-
Било је већ прошло подне, 20. јуна 1928. године. Дан је био врло сунчан. Кришом сам отворио прозор од наше спаваће собе, која је била на спрату, у старој згради Војне академије, на углу Милошеве и Немањине улице.
Кад сам се мало боље наслонио, погледао сам на клупу, која је била поред трафике, на самом углу ове две улице. Неки су седели на клупи а неки крај њих стајали. Сви су били узбуђени и млатарајући рукама нешто су једни другима говорили. Све су то били посланици из Хрватске сељачке странке (ХСС) и Сељачко-демократске коалиције (СДК). Препознао сам Предавца, Светозара Прибићевића и још неке. Затим се њихова бучност стишавала док нису сви погнули главе. Видео сам по њима да се нешто трагично догодило. Београд још ни-шта није знао! Онда су пристигли још један, па још један и сви заједно, чини ми се њих седам до осам, као са зборног места, кренули журно, низ Немањину улицу, ка железничкој станици…
(После овог дана, дуго година ће протећи да се хрватски посланици врате у Београд.)
„Са Београдом увек, под Београдом никад“ било је гесло Стјепана Радића. Црногорски сепаратисти последнјих година преузели су тај поклич.
После једног часа, у спаваћу собу је ушао наш собар Милисав, бацио поглед по целој соби, па кад је видео да никог нема, задигао је yемпер, раскопчао кошуљу и извукао ванредно издање „Политике“. На првој страни био је наслов „Атентат на Стјепана Радића“.
Тако је питомац 56. класе Војне академије, Арсеније М. Јанковић, доживео слом лажног осећаја јединства у творевини незграпног имена – Краљевини СХС – у којој су Хрвати вођени Стјепаном Радићем, тежачки тврдоглавим политичаром који „изневерава све и свакога“, хтели или све или ништа.
А у Загребу, где је био ретко спаран дан „набијен олујном депресијом“, водећи хрватски жур-налист Јосип Хорват овако описује одблеске драме у Београду:
„Прва вијест о крвопролићу умртвила је тренутно мозгове. Прва реакција бијаше реакција инстинкта. „Обзорова“ редакција је извијештена о догађају пар десетака минута након што се збио. Габро Пилић успио је из саме скупштинске зграде добити те-лефонску везу са Загребом. Било је око десете уре (ту је Хорват погрешио за цела два сата, прим. С. Ћ.) прије подне.
Неколико невјеројатних узрујаних реченица.
Мозак механички прима вијест али не схваћа, не вјерује! Зар је Габро Пилић полудио!
Контрола је првог извјештаја немогућа, већ је прекинут сваки приватни телефонски разговор с Београдом. И то је нека потврда нечега што се указује ареално као сулуди сан.
Око једне уре на Загреб се спустила громовита олуја. Нетко се од редакције одвезао на аеродром. Око један сат долази редовни путнички авион из Београда. Можда ће нетко знати какве потанкости уколико је авион пуштен из Београда. Јер још увијек је догађај и без контура и без правог садржаја. Нетко јавља да је авион виђен над Загребом управо у часу олује. Десетак минута касније грунуо је у редакцију Звонимир Голубић, члан београдске редакције „Типо-графијине“ штампе. Био је очевидац догађаја… Из узрујаних, испрекиданих његових реченица редакција саставља први сувисли опширни опис догађаја за посебно издање. Редарство је већ заплијенило досадашња посебна издања, само док је дошла писменаодлука о запљени, издања су већ разграбљена.“
У Загребу су страсти биле затегнуте као струне, а неки су се заносили да је час да „треба истући федерацију, сад или никад“. Пуцњи једног ултранационалисте, какав је био радикал Пуниша Рачић, на крвав начин ставили су до знања Хрватима да не могу бескрајно сејати увреде и ударати плот где год зажеле.