ЛУКА ПЕТРОВИЋ: Минус у каси 4 милиона КМ, ревизори ће рећи да ли је једини излаз продаја имовине!
-
„Начелници одјељења, али и директори јавних установа, добили су задатак да ускладе своје буџете за наредну са оним за текућу годину, задужени су да направе измијењену систематизацију радних мјеста – јер је ова, на жалост, на силу рађена у октобру – и да ускладе број упосленика у својим одјељењима и установама са расположивим буџетом. Они су одговорни који ће то број извршилаца оставити на својим радним мјестима…Зато што су сви ти начелници 1. јануара 2016. године добро знали колико имају новца у својим одјељењима и да не могу да исплате плате и оним радницима које им је неко ‘утрпао’“.
- Господине Петровићу, уз захвалност што сте Радио Требиње одабрали за ваш први интервју након ступања на дужност, најприје нам кажите – какви су ваши утисци по преузимању функције првог човјека града? Какво је стање у градској администрацији, нарочито у градској каси и који су били основни разлози што сте одбили да потпишете примопредајни извјештај?
Требиње је мој град и наравно да ћу први интервју дати Радио Требињу, најстаријој медијској кући у мом граду. Када је у питању примопредајни извјештај – њега морају да потпишу двије стране – ја сам једна, а екипа која је водила град у претходне четири године је друга страна. И наравно да се не може потписати извјештај тако што ће се једној страни потурити неких седам листова и казати – изволите потпишите. Ја на то нисам спреман из разлога што прво треба прочитати шта ту пише и саслушати начелнике одјељења који су потписали тај извјештај. Саслушати и уградити неке евентуалне замјерке, примједбе и допуне, како би у некој коначној варијанти извјештај могао бити потписан.
- Које су ваше примједбе на извјештај?
Извјештај је конфузан – са много статистичких података, али не и са довољно аналитичких, који могу да покажу право стање у Градској управи. Наиме, по одјељењима је дат низ економских параметара који немају везе са ребаланском буџета, усвојеним на градској скупштини пет дана прије избора. Нема упоредних показатеља, само цифре, уз неколико реченица из којих се не види релано стање у буџету. Ја сам из тих разлога сазвао већ први радни дан начелнике свих седам одјељења, који су ми изнијели своје мишљење о раду али и о извјештају: поједини су ми потврдили да нису ни читали извјештај, што значи да је он прављен искључиво у кабинету бившег градоначелника. Кад унесемо правилне параметре у примопредајни извјештај онда ћемо сјести заједно и потписати оно што преузимам. Морам бити врло одговоран, усупротом би све изгледало паушално. Зато нисам желио да реагујем ни на њихова саопштења и лажне тврдње. Сад ћу да изнесем неколико истина.
Градска скупштина је усвојила ребаланс буџета иако није имала сагласност Министартства финансија РС на износ од 24 милиона 469 хиљада КМ. Овај буџет се састоји од четири сегмента – један су порески приходи, који зависе искључиво од републичких институција и од Управе за индиректно опорезивање БиХ. Тај дио буџета је планиран на 99 милиона 890 хиљада – и он ће бити реализован 100% или чак 102%.
Други дио буџета јесу грантови, који су намјенски и тако се и троше: износе 472 хиљаде КМ и они су већ реализовани у стопроцентном износу. Трећи дио су примици за нефинансијску имовину, који су планирани на 5 милиона 311 хиљада КМ, а за 10 мјесеци је реализовано свега 2 милиона и 694 хиљаде КМ. Значи, можемо да констатујемо да већ постоји два милиона мање новца у овом сегменту и за овај дефицит искључиви је кривац претходни градоначелник, који је планирао да прода имовине у висини 5 милиона и 70 хиљада, а продао је за 2,5 милиона.
Четврти сегмент је најупитнији – непорески приходи, попут оних од ренти, које су планирани на 800 хиљада а за десет мјесеци остварени на нивоу од 400 хиљада, приходи за уређење грађевинског земљишта – планирани на 850.000, а реализовани у износу од 240 хиљада, те приходи од накнада за коришћење природних ресурса – планирани на 3,2 милиона а реализована у износу од 1,8 милиона, с тим што се очекује да ће до краја године достићи 2,7 милиона КМ. Значи, само на овој ставки је већ 500 хиљада минус.
Цијели непорески дио буџета је такође искључива одговорност бившег градоначелника и начелника Одјељења за финансије, који су писали план жеља, док је реализација била нешто сасвим друго. Међутим, када градска скупштина изгласа овај њихов план жеља, они добијају одријешене руке да без кривичне одговорности троше средства у висини од 24 милиона 469 хиљада КМ, иако ће реални приходи бити максимално 20 милиона и 500 хиљада КМ. Сада је већ евидентно да ће фалити 4 милиона КМ.
Кад су им дате одријешене руке – шта су урадили? Запослили су нова 92 радника и потписали све уговоре из капиталних инвестиција што су предвидјели да ћемо радити у овој години. А ко ће то платити? Остаће обавеза Града Требиња. И кад ја не бих никакве мјере предузимао – требало би да продам 9,5 милиона КМ неке требињске имовине како би могао подмирити ову и сљедећу годину! Значи овдје се свјесно ишло у злоупотребу, писање плана жеља и остављење кратера на буџету Града Требињу. Јер ово није рупа – ово је кратер! Рекао сам да не постоји кривична, али прекршајна одговорност постоји и већ сам данас покренуо дисциплински поступак против начелника Одјељења за финансије, који је, да кажем и то – вјеровали или не, ставку за хидроакумулације рачунао на 15 мјесечних рата, иако година траје 12 мјесеци.
О ВИШКУ РАДНИКА МОРАЋЕ ОДЛУЧИВАТИ ВУЧУРЕВИЋЕВИ НАЧЕЛНИЦИ И ДИРЕКТОРИ
- И како превазићи тај дефицит? Гдје су планирани резови јер су, вјерујем, они једна од опција?
Вјерујем да грађани Требиња, радници Градске управе и добављачи разних услуга и радова свјесни да су ово били уговори за које нема покрића у буџету. Јер, да је Вучуревић запошљавао људе у јануару, та би се средства планирала већ у 2016. години. Међутим, он је то радио у октобру и почетком новембра због чега је немогуће та средства обезбиједити. То је немогућа мисија. Он је свјесно ишао у то да остави тај кратер и врућ кромпир мени у рукама. Да не би био некоректан – ја сам дао поштен задатак начелницима одјељења да планирају буџет за 2017. на нивоу буџета за 2016. године, што ће указати да је минимално 92 радника вишка. Нећу да кажем да су то били страначки прваци, али су били уцијењени људи, којима је требао посао и који су му доносили листове са матичним бројевима и именима људи који ће гласати за одређену политичку опцију. Ја позивам све те људе – да га питају зашто им није давао рјешења прије годину-двије или барем прије шест мјесеци, него у октобру и након губитка избора.
- Кад сте већ поменули тај број – минимално 92 радника, шта ће бити са њима?
Како рекох, начелници одјељења, али и директори јавних установа, добили су задатак да ускладе своје буџете за наредну са оним за текућу годину, задужени су да направе измијењену систематизацију радних мјеста – јер је ова, на жалост, на силу рађена у октобру – и да ускладе број упосленика у својим одјељењима и установама са расположивим буџетом. Они су одговорни који ће то број извршилаца оставити на својим радним мјестима. Значи, ако има десет домара а директор процијени да му је довољно шест – онда ће морати расписати интерни конкурс и одабрати шест домара. Четворо ће се прогласити технолошким вишком, добити адекватну отпремнину и остати без радног мјеста. То је процедура коју ће морати да спроведу и начелници одјељења и директори установа – који су радили и подржавали нечасна дјела бившег градоначелника.
- Значи, вишак ће на основу процјена актуелних начелника одјељења и директора јавних установа неминовно остати без радног мјеста?
Да, али зато што су сви ти начелници 1. јануара 2016. године добро знали колико имају новца у својим одјељењима и да не могу да исплате плате и оним радницима које им је неко „утрпао“. Ми немамо новца ни за плате других, зато што је кратер од 4 и по милиона КМ и што ћемо морати дуговати многим добављачима можда и годину дана. И очито ући у разне судске процесе, јер ће нам ти добављачи рећи – нама не плаћате а радницима исплаћујете плате. Додаћу и то да ће нам приоритет бити исплата плата. Да вас нешто подсјетим: претходник Славка Вучуревића, господин Ћук, је за осам година запослио 70 људи и оставио је Градску управу са 176 радника и 20 приправника. Да би господин Вучуревић за четири године запослио 140 људи!
Посљедњег дана 2015. године, дакле прије мање од годину дана, у Градској управи на одређено и неодређено вријеме било је запослено 266 радника, а на датум када је закључено стање са запошљавањем, 8. новембра ове године, тај број је износио 344 радника. Дакле, само у овој години је запослено 88 радника! Плус 49 волонтера. А можете мислити чему су служили – доношењу гласова. Посебно је срамотно за бившег градоначелника што је међу 33 рјешења, које је Министарство финансија оцијенило нерегуларним јер их је он лично потписивао без икаквих конкурсних процедура, било и шест рјешења за дјецу из породица погинулих бораца. Онима који су доносили гласове и којима је обећавао да ће им дати посао – њима је успио завршити конкурсну процедуру за мјесец дана, а дјецу из породица погинулих је запослио мимо процедура. Ја ћу о оваквим стварима истину грађанима предочавати сваког дана.
- Предсједник синдиката запослених у Градској управи Србо Шкеро изјавио је да радници не прихватају никаква отпуштања, али да пристају на евенутално смањење плата, у најгорем случају. Како то коментаришете?
Што се мене тиче, ми имамо оквир буџета за плате и господска је ствар радника кроз синдикат и начелника одјељења да се усагласе и предложе адекватна рјешења. Никакав то проблем није ако су они сагласни да на овај оквир буџета буде запослено – и 600 радника. Још нешто, добио сам увјеравања од предсједника синдиката да је ово запошљавање ишло мимо контаката са синдикатом и његовим повјереницима по одјељењима, да их бивши градоначелник никад није ни примао на разговоре и да су и они овим добили врућ кромпир у руке…
НЕМА НОВЦА ЗА НОВЕМБАРСКУ И ДЕЦЕМБАРСКУ ПЛАТУ
- Кад говорите о буџетским „кратерима“, значи ли то дефинитивно да у наредној години неће бити повећања плата у Градској управи и јавним установама чији је Град оснивач?
Ми сад немамо основе за повећање плата, осим ако јавне установе не буду добијале нове приходе, на основу којих би биле у могућности да повећају и плате. Што се тиче Града Требиња – немогућа је мисија повећавати примања. Истину да кажем – новца нема ни за наредне двије плате, новембар и децембар. На жалост, неко је размишљао – идем да упроипастим све, па ако побједим, некако ћу се сналазити, а ако не побиједим, као што није, не тиче ме се. Већ 4. октобра су формиране комисије и многи се конкурси расписали за ова нељудска и некоректна запошљавања…
- Кад кажете да нема новца ни за плате за новембар ни децембар – то заиста запосленима мора звучати забрињавајуће? Може ли се наћи рјешење за такву ситуацију?
Ево вам начелника Одјељења за финансије, па нека подијели плате. Ја немам ништа са тим. Он је човјек који ће им рећи – има ли или нема новца. Ја сам дошао на врело огњиште, гдје нема ни дрвета, већ само жерава. Ово је ненормална ситуација, али се нећу предати и учинићу све да нађем адекватна рјешења. Позвао сам стручњаке – тимови ревизије ће доћи сљедеће седмице, позвао сам најјачу кућу са 55 адвоката из Бијељине да ми помогну јер је очито да је све заспало, а појединци неће да говоре истину. Морам да доведем независне људе да ми кажу – имам ли чистог излаза или ћу морати и ја продавати имовину, како је то радио претходни градоначелник. Већ смо сада сигурни да су у касарни остале локације гдје нису ријешени имовински односи и да већ догодине неће бити ништа за продати, осим неколико локација…
- У циљу штедње већ сте најавали да ћете и своју плату смањити. Незванично, помиње се и смањење одборничког додатка?
Апсолутно треба смањити плату градоначелника која је била преко 3.900 КМ. Треба смањити плату свих функционера. Што се тиче одборничких додатака, испред СНСД-а могу да кажем да су одборници спремни на таква одрицања или да се промијени начин плаћања – у дневице, што би било веома коректно. Али то неће зависити само од наших одборника, већ и од других партија. Био бих срећан када би се донијела одлука да се од сједнице и од раднога дана у скупштини плаћа дневница и да се на тај начин смање расходи на одборничке додатке.
РЕЗОВИ ПОТРЕБНИ ДОМУ ЗДРАВЉА И ЦЕНТРУ ЗА СОЦИЈАЛНИ РАД
- О којим бројевима говоримо када је ријеч о вишку радника у јавним установама града? Јуче сте са њиховим директорима одржали радни састанак. Каква је тамо ситуација?
Што се тиче јавних установа, морам да кажем да сам задовољан са већином њих и тамо гдје сам примијетио катастрофалан рад јесу – Дом здравља и Центар за социјални рад. У Центру за социјални рад су веома лоши међуљудски односи, влада потпуно неразумијевање и неуротично понашање, који ће морати да буду стављени на законску страну. Јер не може се особама са посебним потребама одузимати право да живе у овом граду и право његе. То је овај центар, на жалост, урадио позивајући се на разноразне правилнике и упутства. Имамо обавезу да их плаћамо и новац издвајамо за ту намјену, а они су нашли разлог да кажу како правилницима или неким упутствима то не треба да се ради кроз невладину организацију, већ преко Центра за социјални рад. Најлакше би било оставити без посла 16 радника невладине организације, који 18 година живе и раде у овоме граду и васпитавају дјецу са посебним потребама. Ја то нећу урадити.
- Шта је са Домом здравља? Овом установом, како рекосте, такође нисте задовољни?
Директорица Љиљана Радојчић је изнијела низ података и оно што је она примијетила је да је за њеног мандата од двије и по године руководство направило три милиона КМ додатне дубиозе. Раније је била 4 и по милиона, а сада је 7 и по милиона. Закључак директорице јесте да издвојени милион КМ искључиво иде на плате, при чему се не плаћају доприноси. Тамо су запослена 154 радника –а тај вишак, који би требало да напусти ову установу да би Дом здравља био ликвидан, износи око 30%, значи око 45 људи. Постоје правила на нивоу Фонда здравственог осигурања од којих ми не можемо побјећи. Овдје је једно јасно: да директорица и управа Дома здравља нису смогли снаге да праве програм рехабилитације или спасења ове установе и ја ћу врло брзо, још у понедјељак, формирати стручну комисију која ће се бавити њиховим проблемима. Навешћу један примјер: Дом здравља, према броју становника, треба да има пет стоматолога, а тамо је запослено њих девет. И још ми каже да неки стоматолози раде приватно. И нико нема снаге да им каже – како то да ти радиш приватно а хоћеш и плату из Дома здравља. Овдје неко мора да то каже и ако неће она, онда ће доћи неки нови директор да им каже истину.
- Шта је са осталим јавним установама? Има ли тамо вишка запослених?
То је на минималном нивоу и своди са на један или два радника. Али рекао бих још нешто на ову тему: наш принцип и захтјев у наредне четири године биће да све установе које имају своје приходе морају пословати позитивно. У супротном, нема разлога да њихов директор остане на том мјесту. То хоћу да чују сви, па и они који се желе кандидовати на мјесто директора. Данас сам разговарао и са директором Комуналног предузеће, у којем је Требиње власник 30%. Ја очекујем од Комуналног предузећа да послује позитивно – и то са малим учешћем Града. Приходи овог предузећа од грађана Требиња су 657.000 КМ и тужна је чињеница коју сам чуо од директора – да Комунално броји 75 радника а да је на улицама града њих 35. А град је прљав, без квалитетно урађених зелених површина. Овдје се морају направити мјере да се ради пуно радно вријеме, да радници више доприносе чистоћи града и градском зеленилу. И свака друга установа биће подложна контроли. Похвалио бих такође директора „Водовода“ Бора Нинковића, који ми је донио повољне информације. Успио је да смањи дуг: кад је он преузео предузеће дуг је био 357.000 КМ, а данас је 45.000 из бивших обавеза. Због тога данас имамо позитиван салдо на рачуну „Водовода“ од 684.000 КМ. Са Туристичком организацијом смо договорили да се осмисле законски оквири за увођење и регистрацију туристичких водича, као и за увођење туристичких инспектора. Морамо и на том плану поправити стање – неће се ваљда нико бунити што треба да плати 1 марку на основу боравишне таксе. Што се тиче Културног центра, желим да кажем да смо захвални турској организацији ТИКА која нам је дала милион и 700 хиљада евра донације за реконструкцију објекта ове установе. Већ сам обишао радове – то ће сигурно бити прелијеп објекат у граду.
ПУНА ПОДРШКА ИНВЕСТИЦИЈИ „ГРАД СУНЦА“, СА ДРАШКОВИЋЕМ У ЧЕТИРИ ОКА
- Током изборне кампање, у платформи коју је СНСД потписао са коалиционим партнерима, за приоритете сте навели запошљавање младих људи, борачких и социјалних категорија – „да у Требињу више не буде породица у којима нико не ради, уз стварање неопходних предуслова за довођење нових инвеститора, који ће отворити радна мјеста у реалном сектору“. Какви су вам конкретни планови и како ћете ове циљеве остварити?
Сви циљеви који су предвиђени платформом биће урађени. Затекла нас је дубиоза у градском буџету, због које не можемо објавити јавни позив за самозапошљавање, како сам планирао на првој редовној сједници. Новца нема. Што се тиче нових инвестиција, већ смо у ових мјесец дана ступили у контакт са важним људима и мислимо да треба отворити нови погон текстилне индустрије, како овај погон „Трендтекса“ не би уцјењивао данашње раднике у Требињу. Апсолутно немам никаквих веза са „Трендтексом“ и урадићу све да он овдје добије конкуренцију, а хоће ли он остати и опстати – то ће бити до њега. Али раднице морају имати право избора, а избор је да имају новог произвођача текстилне индустрије, гдје ће моћи да зарађују своју плату уз пристојне услове рада.
- Како тумачите писмо власника коцнерна „Свислајон“ Таково Родољуба Драшковића којим Град сунца оставља у аманет граду, након његових уложених 10 милиона КМ? Да ли је можда било позива упућених вама?
Не, нисмо се чули. Најважнија инвестиција у граду Требињу је Град сунца, коју потенцира Родољуб Драшковић. Нисам желио да одговарам на писмо господина Драшковића јер то није мој ниво – желим са њим да разговарам у четири ока и то ће бити мој принцип са њим и са сваким другим. Али, не може се стићи све исти дан. Имам обавезу да се састанем и са Борачком организацијом, са медијима, са спортским колективима, са невладиним сектором и свим организацијама града Требиња. Имам обавезу да се посветим социјално угроженим категоријама, да се посветим свим приватним предузетницима у Требињу, гдје најзначајније мјесто и улогу има управо госоподин Родољуб Драшковић. Требиње је помогло Град сунца. Изведени су радови или се изводе у вриједности од милион КМ, а господин Родољуб Драшковић је путем својих компанија пребацио Граду Требињу до сада 3 милиона и 400.000 КМ на основу куповине земље. Можемо да констатујемо да је Драшковић добио милион, а дао 3,5 милиона Граду Требињу. Град Требиње не би продавао земљу да је мислио да гради. Али ћемо подржати овај пројекат у сваком смислу те ријечи: наравно, мислим на инфраструктуру, водовод, канализацију и путеве. И то, сигуран сам, у много повољнијој размјери за господина Драшковића, него што је ова размјера у претходне четири године локалне власти била: да је за уплаћена 3,5 милиона КМ у поврат добио милион КМ.
- На које ће начине нова градска власт помоћи рањивим категоријама становништва – социјално угроженим, борачким категоријама, породицама погинулих бораца, ратним војним инвалидима, пензионерима? У платформи сте навели да је најважније помоћи људима и да породица мора бити изнад свега. Између осталог сте поменули и финансирање трећег покушаја вантјелесне оплодње.
У понедјељак, 14. новембра, сјешћу са предсједницима савјета мјесних заједница Требиња, којих има 18, да договоримо начин избора у мјесним заједницама. Хоћу да направим мјесну заједницу која ће бити функционална. Нећу да ми се деси да поједини квартови у мјесним заједницама немају свог представника у савјету мјесне заједнице. Спровешћемо изборе у мјесним заједницама у наредних 90 дана, који ће бити веома транспаретни са оштрим критеријумима за кандидата за савјет мјесне заједнице. Они људи који добију највише гласова треба да буду представници те мјесне заједнице и они треба да договарају приоритете своје мјесне заједнице – било да је ријеч о асфалтирању, водоводу, канализацији, расвјети, самозапошљавању, помоћи социјално угроженим категоријама, стипендирању студената, самохраним мајкама, дјеци са посебним потребама, угорженим пензионерима. Ову палету понуде ћемо добијати из свих 18 мјесних заједница, као задатак Градској управи да то упакује у буџет. Вјерујем да то нећемо стићи урадити за буџет 2017. године, али ако треба извршићемо ребаланс буџета у марту и прилагодити се захтјевима мјесних заједница. Треба нам појачана комуникација и потпуна сарадња – желим да ти људи из мјесних заједница буду искрени сарадници Града Требиња.
КАДРОВСКА РЈЕШЕЊА СЕ ЈОШ ДОГОВАРАЈУ
- Како оцјењујете рад начелника градских одјељења? Хоће ли бити смјена или ћете, као ваш претходник, неке начелнике ипак задржати?
Избори су се десили и тамо је побиједила коалиција и она ће да предлаже кадар. Ако неко каже да неки кадар треба да остане – није спорно, али мора да задовољи минималне критерије: да је вриједан, спреман да ради и суботама и недјељама, да остаје и у поподневне сате и да се од свега тога виде ефекти. Ја нећу правити политичке разлике, јер хоћу да добијемо најбоље раднике у Градској управи. Природно је да сви буду смијењени, али то не значи да ће заиста и бити тако ако покажу да хоће да раде на овој платформи која је побиједила на изборима.
- Да ли то важи и за директоре јавних установа? Зна ли се већ расподјела установа међу странкама коалиције?
По коалиционом договору свакоме се припасти нека позиција. Али нисмо још о томе одлучивали. Знамо само да до 2. децембра морамо конституисати нови сазив скупштине, који треба да изабере предсједника Скупштине града. И ништа више.
- Зна ли се ко ће бити нови предсједник Скупштине града?
Нисам још квалитетно обавио разговоре, али знам да ће бити из Савеза независних социјадемократа. Управо вечерас имамо сједницу Градског одбора на којој ћемо да расправљамо о потенцијалном кандидату за предсједника скупштине. Треба нам нова енергија у парламенту, људи који ће нормално и људски комуницирати са одборницима јер знамо шта се догађало у претходном сазиву – не од предсједника скупштине колико од бившег градоначелника Вучуревића. Увјерен сам да више нећемо имати онаквих прљавих сцена у градској скупштини.
Иако се одавно зна да ћете имати стабилну скупштинску већину, ово је прилика да наше слушаоце упознамо са саставом нове градске скупштине.
Коалиција за „Снажно Требиње“ укупно има 17 одброника – 11 СНСД-а, по два ДНС-а и Социјалистичке партије и по један одборник из редова Партије уједнињених пензионера и Уједињене Српске. Мислим да ћемо на констутативној сједници имати 22 одборника у већини.
- На конститутвној сједници бира се предсједник градског парламента, његов замјеник, предсједници градских комисија, секретар и замјеник градоначелника. Је ли већ постигнут коалициони договор око кадровских рјешења?
Договарамо се у оквиру коалиције и не бих да износим никакве информације. Наравно, највећу одговорност у локалној власти носи СНСД, али исто тако врло важна и одговорна мјеста ће заузети коалициони партнери. Нико неће моћи побјећи од одговорности ако буде лоше радио, ако буде добро радио онда ће добијати нове гласове и заслуживати да остане у локалној власти. Имена већине кадрова биће позната до констутативне сједнице парламента.
- По новом Закону о локалној самоуправи, могуће је да Град има и двојицу замјеника предсједника локалног парламента и градског архитекту?
Тај закон предвиђа да може бити и градски менаџер или градски архитекта, али не за медије, већ менаџер који ће омогућавати нове инвестиције и праћење нових радних мјеста. Нема ниједан архитекта који се јавио да буде на тој позицији. У наредних 20-так дана ћемо видјети да ли имамо таквог човјека у Требињу или ћемо морати упослити некога ван Требиња, макар то било и хонорарно. Дошла је са мном неколицина људи и доћи ће их још почетком седмице и то првенствено на волонтерској основи, зато што сам замолио директоре предузећа да помогну да консолидујемо институције. Овом приликом се захваљујем директорима града Требиња и приватним предузетницима, који су ставили на располагање своје кадрове да би се изашло из ове дубиозе, из кратера који нам је остао. Имамо на волонтерској основи много људи који ће помагати градској кући, јер смо дошли у такву фазу да треба прогласити банкрот. Али пошто нисмо такви људи – ми ћемо се ангажовати да урадимо много тога позитивног за овај град, јер смо зато и излазили на изборе: нисмо изашли да би побјеђивали, већ да би добили прилику да радимо. Има могућност да буду изабрана два потпредједника и то други потпредсједник из реда националних мањина. Процјенићемо у договору са коалицијом да ли имамо средства у Скупштини града Требиња да се плаћа и други потпредсједник.
САВЈЕТНИЦИ – СВИ ДОБРОНАМЈЕРНИ ЉУДИ
- Хоћете ли имати савјетнике за поједине ресоре?
Не видим разлога ни за једног савјетника и непотребни су, осим оних добронамјених људи не само из Требиња, него из Херцеговине и Београда, који савјетују сваки дан порукама, мејлом, телефонским позивима или доласком у Требиње желећи да овај град успије, желећи да овај град буде чист, да идемо чиста образа у овоме граду, да се не црвенимо, да се не стидимо што смо Требињци. Требиње је прелијеп град. Замолили смо 15-так приватних предузећа и државних колектива да нам помогну у организацији „Зимзограда“, који постоји само у Бања Луци, али ове зиме ће бити и у Требињу, од половине децембра. Желимо да мјесец дана имамо отворен града за дјецу и породице, да будемо на улици да се опустимо и да људи осјете неку доброту. То ће све бити на волонтерској основи донирано од многих добрих људи који желе добро овом граду и хвала Богу да таквих људи има. Захвалан сам свим тим предузећима и сигурно ћу искориситити прилику да им се пред Нову годину захвалим на неком коктелу.
- За крај, шта би била порука грађанима Требиња? Шта нам је свима чинити у овом периоду?
Врло сам озбиљно излагао проблеме и таква јесте ситуација. Оптимиста сам, јер не радим осам сати, тренутно радим и по 18 сати и бићу спреман да то радим и наредне четири године. И убијеђен сам да ће тим људи који ће бити око мене дати максимум од себе да направимо боље за Требиње, да се развија државни и приватни сектор, пољопривреда и туризам. Медији су веома важна ствар у нашем граду и сигуран сам да ће медији на правичан начин преносити истину. Спреман сам увијек за изјаве у вријеме када могу да дам и сазиваћемо конференције за новинаре да изнесемо шта смо радили и урадили у одређеном периоду. Грађани Требиња могу да буду спокојни и мирни да су изгласали опцију која ће се заложити за Требиње и зато позивам све наше суграђане на јединство и рад. Позивам све младе људе који су спремни да дају све од себе и сви они који су завршили државне факултете са високим просјецима ће најкасније до Нове године имати прилику да буду укључени у значајне активности, а не такозвано обављање волонтерско-приправничког стажа. Људе ћемо упошљавати, процјењивати њихове капацитете и потенцијале, нећемо их уцјењивати да се учлањују – нека они сами опредјељују свој живот онако како виде мене или то окружење гдје буду радили…
Разговарала: Влатка Мусић / Радио Требиње