ликови:
– Свете Анастасије Српске, мајке Светог Саве,
– Преподобне Евгеније, а српске Кнегиње Милице, мајке Светог деспота Стефана Лазаревића,
– Преподобне Мати Ангелине Бранковић, српске деспотице,
– Мајке Макрене Спасојевић, мајке српског војника Маринка из Првог свјетског рата. Мајка Макрена је трагајући за сином у вихору рата наишла на српског краља Петра Првог Карађорђевића; замоливши Краља послала је по њему вунене чарапе свом сину Маринку. Краљ је на све начине покушао да их уручи војнику, али он је већ био погинуо.
– Мајке Милунка Савић, српске хероине и најодликованије жене у Првом свјетском рату, али и у историји ратништва. Милунка Савић је уз своју кћер отхранила још три усвојене дјевојчице.
– Мајке Дијане Будисављевић, супруге српског хирурга Јулија Будисављевића, која је спасила хиљаде српске дјеце из хрватско-усташких логора за српску дјецу, и удомљавајући их у хрватске-римокатоличке породице покушала им отворити пут спаса.
У средини овог српског Материнског цвијета је лик који симболично представља Мајку свих српских ратника и бранича, хранитеља и добродетеља, а испод „цвијета“ су приказани ликови, забиљежени од ратних фотографа, Српске мајке са Козаре у Другом свјетском рату и Српске мајке из Метохије, у комунистички скриваном насиљу од арнаутског геноцида на Косову и Метохији с краја 20. вијека.
Као епитаф свесрпске захвалности Српској мајци, у бронзи је урезано:
„Бдијући над колевкама,
бделе сте над судбином народа.“
Дародавац одлива у бронзи је Момчило Моша Тодоровић са породицом, а аутор рељефа Мирко Мркић Острошки.
Горан Лучић