НАСЛОВИ

ПРЕДЛОГ ВЛАДИ СРПСКЕ: Теслин рођендан – национални Дан науке у Републици Српској

  • Саопштење за јавност Тесла Меморијалног Друштва из Њујорка – Предлог Влади Републике Српске

Уз благослов Његовог Преосвештенства, Епископа источно америчког г. Иринеја, а у име Тесла Меморијалног Друштва из Њујорка упутили смо писма Влади Републике Српске – господину Милораду Додику, српском члану Предсједништва БиХ и госпођи Жељки Цвијановић, Предсједници Републике Српске са предлогом да се:

Теслин рођендан 10. јул прогласи за национални Дан науке у Републици Српској

Почетком 2010. упутили смо сличан предлог г-дину Божидару Ђелићу, тада потпредседнику Владе Републике Србије и министру за науку и технологију, а у јануару исте године покренули смо и велику медијску кампању да Република Србија прогласи Теслин рођендан за национални Дан науке у Србији, што је на нашу велику радост и урађено.

Иначе, 10. новембар је Светски дан науке који је установио UNESCO.

У Србији је Светски дан науке први пут обележен 2011. године, а од исте године поред овог датума, који Република Србија обележава као чланица UNESCO-а, одлуком Владе, установљен је и национални Дан науке, 10. јул, дан рођења Николе Тесле.

Како је од тада прошло 10 година, молимо вас да размислите о нашем предлогу како би се и у Републици Српској у којој живи преко милион становника – славио Тесла, један од највећих синова нашег рода.

Никола Тесла је рођен 10. јула 1856. у Смиљану у Војној граници, посебној области Хабзбуршке монархије, под владавином цара Франца Јозефа И. Тесла се родио у српској породици, православног свештеника, Милутина Тесле и Георгине – Ђуке Тесла, рођене Мандић.

Сматрамо да поред Српске Православне Цркве и наши великани попут Николе Тесле, Михаила Пупина, Милеве Марић, Милутина Миланковића и многих других … треба да буду тачке окупљања свесрпског народа, ма где да живи.

У нашој јавности мало је познато да је први парастос Николи Тесли одржан у Саборној цркви у Београду, 23. јануара 2006. Парастос је организован на иницијативу владике, тадашњег јеромонаха Иринеја, референта Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве за међуверске и међународне послове, који је у мају 2006. изабран за епископа Епархије аустралијско-новозеландске, и др Љуба Вујовића, председника Теслиног Меморијалног Друштва у Њујорку.

Како Теслино кремирање није било по његовој жељи, већ по одредби Саве Косановића, његовог сестрића и наследника, парастос је тада, а од тада и редовно, било могуће служити.

Никако не би требало заборавити чињеницу да је Краљ Црне Горе Никола И одликовао Теслу Орденом Крст принца Данила првог реда 1895. године.

Одликовање је дошло одмах након објаве да је комплетирана прва хидроцентрала на Нијагариним водопадима заснована на Теслиним патентима. Бројне новине и научни журнали у целом свету тада су честитали нашем Тесли јер је 9 од 12 патената који су омогућили рад централе, припадало њему.

Наш наредни корак и предлог биће да се Теслин рођендан – прогласи за Међународни празник Дан Николе Тесле.

Подсећамо вас да је Тесла Меморијално Друштво из Њујорка покренуло 2002., заједно са сестринском организацијом из Аустралије (Тесла Форум), акцију проглашења Међународног дана Николе Тесле који треба да буде празник прогреса човечанства међу свим нацијама света.

За то је потребно да Влада Републике Србије упути званичан предлог Уједињеним Нацијама за гласање на Генералној скупштини, као што нам је својевремено препоручио Кофи Анан – Генерални секретар УН.

Велики импулс, али и наду добили смо када је 18. јул проглашен за Међународни дан Нелсона Манделе (његов рођендан). Данас људи широм света обележавају Међународни дан Нелсона Манделе.

Колико би проглашење Теслиног рођендана за Међународни празник значило за имиџ Срба на светској позорници сувишно је говорити. Респект који би тада стекли, као народ који је свету подарио велики број научника, веома је важан како данас, тако и за будућност свих земаља где Срби живе.

 

Др. Љубо Вујовић, председник Тесла Меморијаног Друштва
Марина Булатовић, новинар и публициста, покретач проглашења ‘Дана науке Никола Тесла’
Др. Михаило Рундо, секретар Немачког огранака Тесла Меморијаног Друштва
Фото: Тесла Меморијално Друштво из Њујорка

 

 

 

 

 

 

 

 

ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.
О аутору

Оставите коментар