ГРАДОНАЧЕЛНИК МИРКО ЋУРИЋ ЗА СХ: Требиње је град Дучићевог духа – увијек отворен за све!

  • У згуснутом распореду између повратка из Кине и одласка у Брисел градоначелник Требиња Мирко Ћурић није пропустио прилику да се сретне на земљацима на традиционалној вечери Требињаца коју је организовало Удружење „Јован Дучић” у Београду.

У разговору за Слободну Херцеговину Ћурић је истакао да је веома срећан што је у српској престоници међу својима.

– Искористио бих прилику да се захвалим свим Требињцима, Требињкама који живе у Србији, а који су имали право гласа и указали нам повјерење. Чињеница је да смо се у претходном периоду заједнички трудили да направимо резултате у Требињу што је народ препознао. И у наредне четири године ћемо заједно, сложно, јединствено настојати да наше Требиње буде још љепше и боље мјесто за живот. Републичка и локална власт су исте, а за нас је од посебног значаја подршка Србије која је задњих година видљива не само у Требињу већ у свакој локалној заједници Републике Српске.

  • Прије седам дана у Требињу је боравио предсједник Владе Србије Милош Вучевић. Шта је све договорено том приликом?

– У вријеме посјете Херцеговини премијера Милоша Вучевића, као и нашег предсједника Милорада Додика и предсједника Владе Републике Српске Радована Вишковића боравио сам у Кини. Разговарало се о заједничким пројектима који нас очекују у наредном периоду. Радиће се доста нарочито на пољу саобраћајне инфраструктуре.

  • Дуго се прича о требињском аеродрому.

– Могу рећи да све за сада иде планираном динамиком, мада је то заиста велики пројекат који изискује доста новца, времена и труда. Свјесни смо чињенице да постоје и они који не желе да тај пројекат доведемо до краја, посебно окружење. Могу они то да признају или не, али мислим да постоји страх од конкуренције, јер је и прије више деценија било јасно да Требиње има бољи положај од Чилипа. Међутим, политички компромиси у заједничкој држави су довели до тога да тада аеродром добије Дубровник. Надам се да ће политика садашњег тренутка надокнадити оно што је у прошлости одавно требало бити завршено. Аеродром је историјски пројекат који ће промјенити значај не само Требиња, него и цијеле Херцеговине, Републике Српске, па и региона.

  • Недавно сте се вратили из Кине. Какву корист Требиње може добити од сарадње са Кинезима?

– Требиње је једини једини град у региону који је био присутан на округлом столу „Старо и ново: очување и иновирање урбаног културног насљеђа“, у оквиру дванаесте Конференције градоначелника о сарадњи у оквиру иницијативе „Поморски пут свиле“, која је одржана у кинеском граду Венџоу. Позив смо добили од кинеске новинске агенције Синхуа на препоруку кинеске амбасаде у Сарајеву. Чињеница да Требиње има добар географски положај и да се налази недалеко од мора и лука Плоче и Бар, као и потенцијал који ће донијети будући аеродром стварају предуслове за слободну зону у Републици Српској. Ми већ имамо користи која је видљива кроз повећан број кинеских туриста. Очекујемо да тај пораст у наредном периоду буде још већи, а планирамо братимљење са једним кинеским градом.

  • Требиње граничи са Црном Гором и Хрватском. Каква је међугранична сарадња са тамошњим локалним заједницама?

– Изузетно добро сарађујемо са Никшићем и Херцег Новим. Знамо како је то било не тако давно, али сваким даном везе људи између ова три града су све чвршће. Што се тиче Дубровника ништа се ту битно није промјенило, свакако не због тога што то Требиње неће и не жели. Чињеница је да је био рат у коме су изгинули људи и са једне и са друге стране. Ниједан рат није донио ништа добро никоме. Кад говоримо о посљедицама рата Требиње је изгубило одређени дио територије. Актуелни градоначелник Дубровника стално жели нешто више. Ако се извинуо неко прије мене, зашто бих ја требао да то радим поново?! Сматрам да нема потребе трошити вријеме на политичка препуцавања. Чињеница је да Дубровчани долазе у Требиње, као и да Требињци иду и раде у Дубровнику. Дакле, у пракси је сарадња између грађана веома жива. Слажем се да би требала да буде и на већем нивоу. Требиње је град Дучићевог духа увијек спреман на разговор, али не по сваку цијену. Не желимо да понизимо ниједну жртву која је страдала бранећи своја огњишта и стварала Републику Српску.

Мирко Ћурић и предсједник удружења Требињаца „Јован Дучић“ Жарко Ј. Ратковић

  • Чест сте гост херцеговачких сијела у Србији. Каква је сарадња са Удружењем Требињаца и осталим херцеговачким удружењима у Србији?

– Желим да се искрено захвалим свим људима који својим ентузијазмом и љубављу убризгавају живот Требињу и Херцеговини. Увијек ће се наћи неко ко ће да коментарише и критикује. Међутим, важно је да се људи окупљају, да се тражи карта више за овакве скупове. Сваки од присутних на овој вечери могао је да своје слободно вријеме утроши на неки други начин, али људи су жељни завичајне приче и дружења. Ми смо у Требињу поносни што је иза нас још једна рекордна туристичка сезона и процјењујемо да ће до краја године бити близу 250.000 регистрованих ноћења. Те рекорде обарамо захваљујући управо нашим људима из Србије, јер нема боље рекламе од усмене. Развојем туризма у Требињу потенцијал добијају и све остале херцеговачке општине.

  • Херцеговина цијели свијет насели. Каква је њена будућност?

– Не можемо бјежати од проблема миграције који су данас присутни и у много развијенијим европским земљама. Међутим, треба имати у виду и неке позитивне трендове, а то је да туристи више од 90 земаља свијета долазе у Херцеговину. И не само то. У посљедње вријеме се дешава да се читаве породице трајно досељавају у Требиње. Многи од њих немају ни херцеговачко поријекло, али тражећи што боље услове за живот своје породице и потомака одабрали су Требиње за своје пребивалиште. Нису се руководили само повољном климом, него су Требиње препознали као град који је безбједан и у коме се за разлику од неких развијених европских земаља, баштине традиционалне породичне вриједности. Тако смо добили педесетак нових ученика који живе и школују се у Требињу.

  • Кад ће се моћи брже стизати из Србије у Херцеговину?

– Тренутно се ради дионица пута Тјентиште-Фоча. То је уско грло Херцеговине. Ја се надам да ће у наредне двије године да се уреди ова критична дионица од неких 11 километара која је стварно постала ризична. У будућности су планиране и брзе цесте од Требиња према Вишеграду. Осим путне инфракструктуре за нас је веома важна градња болнице која ће имати регионални значај.

  • Шта бисте поручили читаоцима Слободне Херцеговине?

– Кад год можете – дођите у Херцеговину. Мислим да за долазак у Херцеговину и није потребан неки посебан повод. И ове године Требиње спремамо добар програм за дочек Нове године, а достојно ће се обиљежити и 9. јануар и дочекати Српска нова година. Код куће и код својих је увијек најљепше.  Добро нам дошли!

Текст и фото: Трифко Ћоровић

 

 

 

ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.
О аутору

Оставите коментар