ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ „ИСТОРИЈА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ“: Земља утемељена светосавским насљеђем
У амфитеатру Филозофског факултета Универзитета у Београду, у огранизацији Удружења студената Правног факултета „Систем вредности”, вечерас је представљено темељно дјело борбе, настанка и будућности Републике Српске – „Историја Републике Српске”.
Предавачи који су присутне професоре, студенте и госте упознали са борбом српског народа у Босни и Херцеговини за комад своје слободе и народне равноправности били су млади историчар и велики пријатељ Републике Српске и њеног народа Немања Девић, историчар проф. Предраг Марковић, као и један од аутора овог историјског дјела Чедомир Антић.
Немања Девић је подсјетио на дубоко светосавско насљеђе простора на коме је настала РС, али и на многодане жртве које је тај народ подносио за обнову и јачање саме Србије. Као примјер тог жртвеника поменуо је српско село Пребиловце у долини Неретве, његове солунске добровољце и сво потоње зло које је задесило ово село и његове сељане. Нагласио је и да је РС велика побједа њеног народа који се супроставио тежњама да му отму земљу, име и духовност.
Проф. Предраг Марковић је напоменуо да је ово значајан тренутак с обзиром да српском народу фали и научно дјело које ће сажети цјелокупну историју његовог трајања и опстајања и да смо као народ жељни тог новог капиталног дјела историје Срба, али и новог рјечника српског језика.
Промишљајући у шаљивом тону додао је да је од настанка Републике Српске до данас у Холивуду снимљено чак 18 филмова који су против ове младе републике и њене борбе да живи, али да ни један није остварио запаженији успјех. Вјерујући да Американци ипак могу препознати истину, на крају је са озбиљношћу истакао да је „Историја Републике Српске” сигурно научни аргумент који ће тим злонамјерним политичким играма бити озбиљна препрека.
Коаутор овог већ сада можемо рећи националног дјела за народ РС, Чедомир Антић, подсјетио је да је Република Српска велика поука српском народу – да су борбе за велике идеје ( каква је била југословенство, а данас је европејство) јесу или обично буду велика разочарења, а само оне на први поглед мале борбе ако су државотворно здраве и народносно свекорисне постају велике побједе. То је управо Република Српска.
Он је нагласио да је држави и народу који постоје ускоро већ 25 година била неопходна оваква једна историјска синтеза, прије свега као сједињени став против свих оних који сматрају да је РС само један привремени босански ентитет. Антић је упозорио да у наредним временима можемо очекивати и војни напад на Р. Српску како би била силом угушена у босанској држави, али да је увјерен да је РС толико искрено и духовно утемељена да је њену идеју немогуће избрисати.
Бројни студенти из Републике Српске и Србије изразили су својим присуством и исказаним задовољством радост што могу поздравити ово историјско дјело које је темељ и тапија за њихову будућност и насљеђе.
Подсјетимо да је у октобру 2015. године у Бањалуци свечано представљена књига „Историја Републике Српске” као заједничко дјело институција РС и аутора проф. Ненада Кецмановића и историчара Чедомира Антића.
На овом народно-државно важном задатку радило је 16 историчара и других научника из РС и Србије.
Ове године је објављено и двојезично издање на српском и енглеском језику. Дјело је у луксузном повезу уредила и издала „Српска књижевна задруга”.
Горан Лучић / Слободна Херцеговина