ПРЕТПЛАТИТЕ СЕ НА ЗБОРНИК РАДОВА О ПРЕБИЛОВЦИМА
-
У припреми је Зборник радова о Пребиловцима, најстрадалнијем српском селу
Књига И испод сиве друге боје живе као зборник радова о Пребиловцима објављује се у издању познатог издавача, новосадског „Прометеја“ и Завичајног удружења „Огњиште“ из Пребиловаца. Штампаће је „Графид“ из Бања Луке.
То је поменик Пребиловцима који здушно, заједничким стваралачким снагама подижу – поред потомака Пребиловчана – још тридесетак аутора, међу којима су и најзначајнија имена наше књижевности и пјесништва: Иво Андрић, Стеван Раичковић, Рајко Петров Ного, Ђорђо Сладоје, Драган Хамовић, Бранко В. Радичевић, Божидар Глоговац, академик Неђо Шиповац, проф. др Новица Војиновић, др Јован Јањић…
Ријеч рецензената
др Сена Михаиловић Милошевић, научни сарадник
”По много чему је ова књига значајна: најпре, тема Пребиловаца као велика тема српске историје и српске књижевности неизоставно је морала добити свој простор. Актуализована је, стицајем друштвено-политичких околности, дуго прећуткивана истина о српским жртвама, обиље историјских података и документарне грађе сабрано је на једном месту, а антологија песама и прича (од најпознатије песме ”Уместо камена за спомен-цркву у Пребиловцима Стевана Раичковића до приповетке ”Робиња” Иве Андрића, за коју академик Неђо Шиповац тврди да се може довести у везу са Пребиловцима, чему је својеврсну тежину овој тврдњи дала и Задужбина Иве Андрића из Београда, одобривши њено штампање у зборнику) јединствена је антологија у српској књижевности посматрамо ли певање о Пребиловцима као нови косовски еп.”
др Ана Мумовић, виши научни сарадник
„Зборник показује да Пребиловци треба да стоје уз сваки помен Јасеновца и Јадовна, јер историја малог херцеговачког села и његове жртве морају бити познате и поштоване. На то упућује и чињеница да су жртве из Пребиловаца нашле место и на фрескама Храма Светог Саве у Београду.“
Бојан Арбутина, историчар
„Иако је име Пребиловаца уткано страдалничким нитима у колективну свест српског народа, симболичан назив зборника предочава и „друге боје“ које живе и које су живеле и обликовале свакодневни живот мештана села у претходним временима. Пролазећи кроз осам поглавља зборника радова читаоци имају прилику да се упознају са историјом насеља, страдањима у последња два рата, повратком, борбом и животом у садашњим временима затим о перспективама које се отварају у будућим временима, фотографијама, људима, догађајима, локалном херцеговачком лексиком и карактеристичним „пребиловачким минијатурама“ које су опстале у сећањима Пребиловчана.“
Од посвећеном пажњом одабраних 75 антологијских текстова и прилога сврстаних у осам поглавља на 510 страница похрањених између тврдих корица, пропраћених са 243 фотографије од којих су неке, осим непролазне документарне вредности, први пут објављене – саткана је антологија сведочанстава и казивања којима се сваком заинтересованом читаоцу, на сажет и доступан начин, доноси историја села, етимологија топонима, народна предања и лексика и представљају природне лепоте и древни културноисторијски споменици.
Наравно, незаобилазни су прикази страдања због којих су Пребиловци са 822 невине жртве, међу којима је 284 дјеце, затирањем 52 породице и 36 заувек угашених огњишта нераскидивом трагичном нити повезани са Јасеновцем и Јадовном као највећим губилиштима и прибројани у ред светих новомученика. Али, и о повратку преживелих и изгнаних и упорном поновном занављању живота у опустошеном селу које је само у прошлом вијеку паљено, разарано и расељавано у оба свјетска и поново у посљедњем грађанском рату. Та духовна вертикала о неуништивости и заметању новог, трајног живота надахнуло је ауторе да испишу редове достојне епског пјевања и прозе.
Несумњиво је да ће, осим најширој читалачкој публици, књига великог и снажног ерудитског замаха бити корисна и за проучавање историје насеља. Тим прије што већина ауторa махом потичу из времена у којем памте оних тек 172 преживелих Пребиловчана, њихова непосредна сјећања и сведочења и у њој објављеним прилозима дају свој генерацијски залог оставштини за будућа покољења, то јест култури сјећања – заправо поништавају некултуру заборава која се усадила у дугогодишњем прећуткивању и покушају да се бетонирањем јама безданица прикрију злочини и омаловаже невине жртве.
Код Срба је објављено, уз неизоставну помоћ претплатника, низ значајних књига међу којима су, почев од Вуковог Ријечника, и оне драгоцјене за српску културу и историографију. Отуда жеља издавача да књигу понуде у претплати. Зато и наша молба да подржите ово издање као пренумерант односно претплатник.
- У претплати књига ће коштати 25 КМ, односно противвриједност других валута обрачунатих према средњем курсу НБ.
- По изласку из штампе цијена књиге ће бити 45 КМ.
- Уплате у конвертибилним маркама шаљу се на рачун Завичајног удружење „Огњиште“ Пребиловци код НЛБ банке број 5620088176598031.
- За уплате у еврима и доларима користити девизни рачун удружења „Огњиште“
ИБАН: BA395620088176598128, SWIFT CODE: RAZBBA22
Наручиоци сносе трошкове поштарине. Претплатницима ће бити омогућено, уколико изразе жељу, лично преузимање књиге, у вријеме посјете Пребиловцима.
Са дужним поштовањем и уз захвалност издавач ће, на крају књиге, у регистру имена која се спомињу у Зборнику и прегледу преживјелих августовски помор из 1941. године, објавити и списак читалаца који су у претплати обезбједили примјерак књиге И испод сиве друге боје живе.
Сав приход од продаје књиге биће искоришћен за покретање развојних пројекта на подручју Пребиловаца са циљем унапређења свакодневног живота и рада његових житеља, прије свега младих.
Уколико сте заинтересовани да наручите књигу можете то учинити попуњавањем образца за наруџбу и слањем на официјални е-маил удружења (udruzenje.ognjiste@prebilovci.net).
Образац за наруџбу можете преузети ОВДЈЕ.
Од текстова објављених на завичајном порталу Пребиловци село на интернету, који је основан 2006. године, састављан је зборник радова који ће се појавити под насловом И испод сиве друге боје живе, како је био наслов репортаже о Пребиловцима истакнутог херцеговачког новинара Жарка Јањића.
За додатне информације, уколико има потребе, јавити се на имејл Удружења Огњиште: udruzenje.ognjiste@prebilovci.net или писмом на Удружење Огњиште, Пребиловци 25, 88 300 Чапљина
Преузето са портала Пребиловци село на интернету