Поново страдао мобилијар у парку: Стражар или видео-надзор једина рјешења
-
Клупе и дјечије игралиште у градском парку опет су били на мети вандала, што све више забрињава и надлежне, који су због све чешћих издатака за поправке принуђени да размишљају и о ангажману чувара или видеонадзору.
Начелник одјељења за стамбено-комуналне послове Јања Ћапин истиче да је уништавање мобилијара у парку већ дуже вријеме редовна појава, те да су клупе страдале у посљедњем дивљању неодговорних појединаца биле на поправци и средином јануара.
„Није прошло ни двадесет дана – клупе су опет поломљене. У петак смо дали налог да се опет ставе у функцију, што би требало да раде домари из градске администрације – да не би ангажовали друге извођаче и како бисмо усштедјели средства“, истиче Ћапин.
Она додаје да већ постоји идејни пројекат за реконструкцију парка у овој години, са новим засадима зеленила, дјечијим игралиштем и квалитетнијим освјетљењем, али и да је озбиљно питање да ли ће ова инвестиција имати смисла уколико се настави овакав однос појединаца према јавној имовини.
Немоћна је и комунална полиција, чији службеници уз редовне контроле јавних површина имају и мандат да кажњавају неодговорне које затекну да причињавају штету.
„У случају да се затакне лице који наноси штету, постоје законом одређене мјере за кажњавање. Проблем је што се такве ствари догађају у касним вечерњим или раним јутарњим часовима, што значи да иза ових непожељних појава по правилу стоје нама непозната лица“, каже Бојан Чворо, начелник Одјељења за инспекцијске и послове комуналне полиције.
Он додаје да и недовољно освјетење на простору градског парка иде на руку починиоцима, те да је и у последњем случају комунална полиција могла само да сачини записник о штети и прослиједи га надлежном Одјељењу за стамбено-комуналне послове.
„Једини начин да се спријече овакве нежељене појаве је да се ангажује чувар или инсталира видеонадзор у градском парку“, истиче Чворо.
Нестају поклопци и решетке са шахтова
Неодговоран однос појединаца према јавној имовини све се чешће огледа и у крађи жељезних поклопаца, сливничких и линијских решетки за оборнинску канализацију.
Само у прошлој години, кажу надлежни, нестало је десетак поклопаца за шахтове, који су вјероватно продати откупљивачима сировина.
Починиоци ни у овим случајевима никад нису откривени нити је ико санкционисан, а набавка сваког замјенског поклопца градску касу кошта и до 250 КМ.
ИЗВОР: РАДИО ТРЕБИЊЕ