НАСЛОВИ

ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ У ТОРОНТУ: Пројекција филма „Руси у рату“ отказана, па заказана за 17. септембар.

Нова пројекција заказана за 17. септембар.

Интернационални филмски фестивал (TIFF) у Торонту, најпопуларнији после Канског, угостио је преко 1.000 гостију из Холивуда од Кејт Бланшет до Ангелина Џоли.

Али, овај 49. Међународни филмски фестивал одржан од 5. до 15. септембра 2024, остаће упамћен не само по славним гостима на црвеном тепиху, већ и по анти-руској хистерији која је уследила због демонстрација Украјинаца и најављеног документарног филма „Руси у рату“ (Russians at War).

Документарни филм канадско-руске редитељке Анастасије Трофимове (Anastasia Trofimova) „Руси у рату“ требало је да има своју северноамеричку премијеру у Торонту у недељу, 15. септембра. Било је планирано да буду одржане и додатне пројекције, али је све у последњи час отказано.

Редитељка је била суочена са оптужбама за пропаганду у корист Русије. У Торонту су одржане и демонстрације проукрајинских група које су изразиле своје незадовољство и огорченост што се филм приказује у оквиру фестивала.

Након што су организатори фестивала првобитно остали при својој одлуци да филм ипак прикажу; касније су одустали од те идеје и изјавили да немају избора него да га уклоне са програма након што су постали свесни „значајних претњи по јавну безбедност“.

Организатори су у медијима као разлог навели „значајне претње по рад фестивала и јавну безбедност“, али су такође навели да „подржавају грађански дискурс о филмовима и кроз њих, разлике у мишљењима.“

Организатори су добијали и личне претње путем телефона од Украјинаца, па је процењено да је угрожена не само њихова, него и безбедност публике а и целог фестивала. Демонстрације испред биоскопа због најаве приказивања филма, како продуценти кажу, последица су „неодговорних“ јавних наступа потпредседнице канадске владе Кристије Фриленд (Chrystia Freeland). Реч је о жени која се годинама изјашњава против свега што је руско – она је чак напустила састанак групе Г20 у Вашингтону у знак протеста због учешћа Русије на том скупу; а опште је познато да Фриландова, чија је мајка Украјинка, има снажан проукрајински став.

У средишту филмске приче коју публика фестивала није видела су руски војници који учествују у сукобу у Украјини, тј. њихова искуства на првој линији фронта. Док је редитељка бранила филм као приказ „људског лица рата“, многи критичари су тврдили да филм може послужити као пропаганда која оправдава руске ратне злочине. Украјинска државна филмска агенција апеловала је на TIFF да одустане од филма, за који је рекла да је „опасно средство за манипулацију јавним мњењем“.

Анастасија Трофимова, редитељка ‘Руси у рату’ –  Фото: The Moscow Times

Ауторка филма је рођена у Москви, а образовала се у Торонту. И раније, она бележи ратне сукобе у Ираку, Сирији и Демократској Републици Конго, а поводом најновијег филма изјавила је: „Ратна магла је толико густа да се не могу видети људске приче од којих је направљена“. Она је одбацила критике на рачун њеног документарца, рекавши да је то „антиратни филм“ који приказује „обичне момке“ који се боре на страни Русије, док је продуцент Шон Фарнел (Sean Farnel) рекао да је одлука о отказивању пројекције „срцепарајућа“.

Било како било, „филмска магла“ се мало подигла, па ће филм ипак бити приказан у уторак 17. септембра. Најављене су две пројекције у 14 и 18 сати и 30 минута.

Али, да ли ће и ове пројекције које су заказане када је фестивал увелико завршен, бити повод за нове демонстрације проукрајинских група, и да ли ће канадски премијер Џастин Трудо и овога пута блокирати банковне рачуне грађанима (као онима који су подржали Конвој слободе 2022./Протест камионџија) који купе улазнице за филм „Руси у рату“, остаје да се види.

Пише: Марина Булатовић

ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.
О аутору

Оставите коментар