Завичајно удружење Херцеговина отворило прву школу гусала у Суботици
-
У Суботици се по први пут одржава Школа гусала, која полазнике свих генерација учи да свирају на овом традиционалном инструменту.
Школу организује Завичајно удружење „Херцеговина“ са циљем да младе, али и нешто старије суграђане, упозна са инструментом, научи их да на њему свирају и тако сачувају традицију горштачких крајева. Подршку Школи гусала дао је и Град Суботица, који је путем конкурса додели 200 хиљада динара.
– Часови су почели почетком марта и трајаће до краја године, када наше ђаке очекује завршни испит, коме ће присуствовати представници Савеза гуслара Србије. Часовима и организовању испита сви приступамо веома озбиљно, јер гусле другачији приступ не заслужују – каже Боро Вукајловић из Завичајног удружења „Херцеговина“. – Гусле, које спадају у заштићено културно добро, су инструмент који је у историји српског народа оставио најзначајнији печат и неправедно су осуђене и анатемисане. Ту неправду морамо да исправимо и ово је наш допринос томе, јер су гусле увек опевале витештво, јунаштво, доброчинство, поштење и друге непролазне моралне вредности.
Часове гуслања држи Љубо Павловић, народни гуслар са богатим искуством.
– Поносан сам што сам могао да дам допринос реализацији ове школице гусала и надам се да ће она врло брзо да прерасте у традиционално учење младих певању уз гусле. Завичајно удуржење „Херцеговина“ нашло је снаге и моћи да изађе у сусрет очувању традиционалног националног блага, а посебно ми је драго што је све више младих заинтересовано да учи и буде уз гусле, песму, традицију и народне обичаје – објашња учитељ. – Принцип рада је прилично комплексан, није лако препознати музикалност и осећај за ритам и зато је ограничен број гуслара. Сваком полазнику прилазимо на посебан начин, јер је свако од њих индивидуа за себе и учење се не може генерализовати. Свако од њих ће песму отпевати на свој начин и у тој разноликости се огледа богаство певања уз гусле.
Поред гуслања, полазници уче и о народној ношњи и обичајима крајева – Црне Горе, Херцеговине, Србије, Босанске Крајине, Лике и других поднебља где се гусле радо чују.
– Уз певање уз гусле неизоставно иде и народна ношња. Они су део наше фолклорне традиције и да би смо наступали као гуслари који приказују један део културног наслеђа морамо да познајемо и делове одеће – додаје учитељ.
Извор: Суботица.цом