МИЛИЦА ШИПОВАЦ: Власт у Херцеговини младе и образоване људе посматра као конкуренцију
-
Недавно су уручени Уговори о стипендирању најбољим студентима у Републици Србији са Универзитета у Новом Саду у школској 2016/17. години. Стипендије додјељује Фонд за младе таленте Републике Србије, а Херцеговци су веома поносни на чињеницу да је међу 318 најбољих студената чак петоро из Невесиња. У разговору за СХ најперспективнији Херцеговци говоре о својој и будућности завичаја. Представљамо Невесињку Милицу Шиповац студенткињу пете године стоматологије на Медицинском факултету у Новом Саду, која је током претходне четири године студирања остварила просјечну оцјену 9,78.
Портал Слободна Херцеговина је већ писао о даровитој Милици Шиповац која је на себе скренула пажњу као добитник награде за најбољег студента Удружења Херцеговаца у Новом Саду. По традицији ове награде се сваке године додјељују на прослави крсне славе удружења, а Милица је том приликом показала прави примјер хуманости и човјечности, па је своју новчану награду приложила за лијечење рођеног Мостарца Дражена Вучића који данас живи у новосадском насељу Ветерник.
Колико Вам значи стипендија Фонда за младе таленте?
– Стипендију Фонда за младе таленте Републике Србије добијају студенти који су током школовања остварили изузетне резултате и свакако је велика част бити добитник Доситеје. То је истовремено награда за уложени труд и одрицања, али и огромна обавеза да се и у будућности наставим бавити науком.
Да ли сте током досадашњег школовања освајали награде и које?
– Добитница сам Награде фонда „Слађана Ђорђевић“ и Медицинског факултета у Новом Саду за остварени најбољи успјех на студијама стоматологије, Награде ректора Универзитета у Новом Саду и декана Медицинског факултета за остварене успјехе у 2012., 2013., 2014. и 2015. години и Награде Удружења Срба Херцеговаца у Војводини за најбољег студента Удружења на основу оствареног успјеха (9.89) у школској 2015/16 години.
Припадате ратној генерацији дјеце рођене у слободарском Невесињу. У којој мјери је средина из које потичете допринијела оваквим резултатима. Колики је утицај невесињске гимназије?
– Без обзира да ли се говори о пријератним, ратним или послијератним генерацијама, Невесиње, као и читава Херцеговина су познати по најбољим ђацима и студентима. Тачан разлог тог тренда се не може утврдити, али сигурну улогу има наша Гимназија и квалитетан наставнички кадар. По мом дубоком увјерењу, постоји јак критеријум приликом оцјењивања, а безмало се тражи више знања него на појединим факултетима, прије свега приватним.
У којој мјери родитељи могу да помогну Ваше школовање?
– С обзиром да сам добар студент, имам стипендију која покрива основне трошкове студирања и финансијска помоћ од куће ми није потребна. Посебну захвалност дугујем одборнику у СО Невесиње, Анту Шиповцу, који се одрекао своје одборничке плате у моју корист и корист још четири студента из Невесиња. Моја породица ми је највећа подршка, мајка као примјер пожртвовања и безусловне љубави, а старији брат ослонац и савјетник за све недоумице.
Какви су Ваши планови након завршетка студија?
– Послије завршетка студија, поред рада са пацијентима, планирам да упишем докторске и специјалистичке студије на Медицинском факултету у Новом Саду.
Имали сте и запажене резултате у научно-истраживачком раду.
– Као аутор и коаутор, презентовала сам и објавила научне радове на Конгресу Биомедицинских наука са међународним учешћем, међународном научном часопису и Симпозијуму дечије и превентивне стоматологије у Београду.
Шта би требало да се промјени у Херцеговини да би млади људи попут Вас градили будућност на родној земљи?
– Омладини треба пружити прилику да ради и да се усавршава. У односу на иностранство, знање и стручност се код нас не цијене и то је један од разлога зашто многи избјегавају повратак у родни град. Представници власти младе и образоване људе посматрају као конкуренцију и не дају им простора да се укључе у процес унапређења средине у којој живимо. Ипак се надам да се нису сви предали и да још увијек има оних који су расположени да стварају нови и бољи систем виједности.
Шта бисте поручили садашњој генерацији невесињских средњошколаца, а шта Вашим некадашњим учитељима и професорима?
– Младим генерацијама бих поручила да прије свега буду упорни и истрајни у својим добрим намјерама, да цијене своје знање и да га правилно искористе како би помогли себи, а и својим породицама. Такође, треба да сачувају своје достојанство приликом тражења запослења. Желим да се захвалим професорима из СШЦ „Алекса Шантић“ јер су ми пружили добро образовање и помогли да формирам подлогу за даље напредовање. Они су великим дијелом заслужни за успјехе својих ђака на факултетима и сматрам да ће у будућности долазити још боље генерације из Невесиња.
Да ли сте члан Удружења Херцеговаца у Новом Саду и колико Вам значи дружење са земљацима?
-Активни сам члан Удружења Срба Херцеговаца у Војводини и заиста је лијеп осјећај видјети да се велики број младих људи из свих херцеговачких градова окупља и договара ради организовања хуманитарних журки, акција добровољног давања крви и дружења. Омладина Удружења је на располагању бруцошима за сва питања приликом уписа на факултете, полагања пријемног испита, упознавања града…
Трифко Ћоровић/Слободна Херцеговина
Pingback: Слободна Херцеговина НОВО ПРИЗНАЊЕ НАЈБОЉЕМ ХЕРЦЕГОВАЧКОМ СТУДЕНТУ У СРБИЈИ: Милици Шиповац награда Фонда „Слађана Ђорђевић“