Требиње обиљежило Дан ослобођења: Из предачке жртве црпити снагу за актуелне изазове
-
Свечаном сједницом Скупштине града и полагањем цвијећа на спомен-обиљежја жртвама ослободилачких ратова, у Требињу је данас обиљежен Дан ослобођења у Првом свјетском рату.
Подсјетивши на значај 13. новембра 1918. године, када је Трећи батаљон 14. пјешадијског пука Тимочке дивизије српске војске, након вијекова турске и аустроугарске окупације, Требињу донио дуго чекану слободу, градоначелник Лука Петровић је рекао да се слободарске тежње и подвизи наших предака плаћени великим и још неизбројаним жртвама.
„Агресија и масован злочин се догодио у Херцеговини. И они који су страдали у великим борбама под туђом заставом и они који су у Херцеговини били невине жртве на различитим географским ширинама и дужинама – дијелили су исту судбину. Још једном подвлачим, кључна ријеч за ово вријеме и ове догађаје остаје иста – а то је жртва“, рекао је Петровић, додајући да је дивизије српске војске народ Требиња „дочекао као истинске ослободиоце“, те да слобода тада „никоме није била апстракција него једно стање које је народ вијековима сањао и призивао“.
Петровић је рекао да велике жртве у ратовима прошлог стољећа не помињемо „само да би их памтили и према њима се достојно односили“, већ да би из те жртве „црпили нову снагу да лакше превазиђемо све дилеме и тешкоће које су пред нама“.
Говорећи о актуелном тренутку Требиња, градоначелник Петровић је истакао да ће у скорије вријеме бити завршен пресјек затеченог стања од претходне администрације, како би нова пред грађане могла изаћи са реалним програмом шта ће да ради у наредне четири године.
„Нисмо се надали неким постизборним ударима, првенствено запошљавањима без икаквих разумних критерија, мимо сваке потребе и сваког правног оквира. За нас је најболнији тај вишак у градској администрацији. Али и то ћемо ријешити. Друге нам нема. Грађани од нас очекују брза рјешења, хитне одговоре и – нове радне књижице“, рекао је Петровић.
Тим прије, додао је градоначелник, што су бројне породице у Требињу без икаквог запослења, те да је тај параметар „испред економског, јер угрожене категорије не могу чекати позитивне трендове у економији, они руку помоћи траже одмах и ми им је морамо пружити што прије“.
Говорећи о начелима економског програма своје администрације, Петровић је рекао да он почива на три стуба, од којих је први – предузетничка заједница Требиња и Херцеговине, други чине локални и регионални носиоци развоја, гдје су најјачи сектор енергетика, туризам, аграр и експанзија у кондиторској индустрији и грађевинарству, док је трећи стуб – Влада РС са својим јавним предузећима и агенцијама, те партнерима који са државном администрацијом реализују бројне инвестиционе пројекте.
Петровић је истакао да је Требињу данас потребан „већи степен разумијевања и јединства“, у којем неће бити мјеста за „хладну и сурову политику личних и властитих интереса“ и гдје ће „заједнички и колективни интерес да буде испред свих нас“.
„Желим да беспотребне расправе и мимоилажења остану за нама и да се сви заједно прихватимо посла. Овом приликом могу да обећам да ће нова администрација Града Требиња бити подршка свима онима који улажу новац или своју кретивну снагу, или једно и друго, у нашу нову стварност и наш нови живот“, рекао је градоначелник Петровић.
Свечаној сједници Скупштине града присуствовали су одборници још актуелног скупштинског сазива и новоизабрани одборници, епископ захумско херцеговачки и приморски Григорије, представници градске власти, јавних предузећа и установа, привреде и удружења грађана.
Након свечане сједнице, делегације Градске управе и Скупштине града положиле су цвијеће на требињска спомен-обиљежја жртвама и борцима за слободу свих ослободилачких ратова.
Р.С. /Радио Требиње