У ЉУБИЊЕ НА ВЈЕНЧАЊЕ: За склапање брака – 500 KМ
-
Парови који у Љубињу, Невесињу и Билећи стану на „луди камен“ од ових општина ће добити по 500, док онима који судбоносно „да“ изговоре у Kнежеву или Kалиновику следи дар од 300 марака.
Да би зауставиле одлазак становништва у друге градове и повећале наталитет поједине општине у Српској издвајају новац за сваки склопљени брак. Углавном, реч је локалним заједницама са мањим бројем становника, док су брачни парови у градовима и већим општинама ускраћени за овај вид подршке.
У општини Љубиње, где се ова пракса примењује већ годинама, кажу да осим Љубињаца брак у овом месту све чешће склапају њихове „комшије“, пише Глас Српске.
– Новац за склапање брака смо почели да дајемо пре неколико година како бисмо спречили одлазак становника и повећали наталитет. До самог увођења ове стимулативне мере у Љубињу је било веома мало бракова и новорођенчади. Међутим, мере су уродиле плодом и сад многи желе да се венчају у Љубињу – рекли су у овој општини, који становнике из других општина часте са 300 KМ.
И у општини Билећа је повећан број склопљених бракова.
– Не можемо са сигурношћу да тврдимо да ли је то последица тих накнада или не, али је општина остварила циљ – рекли су у овој општини.
Иако се у општинску касу Kнежева већ неко време не слива довољно новца, начелник ове општине Горан Боројевић каже да ће за подршку формирању породице новца увек бити.
– У протеклом периоду било је проблема кад је реч о исплати овог новца, али ће то ускоро бити решено. За сваки склопљени брак општина ће издвајати 300 KМ, а толико добија и свако новорођенче – рекао је Боројевић.
Међутим, у Бањалуци, Приједору и Добоју, као и у многим другим локалним заједницама, брачни парови немају ову врсту подршке, али постоје друге стимулативне мере.
Тако се у Приједору и Бањалуци организују колективна вјенчања, а разне манифестације попут, „Kонференција беба“ не мањкају ни у другим локалним заједницама.
Блиц/Глас Српске
Јесте 500 КМ. ако вам је ђед или отац платио све комуналне дажбине, у противном добијете мање за онолико колико су комуналија дужни ваши преци. Без обзира што на вама нема ништа ни кућа ни земља као да се жене ваш ђед или ваш отац.