Херцеговци и родно село Бошка Бухе преживели су ПРАВУ ГОЛГОТУ која је преточена у филм
-
Ристо Буха, познати рукометни тренер, написао је монографију и снимио филм о Градини, месту у Славонији у ком је живео велики број досељеника из Херцеговине и у ком је рођен знаменити партизански бомбаш Бошко Буха.
Херцеговци су се у Славонију доселили после Великог рата, доживели су страшни суд 1941, а преживели су на Видовдан те године депортовани у Србију. Опростили су злочине и вратили се 1945. и поново изградили своју Градину. Ваљда заувек, 1991. су протерани из свог села и из Хрватске. О свему томе Ристо Буха написао је монографију и снимио филм чија промоција ће бити 12. августа у Сланкамену.
– Градина је 1991. пред рат имала 360 домаћинстава и 1.940 становника, а чак 548 радних места и била је најразвијеније село у СФРЈ. Направили су је Гачани, Требињци, Невесињци… Бухе, Зиројевићи, Кошутићи, Ребићи, Ненадићи, Мањаци, Пушаре, Шолаје, Борковићи… Из тог гнезда излетео је наш тић Бошко Буха. Лепа Градина потпуно је завршена 1939, а срушена 1941. Њени градитељи поново су протерани 1991. – с тугом прича Ристо Буха.
Каже да је Градина данас опустошено место, са тек педесетак запослених.
– У селу је остало тек неколико српских породица које брину о гробљу и омеђини порушене православне цркве – каже Буха. Он додаје да велика већина Градињана данас живи у Срему.
Бухин филм траје три сата и богато је документован.
– Своје документе дала ми је архива Италијанске ратне морнарице. Пројекат су помогле документацијом општине Гацко, Требиње, Невесиње и неколицина појединаца – испричао је Буха.
У књизи и филму има много података о учесницима два светска рата из Градине, о српским добровољцима који су са руског фронта преко Сибира путовали железницом преко Кине шест месеци да би стигли на Солунски фронт…
– Камо среће да су се наши после Солуна одмах сместили у Срему – каже Буха.