БРАНИ СИРОТУ НА СВОЈУ СРАМОТУ
-
Патријарх московски и цијеле Русије изразио је разочарење савременим бугарским разумјевањем руске Царске армије, а која је ослободила ову земљу од турског ропства. Патријарх се о томе изјаснио 4. марта, током сусрета са предсједником Бугарске Руменом Радевим.
– Отворено ћу Вам рећи, било ми је јако мучно слушати све оно у вези учешћа других земаља у ослобођењу Бугарске.
Ни Пољаци ни Литванци се нису одлучили на рат са османском Турском. Надам се да ће средства јавног информисања пренијети моје разочарење због погрешног историјског тумачења догађаја ослобађања Бугарске.
Уз то патријарх Кирил је истакао да заступа историјску истину, а коју је руска Царска армија „одбранила својом крвљу“. Стога, нагласио је патријарх, недозвољив је било какав политички или прагматични приступ којим би се правдала ова историјска лаж.
– Свако пријатељство се провјерава у стварности! Ако истичемо наше пријатељство, а заборављамо жртве које су принијете за слободу Бугарске, онда те ријечи постају бесмислене – био је јасан патријарх.
Предсједник Бугарске је истакао да поштује „сваку кап крви проливену због бугарске земље“.
– Ни на који начин не потцјењујемо допринос руске армије у ослобођењу Бугарске. Али руска армија је била вишенационална и стога одајемо почаст за наше ослобођење сваком од тих народа. Ми поштујемо своју историју, а у њој пише да је Бугарска ослобођена у Руско-турском рату. То није био ни пољско-руски нити било који други рат. – појаснио је предсједник Радев.
Патријарх Кирил се захвалио на појашњењу, скренувши пажњу и на то да се током церемоније на Шипки, а код споменика руском цару Александру Другом, име Цара Ослободиоца није ни поменуло. (Шипка је бугарски национални спомен-парк ослобођења, а гдје се водила кључна битка у Руско-турском рату 1877.-1878. године)
– Бугарски и руски народ се не може обманути! Ово што сам доживио на Шипки – то је веома дубоко духовно искуство.Тамо сам јасно разумио да независно од званичне политике коју спроводи државна власт у Бугарској, бугарски народ његује искрену захвалност према Русима. – закључио је руски патријарх.
На крају, патријарх Кирил је посавјетовао предсједника Бугарске да узме у обзир расположење народа приликом изградње међународних односа и да не заборавља историју у пркос политичким условљеностима.
Бугарска је 3. и 4. марта обиљежила 140. годишњицу ослобођења од турског ропства, а заслугом руске побједе из Руско-турског рата од 1877.-1878. године.
У току свечане параде предсједник Радев је изразио захвалност за ослобођење Бугарске, не руској Царској армији, већ разним народима који су били у њеним редовима – Пољацима, Русима, Румунима, Финцима, Украјинцима, Бјелорусима, Литванцима, Србима…па чак и Црногорцима, који у то вријеме нису ни препознати као народна посебност.
Приредио: Горан Лучић
* текст је преведен са портала https://eadaily.com