НАКОН СУСРЕТА ДОДИКА СА ПУТИНОМ: Референдум је право народа
-
Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је после састанка са председником Руске Федерације Владимиром Путином у Москви да је разговор био веома успешан, да је прошао у најбољој могућој атмосфери и да је разговарано о важним политичким и економским питањима.
„Председник Путин изразио је подршку стабилизацији у региону, подршку Дејтонском мировном споразуму, пожелео напредак и БиХ и Републици Српској и у том погледу изразио уверење да Руска Федерација својим односом доприноси стабилизацији и укупном добром стању ствари“, рекао је Додик.
„Што се тиче референдума, ту није било неких посебних разговора, осим констатације да је то право народа“, рекао је Додик за Спутњик, након састанка са Путином.
Он је навео да је на састанку констатовано да је сарадња РС и Русије у континуитету веома добра и успешна, да се заснива на обостраном уважавању интереса на економском плану, пренео је РТРС.
„Изразили смо задовољство чињеницом да је Зарубежњефт куповином Рафинерије и система нафтне индустрије Републике Српске почео да функционише на најбољи начин, да остварује добит, тако да у том погледу постоји сигурност и гаранција да се то настави“, рекао је Додик.
Према његовим речима, постоји интересовање за економску сарадњу, улагања која су руски привредници и раније исказивали поново су отворена и у том погледу оно што чини РС и што може да понуди је добродошло на руско тржиште.
„Ово је била прилика да председника Руске Федерације упознам о развоју политичке ситуације у БиХ и да искажем своје мишљење о томе, посебно указујући на чињеницу да је у БиХ и после 20 година високи представник, да су у Уставном суду БиХ и даље три странца која доминантно одлучују, те да се и у другим институцијама исто тако одржавају странци“, додао је Додик.
Он каже да је Путина упознао са чињеницом да Република Српска има раст бруто домаћег производа од око три одсто и
да то представља њену додатну сигурност и да смо спремни да радимо на још већем зближавању Српске и Русије.
„Већ крајем године ћемо се, сходно ранијим договорима, наћи са губернатором Санкт Петербурга и тамо промовисати ново Представништво РС, што би требало да буде нови замајац наше сарадње“, нагласио је Додик.
Он је напоменуо да је Путин пожелео све најбоље српском народу и Републици Српској.
Премијер Србије Александар Вучић раније је поновио у Њујорку да Србија није подржала референдум у РС, али да подржава територијални интегритет РС унутар БиХ, у складу са Дејтонским мировним споразумом.
Гостујући на Институту „Ист Вест“, Вучић је признао да је било веома тешко јавно изнети такав став, али да је наша влада то, ипак, учинила:
– На церемонији отварања новог ауто-пута у Бањалуци тај став сам пренео и групи од око 5.000 Срба и позвао их на смиривање ситуације. Истину говорећи, нисам чуо остале лидере са Балкана да кажу нешто слично. Србија има јасно становиште које је веома лако разумети и сматрам да је то одговоран и озбиљан став.
Пред сусрет са Путином, председник РС Додик је, за „Новости“, прокоментарисао спекулације да би референдум могао да изазове рат:
– Не треба да се наседа на пропаганду из Сарајева, чији је циљ плашење јавности.
Поводом нагађања о томе какав ће коначан став Москве бити о референдуму, Додик нам је рекао:
– Неки медији су претерали са писањем о томе да сам дошао у Москву по подршку за референдум од Путина. А поготово није тачно да сам казао да ће референдума бити таман да Путин сугерише да га не треба одржати. И пре доласка у Москву знао сам да имамо подршку Кремља. Ова посета се припрема одраније, још од економског форума у Санкт Петербургу и није организована због референдума.
Амбасадор Руске Федерације у БиХ Петар Иванцов поновио је да је спор о Дану РС вештачки и да је, из политичких разлога, претворен у дубоку кризу у БиХ.
– Ако је РС 20 година славила свој рођендан и у једном тренутку се доноси одлука да то више не може да ради, очигледно је да се то дешава из политичких разлога. Ово се може решавати само компромисом, који не може да се тражи само од Бањалуке. Не видим разлог за сукоб.
Шеф Делегације ЕУ у БиХ Ларс-Гунар Вигемарк разговарао је у четвртак у Бањалуци са српским чланом Председништва БиХ, Младеном Иванићем, а закључак је да би сви у БиХ требало да остану смирени.
– Став ЕУ је да је референдум о Дану РС непотребан. Проблеме у вези са обележавањем празника потребно је решавати конструктивним дијалогом. Они који дају изјаве у којима се помиње рат вређају грађане БиХ који су га преживели. Нико при здравој свести не би размишљао о таквим стварима, а ЕУ их сигурно неће дозволити.
Иванић је нагласио да 9. јануар мора остати празник РС и да о рату у БиХ причају авантуристи и неодговорни људи.
Гласачка места за спровођење референдума у недељу биће отворена од 7 до 19 часова. Републичка комисија ће на свака два часа саопштавати колика је излазност, потврдио је у четвртак Синиша Каран, председник Републичке комисије за референдум:
– Први незванични резултати биће познати чим се сакупе подаци од општинских и градских комисија, а најкасније 48 сати од затварања гласачких места.
ВОЈИСЛАВ ШЕШЕЉ (СРС): УКИНУЛИ БИ И ИМЕ
ВЛАСТ у РС никако не сме да сагиње главу пред српским непријатељима са Запада или унутар РС, који би да укину тај ентитет загарантован Дејтонским споразумом. Они који би да укину празник 9. јануар кренули би одмах после тога да укидају име РС, са тврдњом да тај назив дискриминише остале грађане тог ентитета. Попуштања у вези са тим не сме бити.
ДЕМОКРАТСКА СТРАНКА СРБИЈЕ: ДОДАТНИ ПРИТИСЦИ
ПОЗИВАМО све који имају право гласа да изађу на биралишта и подрже прославу 9. јануара као Дана РС. Изостанак подршке државе Србије одржавању референдума отворио је додатни простор за притиске и свакодневне претње упућене РС, њеном руководству и грађанима. Позивамо власт да се Србија, као гарант Дејтонског споразума, супротстави насртајима на РС.
Е. В. Н. / Б. В. / Агенције
Извор: Вечерње Новости