ТРАДИЦИЈА: Млади Херцеговци обишли Музеј града Новог Сада и подземне тунеле Петроварадинске тврђаве
-
Четврту годину за редом, сад већ традиционално, млади из Удружења Срба Херцеговаца у Србији, чије је сједиште у Новом Саду, организовано одлазе у посјету у Музеј града Новог Сада и подземних тунела Петроварадинске тврђаве.
Посјета је реализована 29.10.2017. године, у склопу Програма рада Комисије за рад са младима.
Ова посјета је превасходно намјењена свим нашим младим члановима који протеклих година нису посјећивали музеј а посебан акценат смо ставили на наше будуће чланове-младе бруцоше.
Оно што посебно у разговору са свим младима истичемо јесте да треба да се поносе са својим завичајем, да његују ћирилицу и ијекавицу али и да што више науче и о историји, култури и традицији Новог Сада у коме ће током студија провести можда и најљепше тренутке.
– Упознавањем са неким новим начином живота а посебно са културом, традицијом и архитектуром, са којом се до сада нисмо сретали, проширујемо наше видике, знање и схватања- истиче Бојан Миленић члан Извршног одбора.
– Иако све четире године организујем и водим младе у посјету сваки пут и ја нешто ново научим. Посебно ми је драго што сваке године иду нови чланови тако да је до сада Музеј посјетило више од 100 младих углавном студента из Херцеговине. Радује ме чињеница да су млади заинтересовани за оваква дешавања – напомиње Миленић.
– Први пут сам била у обиласку подземних тунела Петроварадинске тврђаве. Свидјела ми се прича која се крије иза свега тога, годинама уназад. Научили смо нешто ново о Новом Саду, тврђави и њеној изградњи, историји града, архитектури подземних тунела и војним стратегијама, које су одушевиле све присутне. Ово је било још једно у низу лијепих дружења – каже Ивана Шиповац.
– Посјета музеју града Новог Сада нас је вратила у нека ранија времена, која нам је додатно приближио водич уз помоћ многобројно изложених експоната. Имајући у виду средства којима су тада располагали аустријски архитекти, квалитет тврђаве и њена дуготрајност су фасцинантни. Посебно су занимљиви спољашњи и унутрашњи одбрамбени механизми тврђаве, коју логички није било могуће освојити уз помоћ тадашње ратне технике. Данашња сазнања као и боравак у Новом Саду ми додатно помажу да упоредим (Нови Сад и Билећу-Херцеговину) и схватим колико су велика нематеријална и материјална добра као и историјско наслеђе – истиче Драган Табаковић.
– Данашњи обилазак музеја протекао је у дивној атмосфери. Имали смо прилику да упознамо историју Новог Сада и Петроварадинске тврдјаве и прођемо подземним војним галеријама које су на мене оставиле посебан утисак. Захвалност дугујем Удружењу на указаној прилици а топла препорука свим бруцошима и другима, који до сада нису, да обиђу музеј и тврђаву и сазнају више о историји овог подручја – преноси своје утиске Јулијана Јана Капор.
Овакве и сличне активности млади из Удружења ће организовати и у наредном периоду јер је Програм рада шаролик и богат са активностима тако да се сви могу пронаћи у некој. Канцеларије Удружења (улица Радничка 49 у Новом Саду) су свима отворене и позивамо све наше земљаке да нам се придруже, укључе у рад и својим идејама унаприједе рад Удружења.
Наша сљедећа акција биће хуманог карактера, по чему су млади из Удружења препознатљиви, а то је Акција добровољног давања крви која ће бити организована 24.11.2017. године у Новом Саду а биће посвећена обиљежавању годишњице Митровданске офанзиве напомиње Миленић један од организатора.