„ОРДЕН НЕМАЊИЋА“ НА КАМЕНУ СЈАЈИ: Новосадска промоција Монографије „Невесињска бригада у рату 1992-1995“
-
Невесињска бригада,која је у отаџбинском рату изгубила 476 бораца, док је преко 1.200 рањено и која је још за вријеме рата прва у Републици Српској одликована највишим војничким одликовањем-Орденом Немањића, сада је добила и прву Монографију о свом ратном путу,аутора пуковника Зорана Јањића,која је промовисана 14.12.( у четвртак) у Новом Саду.
У сали Историјског архива Града Новог Сада окупило се више од 100 посјетилаца, у организацији Удружења Срба из Херцеговине у Србији и пријатеља.Од ратног команданта Бригаде Зорана Пурковића, до Милице Радовић,кћерке команданта „Билећких добровољаца“, покојног војводе Рада Радовића,која је посебно топло поздрављена.Од Спаса Комада,Пеја Бајчетића,Воја Вукоја и осталих оснивача првог Удружења Херцеговаца 1991-е, до Миша Лазаревића и чланова Удружења Коњичана у Новом Саду..
Директор Архива Хаџи Петар Ђурђев је у поздравној бесједи изразио задовољство присуством бројних љубитеља књиге,историје и традиције и подсјетио да се налазе у установи културе од националног значаја,са традицијом од 1954.године, у модерној и функционалној згради, која је прошле године отворена и која чува више од 7.000 метара архивске грађе
.-За вас су драги Херцеговци,љубитељи културе,језика и обичаја,врата увек отворена-истакао је Ђурђев,иначе велики познавац и поштовалац херцеговачке историје и традиције
Овај час историје почео је млађани гуслар Срђан Авдаловић, одломком из „Битке за Невесиње“.једне од више епских пјесама о Митровданској бици 1992.године аутора Милутина Вуковића.
-Основни циљ мог петогодишњег труда и напора био је-да се не заборави грандиозно дјело које је извојевала једна генерација Срба из Невесиња и долине Неретве-истакао аутор пуковник у пензији Зоран Јањић,који је рат провео у овој бригади на одговорним позицијама,све до начелника Штаба Невесињске бригаде. Он је додао да је изузетно важно да се публикује и шири српска истина потркијепљена чињеницама,која ће стајати пред нама као браниик од којекаквих лажи и обмана.
-Невесиње је и у овом рату потврдило да је перјаница борбе за слободу,на основу чега га је велики пјесник прије више од једног вијека сврстао у „колијевку Српства“ и „расадника лава“-прецизирао је аутор.
Према његовима ријечима,основна тема књиге била би недоречена, да није обрађен дио која говори о помоћи коју је добијао српски народ у БиХ, односно Херцеговина и Невесиње.-Сигурно је да није било те помоћи,ми не бисмо издржали до краја.Немјерљива је улога и значај тадашњег Удружења Срба из Херцеговине у Војводини,Пеја Бајчетића и његових помагача, и енергије коју су уложили у прикупљању и допремању хране,горива,лијекова и осталих потрепштина до војске и народа.закључио је Зоран Јањић.
Говорећи о значају овог историографског дјела, генерал-мајор у пензији Светко Ковач, бивши директор ВБА у Министарству одбране Србије и аутор више књига из области историографије и документаристике, је нагласио значај Монографије „јер она обрађује значајан период историје Невесиња и Херцеговине,и то засноване на аутентуичним сведочењеима,истинитим догађајима и чињеницама“.
–Књига „Невесињска бригада у рату 92-95“ има снажне поруке.Аутор говори о свим догађањима аргументима, без мржње,грубих речи и увреда“-сублимира Ковач.
Уредник издања, пуковник у пензији Никола Гузина, ратни командант петог батаљона Невесињске бригаде, је фактографски прецизирао: „Кроз 15 поглавља,,на 576 страна, са 11 шема на топографским картама,неколико десетина фотографија,различите документе..,Јањић описујее најважније догађаје преко 5.000 припадника Бригаде за више од 1.000 дана рата и на фронту широком око 50 километара“.
Како је највећи дио првог издања прослијеђен породицама погинулих бораца,општини Невесиње и Борачкој организацији Невесиња, ХЕТ-у као спонзору издања и пријатељима,и како је продајни штанд и у Новом Саду брзо „плануо“, то се очекује и ново издање овог вриједног дјела,.Јер, оно што је уз књигу сложено, то ни сабља не може одсјећи“!
Текст: Миливоје Бештић
Фото:Бојан Миленић