Дучићев дан обележен и на Калемегдану
-
Поводом 71. годишњице од смрти Јована Дучића данас је Удружење Требињаца „Јован Дучић” у Београду, у присуству великог броја поштоваоца лика и дела „књаза песника“, одало почаст и положило букет ружа на његов споменик на Калемегдану присећајући се његовог живота и поезије
Текст: Александар Бојовић (Политика)
Фото: Слободна Херцеговина
Жарко Ј. Ратковић, председник “Удружења Требињаца Јован Дучић у Београду” је приликом недавне промоције обнављања рада завичајног удружења најавио да ће у будућности велику пажњу поклањати најпознатијем Требињцу. Тако се данас у организацији овог удружења на свечан начин обележио Дучићев дан и у Београду. У присуству великог броја Београђана, које су добрим делом чинили Требињци и Херцеговци испред Дучичеве бисте на Калемегдану уприличена је приредба на којој су учествовали ученици ОШ “Јован Дучић” из Београда и познати српски песник Милосав Тешић, лауреат Дучићеве награде.

Виолинсткиње ОШ “Јован Дучић”, педагог Мирјана Степановић и директор Слободан Маринковић
– Тачно пре 71 годину у Србији се пренела вест да је у далекој Америци умро Јован Дучић. У славу поезије и у част Дучића окупили су се његови поштоваоци да обележе овај дан. И у Требињу се одржавају вечери посвећене Дучићевој песми, јер је он великан српске поезије и књижевности – рекао је на отварању овог скупа домаћин Жарко Ј. Ратковић.
Ученици ОШ „Јован Дучић” из Београда отпевали су химну своје школе, Дучићеву песму „Моја љубав” и „Песму“ Гаврила Принципа, по мелодији, коју је специјално за ову прилику компонавала професорка музичког Дубравка Томић.

Песник Милосав Тешић рецитира Дучићеву “Песму”
Песник Милосав Тешић одрецитовао је Дучићеву „Песму” и своје стихове „Часно је бити”.
– Дучић је почетком претходног века, у раздобљу које се назива „златним веком српске поезије”, својом снажном субјективношћу и мисаоношћу, као и песничким визионарством увео нове, дотад непознате, високе тонове у српско песништво – нагласио је Тешић, чија ће поетика бити тема научног скупа Дучићевих вечери наредне године у Требињу.
Мирјана Степановић, педагог школе и Жарко Ј. Ратковић положили су букет ружа на бисту Јована Дучића
На крају су Мирјана Степановић, педагог школе и Жарко Ј. Ратковић положили букет ружа на бисту Јована Дучића, а нису заборавили цвеће ни за његовог земљака и савременика легендарног Алексу Шантића.

Нису заборавили ни Алексу Шантића

За успомену: Професор Жарко Бутулија, Раде Петровић заменик генералног директора Дирекције за опште послове Народне банке Србије и Слободан Маринковић директор основне школе “Јован Дучић” у Београду

Најмлађи поштоваоц лика и дела Јована Дучића

Диригент: Дубравка Томић, професорка музичког у ОШ “Јован Дучић”

Увек међу земљацима: Слободан Бобан Драшковић, председник гусларског друштва “Стара Херцеговина”

Иако су журили на авион, двоје чешких туриста, остали су до краја приредбе и показали интересовање за Јована Дучића

Требиње у срцу: Јово Дробњак и Неђо Максимовић

Земљачка подршка: Жарко Ратковић и Зоран Јањић, председник Удружења Невесињаца у Београду
* Закон о јавном информисању – члан 38: Забрањено је објављивање идеја, информација и мишљења којима се подстиче дискриминација, мржња или насиље против лица или групе лица због њиховог припадања или неприпадања некој раси, вери, нацији, етничкој групи, полу или због њихове сексуалне опредељености, без обзира на то да ли је објављивањем учињено кривично дело.
Мишљења изнијета у коментарима приватно су мишљење аутора коментара и не представљају ставове редакције Слободна Херцеговина