• О НАМА
  • МАРКЕТИНГ
  • КОНТАКТ
  • АРХИВА СТАРОГ САЈТА
  • УСЛОВИ КОРИШЋЕЊА
facebook
twitter
youtube
google_plus
email
  • АКТУЕЛНО
  • УДРУЖЕЊА
    • КЛУБ ГАЧАНА
    • УДРУЖЕЊЕ ТРЕБИЊАЦА
    • „ХЕРЦЕГОВИНА” ЗРЕЊАНИН
    • Билећани
  • ДОГАЂАЈИ
    • КАЛЕНДАР
  • ЛИЧНОСТИ
  • МАГАЗИН
    • СЦЕНА
    • РИЗНИЦА
    • ЖИВОТ ПЛУС
    • СХ ФОТО
  • СПОРТ
  • АКЦИЈЕ
    • ПОДИГНИМО ПРЕБИЛОВЦЕ
  • КОЛУМНЕ
    • БИЛЕЋКА ТРИЛОГИЈА
    • ОБИЧАЈИ И ВЕРОВАЊА
    • ОНИМА ШТО ПЛАЧУ
    • ХЕРЦЕГОВАЦ У БЕОГРАДУ
  • СХ ФОТО
  • БИЛЕЋКА ТРИЛОГИЈА
НАСЛОВИ
Судбина хотела у Купарима код Дубровника
ПОБЈЕДА ИЛИ НИШТА: Херцеговац против Војводине за историјски улазак у АБА лигу!
БЕОГРАД, 17. АПРИЛА 2026. ГОДИНЕ: ПРЕДСТАВЉАЊЕ 43. БРОЈА ЧАСОПИСА „БОКА”
РЕАГОВАЊЕ – Зоран Голубовић одбацује оптужбе „Старе Херцеговине“: Сједница у Требињу била је статутарна!
Шта смјена Орбана значи за новчаник просјечног Србина?
KРАЈ „ШВЕРЦОВАЊА” НА ГРАНИЦИ: Како ће нам компјутери кројити судбину и ко ће нам сутра кућу градити?
ИСТОРИЈА КУЦА НА ВРАТА: Херцеговац након „буђења” у Панчеву заказао меч за АБА 2 лигу!
ОТИШАО ЈЕ ГЕНЕРАЛ СА ШКВЕРА: Непозната прича о Душку Вујошевићу коју знају само Херцег Нови и Требиње!
НАПРСЛО СРЦЕ НАЈЈАЧЕ КУЦА
ДУЧИЋЕВ ДАН НА КАЛЕМЕГДАНУ ИЗМЕЂУ ГОСПОДСТВА И БУВЉАКА: Огорчени Требињци поручују — не сахрањујте нам пјесника по трећи пут!

КРШТЕЊЕ МАЛЕ АНЂЕЛИНЕ НА РАДОСТ: Празник св. архиђакона Стефана у Главској

Posted On 13. 08. 2017.
By : Слободна Херцеговина
Comment: 0
Tag: krstenje-male-andjeline-na-radost-praznik-sv-arhidjakona-stefana-u-glavskoj
  • Славу цркве у Главској – пренос моштију Св. првомученика и архиђакона Стефана, снимала је и тв екипа француског Канала 3. Mатеријал ће бити емитован у документарном програму ове телевизије, а тема је прослава вјерских празника и поријекло породице Милишић

У Требињској површи, у селу Главска, данас је прослављен празник и слава храма-Пренос моштију светог првомученика и архиђакона Стефана.

Овај древни храм своје оснивање веже за Средњи вијек и српску, требињску властелинску породицу Старчић. Он најбоље свједочи о постојаности српског народа, скоро на самој обали Јадранског мора. Немирна граница на којој се ово насеље налази, одредила је судбину и карактер како локалног српског становништва, тако и историјских и вјерских објеката.

Кроз историју су забиљежена велика страдања и народа и православних цркава овог краја. Тако је било и у Главској, у рату 1991-1995. Хрватска војска 1992. године, у агресији на општину Требиње, спалила је српска села, минирала и девастирала цркве и поломила српска гробља. Велика страдања код људи послије подстакну жељу да порушено и уништено обнове и учине још бољим. Најбољи примјер томе је село Главска.

Послије рата, уништено гробље и оштећена црква Св. Стефана темељито су обновљени, а обновљена је и слава цркве, на којој се окупи велики број мјештана, њихове родбине из земље и иностранства, као и комшија из околних села,  Иванице и Требиња.

Свету литургију служили су парох Момчило Пејичић и отац Исаија. Слави храма у Главској, присуствовао је предсједник Скупштине града Требиња  Драгослав Бањак и одборник у Скупштини града Горан Вукоје.

У разговору са народом и српским одборницима у општини Равно, они су упознати са проблемима Срба, који покушавају да обнове живот на својим спаљеним домаћинствима и уништеним имањима. Слави цркве, присуствовали су и представници СПКД Просвјета и удружења Ћирилица из Требиња и Иванице.

Посебна благодат и радост данашњег празника био је чин крштења дјевојчице Анђелине из породице Памучина. Света тајна крштења у овој страдалој, али и обновљеној цркви, изазвала је велику радост свих присутних.

Њени родитељи Светозар и Јелена, данас живе у Београду, али иако су их животне околности одвеле далеко од родног краја, они су одлучили да малу Анђелину крсте у свом родном крају, у својој цркви, као што су чиниле и бројне генерације њихових предака.

И прошле године у храму светог архиђакона Стефана у Главској, на славу храма, крштене су двије дјевојчице из породице Милишић.

Парох отац Момчило Пејичић, испред Епархије захумско- херцеговачке и приморске, уручио је одликовање – грамату предсједнику црквеног одбора Славку Милишићу, за истакнуто вишегодишње учешће у обнови цркве Св. архиђакона Стефана у Главској.

Вјерни народ поздравили су предсједник Скупштине Града Требиња  Драгослав Бањак, мјесни парох Момчило Пејичић и предсједник црквеног одбора Главска  Славко Милишић. Домаћини су за све присутне припремили трпезу љубави.

Славу цркве у Главској – пренос моштију Св. првомученика и архиђакона Стефана, снимала је и тв екипа француског Канала 3. Они су снимали материјал који ће бити емитован у документарном програму ове телевизије, а тема је прослава вјерских празника и поријекло породице Милишић.

Милан Путица /Радио Требиње



Погледајте сличне вести:



  • nasl-22
    У Жакову освештан обновљени храм Светог архиђакона Стефана
  • 70501987_506308960183362_1793639052172328960_n
    ДАР ЗЕМЉАКА ИЗ СРБИЈЕ: Стигао комби за омладину Љубиња, свечано уручење на празник Мале Госпојине
  • Žrtva Fejsbuka
    НОВИ БЛОГ ЈЕДНОГ ХЕРЦЕГОВЦА У БЕОГРАДУ: “Срдачно захвалан у име ваше мале и лепе дечице!”
  • 39623-lazo-bakmaz12
    ХЕРЦЕГОВАЦ У НОВОМ САДУ - ЛАЗО БАКМАЗ: Не делим спортове на велике и мале!
  • leotar
    Волонтери из цијелога свијета у радној акцији за мале фудбалере Леотара (Фото)
  • IMG_20200801_39732
    ХЕРЦЕГОВАЧКИ БОРЦИ ОГОРЧЕНИ: Уколико се до Мале Госпојине не испуне сви захтјеви, протести ће се радикализовати
  • IMG_0344-400x260
    У Храму Васкрсења у Пребиловцима прва литургија и крштење
  • kumovi-krštenje
    Вјеровања и обичаји у Херцеговини (17): Трудноћа, рођење дјетета, крштење
  • Krstenje-1-1300x739
    У Србу одржано несвакидашње крштење на ријеци Сребрници
  • НАСЛОВНА Кумови Самарџије и Огњеновићи
    ЗОВ КОРИЈЕНА: У завичају крштење на Преображење
ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.

О аутору
  • google-share
Previous Story

ЗАВРШЕНА 142. НЕВЕСИЊСКА ОЛИМПИЈАДА: Породица Дунђер највриједније награде однијела у Билећу (ВИДЕО)

Next Story

НЕБОЈША ГЛОГОВАЦ НА ЗАТВАРАЊУ ФИЛМСКОГ ФЕСТИВАЛА У ТРЕБИЊУ: Поносан сам што сам из овог града

Оставите коментар Одустани од одговора

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

RECENT

POPULAR

COMMENTS

Судбина хотела у Купарима код Дубровника

Posted On 18. 04. 2026.

ПОБЈЕДА ИЛИ НИШТА: Херцеговац против Војводине за историјски улазак у АБА лигу!

Posted On 17. 04. 2026.

БЕОГРАД, 17. АПРИЛА 2026. ГОДИНЕ: ПРЕДСТАВЉАЊЕ 43. БРОЈА ЧАСОПИСА „БОКА”

Posted On 15. 04. 2026.

Списак презимена покатоличених српских породица у Херцеговини

Posted On 06. 11. 2018.

ИСТОРИЈА О КОЈОЈ СЕ ЋУТАЛО: Друго лице "народних хероја"

Posted On 25. 10. 2016.

Кикс бенд - најпопуларнији бенд у Херцеговини (ВИДЕО)

Posted On 23. 11. 2015.

[…] текста објављеног на н...

Posted On 15. 04. 2026.

[…] текста објављеног на н...

Posted On 15. 04. 2026.

Super insightful and fresh perspective.

Posted On 14. 04. 2026.

banner

СОЦИЈАЛНЕ МРЕЖЕ

0 Fans
Ауторска права © Слободна Херцеговина, 2013. Сва права су задржана.
 

Loading Comments...