Бициклом кроз историју: Завршена дионица до Хума
-
Ускотрачна жељезничка пруга која је некада повезивала југ Босне и Херцеговине са Дубровником и даље са Херцег Новим, ревитализована је захваљујући ИПА пројекту прекограничне сарадње и то за сада само у дијелу јужних херцеговачких градова и Дубровника, а пругом ће умјесто старих возова на угаљ убудуће возити бицикли.
Стаза ће обухватити пружну трасу од Неума и Чапљине, Мостара, преко Равног и Требиња и даље према дубровачкој општини Конавли, куда ће се, уз зауставне станице, кретати туристи-бициклисти и то својим бициклима, или бициклима које ће моћи бесплатно позајмити на зауставним станицама.
Према ријечима пројект координатора из Требиња Татјане Булајић, у питању је пројекат назван „Бициклом кроз историју – ревитализација старе ускотрачне пруге“ који је вриједан око 650.000 марака, од чега близу 300.000 КМ отпада на босанскохерцеговачку страну за поправку дијела пружне трасе, обиљежавање стазе, постављање знакова, уређење бициклистичких стајалишта и набавку самих бицикала.
„На овај ће се начин оживјети некадашња ускотрачна пруга у сврху бициклистичке стазе и то на начин што је некадашња пружна траса већ преуређена за ту намјену, набављена су и бицикла, а за који дан се поставља и сигнализација“, каже Булајићева.
Стаза за сада иде само до некадашњег чворишта возова Хум код Требиња, али се простире и једним дијелом магистралног правца до самог града, куда ће такође бити обиљежена маршрута и постављени знакови, а у граду ће бити постављене инфо табле везане за ову стазу.
„Бициклима ће се стизати до Старе жељезничке станице гдје је остала стара локомотива – ћиро која је лијепа за видјети, а одатле се продужује до Туристичке организације у центру града, гдје се могу добити све информације и о пројекту и о понудама Требиња“, каже даље Булајићева.
Поред тога што је ово један од првих пројеката прекограничне сарадње овог краја са сусједним Дубовником, односно општином Конавли, његов је значај и у томе што се добија једна нова и атрактивна туристичка понуда која је веома важна за Требиње као туристичку дестинацију, а могуће га је касније проширити и на Црну Гору која сада није обухваћена.
И Булајићева каже да су за сада на бициклистичкој стази босансакохерцеговачки градови кроз које је водила пружна траса од Неума, Чапљине, Мостара, преко Равног и Требиња и даље према дубровачкој општини Конавли, али постоји могућност да се пројекат даље настави са Црном Гором, докле је у градовима Никшић и јужно Херцег Нови некада пруга ишла…