Све је пролазно, само је Невесињска олимпијада вечна!
-
Невесиње је победник. Асоцијација на најстарију олимпијаду на свету која са собом носи мирис витештва, надметања, жеље за победом и поштовања ривала није изостао ни са јуче завршене 139. Олимпијаде по реду
Аутор: Трифко Ћоровић
Фото: Слободна Херцеговина
Од првих игара одржаних 1875. године, двадесет година пре него што су обновљене Олимпијске игре у Грчкој, над Братачким лугом променило се много држава, војска, друштвених уређења, политичара…. Сведоци смо њихове пролазности и вечности Невесињске олимпијаде.
И док се на Братачком лугу такмичило у тркама у џаку и са јајетом у кашици, занимљиво је било и у центру града. Премијерка Жељка Цвијановић, која је претходне вечери свечано отворила Олимпијаду, је са министром Ђокићем и сарадницима из владајуће СНСД испијала кафу у једном од локала, да би се недуго затим појавио се и СДС-ов председнички кандидат Огњен Тадић и са својим тимом кафу пио тек неколико метара даље. Блиски сусрет прошао је без поздрава. Оно што им је заједничко је потреба да се на светковину витештва нађу баш у слободарском Невесињу.
Утисак је да се гостољубиви Невесињци нису много обазирали на политичаре, већ су по узору на претке, хрлили на легендарни Братачки луг. Тамо се овога пута окупило око 10.000 људи који су уживали у витешким надметањима, а на терену су такмичари из РС, Србије, Црне Горе и Федерације БиХ трошили задње атоме снаге да би се домогли постоља, медаља и новчаних награда.
Публика је дошла у великом броју, али због варљивог кишног лета изостали су неки такмичари из Србије. Ипак, то није умањило такмичарску драж.
Витезовима је било напорно, али чини се да је најтеже било судији Миленку Кравићу који је беспрекорно обавио свој задатак.
Неки такмичари су се жалили на крампоне код противника, некима није била довољна одлука судије и прегледан снимак педантног камермана и уредника сајта Виртуелне Херцеговине Синише Станишића да се помире са поразом, па би јубиларна 140. Олимпијада могла да претрпи и неке измене.
Можда би најпоштеније било да се сви такмиче боси, а да на циљној равнини уместо креча буде постављена врпца, па ко је први пресече, тај носи и титулу. Лакше би било и надахнутом водитељу Миливоју Бештићу да уместо записника постоји нека велика табла са редним бројевима такмичара.
Начелник општине Момчило Шиљеговић се и овога пута потрудио да буде добар домаћин гостима пристиглим из разних крајева. Одлазећи из Невесиња тешите се чињеницом да наредну Олимпијаду нећете чекати четири године. Видимо се за 12 месеци на јубилеју!