• О НАМА
  • МАРКЕТИНГ
  • КОНТАКТ
  • АРХИВА СТАРОГ САЈТА
  • УСЛОВИ КОРИШЋЕЊА
facebook
twitter
youtube
google_plus
email
  • АКТУЕЛНО
  • УДРУЖЕЊА
    • КЛУБ ГАЧАНА
    • УДРУЖЕЊЕ ТРЕБИЊАЦА
    • „ХЕРЦЕГОВИНА” ЗРЕЊАНИН
    • Билећани
  • ДОГАЂАЈИ
    • КАЛЕНДАР
  • ЛИЧНОСТИ
  • МАГАЗИН
    • СЦЕНА
    • РИЗНИЦА
    • ЖИВОТ ПЛУС
    • СХ ФОТО
  • СПОРТ
  • АКЦИЈЕ
    • ПОДИГНИМО ПРЕБИЛОВЦЕ
  • КОЛУМНЕ
    • БИЛЕЋКА ТРИЛОГИЈА
    • ОБИЧАЈИ И ВЕРОВАЊА
    • ОНИМА ШТО ПЛАЧУ
    • ХЕРЦЕГОВАЦ У БЕОГРАДУ
  • СХ ФОТО
  • БИЛЕЋКА ТРИЛОГИЈА
НАСЛОВИ
Судбина хотела у Купарима код Дубровника
ПОБЈЕДА ИЛИ НИШТА: Херцеговац против Војводине за историјски улазак у АБА лигу!
БЕОГРАД, 17. АПРИЛА 2026. ГОДИНЕ: ПРЕДСТАВЉАЊЕ 43. БРОЈА ЧАСОПИСА „БОКА”
РЕАГОВАЊЕ – Зоран Голубовић одбацује оптужбе „Старе Херцеговине“: Сједница у Требињу била је статутарна!
Шта смјена Орбана значи за новчаник просјечног Србина?
KРАЈ „ШВЕРЦОВАЊА” НА ГРАНИЦИ: Како ће нам компјутери кројити судбину и ко ће нам сутра кућу градити?
ИСТОРИЈА КУЦА НА ВРАТА: Херцеговац након „буђења” у Панчеву заказао меч за АБА 2 лигу!
ОТИШАО ЈЕ ГЕНЕРАЛ СА ШКВЕРА: Непозната прича о Душку Вујошевићу коју знају само Херцег Нови и Требиње!
НАПРСЛО СРЦЕ НАЈЈАЧЕ КУЦА
ДУЧИЋЕВ ДАН НА КАЛЕМЕГДАНУ ИЗМЕЂУ ГОСПОДСТВА И БУВЉАКА: Огорчени Требињци поручују — не сахрањујте нам пјесника по трећи пут!

КУСТУРИЦА У САНУ: Јавише нам да Европе више нема, а ми преко Енглеза који су из ње побјегли, путујемо тамо!

Posted On 17. 11. 2016.
By : Слободна Херцеговина
Comment: 0
  • Предавање прослављеног редитеља, писца, музичара, Емира Кустурице у Српској академији наука и уметности изазвало је огромно интересовање. Кустурица је, на предлог Одељења језика и књижевности, први гост САНУ у оквиру циклуса који је Академија покренула поводом 175 година постојања како би представила најистакнутије ствараоце и њихово дело.

img_5886a-670x446-copy-620x350-696x393

Славни редитељ требало је да одржи предавање насловљено „Бог је култура“, али како је објаснио, то је идеја за чије доказивање је потребно више времена, те је ту тему поделио у три приче и прву од њих прочитао данас у свечаној сали САНУ.

Кустурица је рекао да је та прича одговор на питање „На којој смо страни?“ и да је настала као замишљена шетња са академиком и књижевником Матијом Бећковићем, која је „обављена ћутке све док Бећковић није изговори револуционарну ствар“.

У својој причи Кустурица се осврнуо на избор Доналда Трампа за председника, на међународне односе, Европу и НАТО, шта ветрови са различитих страна доносе у Србију, објаснио шта значи „не политичим“ (не лажем) и како „морал“ потиче од глагола морати.

„У последње време ветрови дувају јако, али стране света веома тврдоголаво чувају своје позиције, све се променило, али те стране се не дају. Мени је рекао један човек да би боље било да се уместо ороза или петла окрећу стране света, то би нам било најбоље и да се петао довољно вртео и да се замени, јер више није модерно да се лимени петлови врте, а данас када си испао из моде, то је горе него да те живог сахране.“ Према његовим речима, досадно је када је све исто.

„Кажу када би север био југ, а запад исток, то би разбило монотонију, а оне што живе од ратова, то би разбило. Пошаљеш тенк у Истанбул, а он заврши у Копенхагену, прешадија треба да освоји Загреб, а стигне пред Темишвар“, приметио је Кустурица.

Он каже да њега одмах „узнемири питање како би ми, наследници Светога Саве држали страну, јер ми нисмо ни Исток ни Запад“. „Ако би остали између Севера и Југа, где ће онда јадни Џеј са својом песмом (Ни на исток, ни на запад)“, додаје редитељ.

Кустурица у својој причи даље наводи да ко уме да чита извештај Хидрометеоролошког завода, пола је факултета завршио, па је прочитао „извештај у који је уплео своје прсте.“

„Са запада дувају стални ветрови и у Србију стижу са Атлантика и проузрокују највеће промене. Некада са севера Украјине и реке Дњепар дува ветар, нема ништа да га задржи и ослаби док не стигне до нас и следи нам крв у жилама. Југ за нас и није неки ветар, он најави кишу, а источни ветрови стижу на крају и на најдраматичнији начин закомпликују ствари. Ти ветрови се умешају и опасно се супроставе западним који доносе сталне промене“.

Он примећује да „нама јуче јавише да нема Европе, а ми опет преко Енглеза, који само што су изашли из Европе, путујемо тамо“.

„Где, не знамо, колико, немамо појма, али идемо, коме то је још компликованије за одговорити. Раније је било сумње ако нема Европе, прихватиће нас НАТО, али шта сада после новог председника САД? Нико више неће да се шири, ни Европа, а ни НАТО. Где ћемо онда ми јадни“, пише Кустурица и додаје да смо ми од свих најдуже били на својој страни.

Редитељ истиче и да смо се „уверили да је најисплативије бити неко ко се лако прода, а да је држати своју страну чиста глупост“.

Политичари у Европи, како каже Кустурица у својој причи, чекају вест, нису се надали победи Трампа, посебно европски комесари.

„Као за време Тита када су за Нову годину чекали мандарине које је лично он брао и слао својим људима. Ко не добије мандарине за Нову годину, мора да је превише политичио, па је са терена требало отићи на клупу за резервне играче“, истиче Кустурица и додаје да „ми тек сада не знамо нашу страну“.

На питање „где смо ми у светској причи“, Кустурица одговара да „ми не знамо шта нам тачно фали, али се прислањамо уз народ јер немамо ништа боље“.

„Народ зна да му фали правде, али од ње се не живи, кажу ови који се баве политиком“, нагласио је славни редитељ и рекао да му је један комшија на Мокрој гори објаснио да „не политичим“, значи „не лажем“.

Кустурица је поменуо и да када је одлазио на школовање, у Праг, 1974. године Америка имала 44 милијардера, а данас их има 430.

„То су наследници оних који су краљевима одсекли главе, али њихово је богатство толико нарасло да се ствар вратила уназад, на фараоне. Данас демократију уређују фараони, требало је убити краљеве да би фараони владали“, приметио је Кустурица.

На крају је Кустурица испричао причу како је уочи отварања изложбе слика Моме Капора у Дрвенграду, на крову погрешно постављен лимени петао тако да је „север побегао на запад, југ је био на истоку, исток на северу“.

„Криво стоји, али нико не зна да је све како не треба. Сутра ћемо све из почетка“, помислио је Кустурица уочи отварања изложбе на којој је Бећковић рекао: У времену у којем живимо, све је бесмислено ако остане све како је било, док се стране света не промене пред нама“.

ТАНЈУГ



Погледајте сличне вести:



  • vucic
    ТЕРОРИСТИ ПОБЈЕГЛИ У ХЕРЦЕГОВИНУ: Атентатори на Вучића виђени на територији Билеће и Требиња?
  • 19851036175b0655df955be951355036_v4_big
    ВЛАДИКА ГРИГОРИЈЕ ЗА НЕДЕЉНИК: Нема напретка тамо гдје се нико не буни ни против чега!
  • sh
    СЛАВКО ГОРДИЋ О АЛЕКСИ ШАНТИЋУ: Нема непосреднијег пјесника који више говори о нашој души! (ВИДЕО)
  • Western_Balkans_1942.2008_sr.svg
    МАСТИЛОВИЋ: Мапа Југоисточне Европе све више личи на ону коју је успоставио Хитлер 1941. године
  • Kafa-kava-i-kahva-(2)-468
    САНУ: Не постоји босански језик
  • 14
    ПРОМОЦИЈА ГАЦКА И ГУСАЛА У САНУ: Василију Крестићу уручена награда „Владимир Ћоровић“ (ВИДЕО)
  • Tribina biblioteke SANU 25 9 2018 Crop (1)
    БЕОГРАД, 25. СЕПТЕМБАР 2018. ГОДИНЕ: Глас Одељења историјских наука САНУ посвећен академику Милораду Екмечићу
  • 00
    У САНУ ОБИЉЕЖЕНО 20 ГОДИНА НАУЧНОГ СКУПА ВЛАДИМИР ЋОРОВИЋ: Повеља за животно дјело уручена академику Јованки Калић
  • sanu-01
    БЕОГРАД, 25. ОКТОБАР: Промоција пунољетства "Ћоровићевих сусрета" историчара у САНУ
  • Borci iz ratova na sletu 1930 u Beogradu
    ПУТ ПРАВИХ ВРЕДНОСТИ: Соколски покрет приказан кроз изложбу о спорту и олимпијском покрету у Галерији САНУ
ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.

О аутору
  • google-share
Previous Story

МАНАСТИР ДОБРИЋЕВО: Српски су га зидали владари, наши славни Немањићи стари…

Next Story

ПОРИЈЕКЛОМ ЈЕ ИЗ ПРЕБИЛОВАЦА: Душан Булут проглашен за најспектакуларнијег баскеташа на планети

Оставите коментар Одустани од одговора

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

RECENT

POPULAR

COMMENTS

Судбина хотела у Купарима код Дубровника

Posted On 18. 04. 2026.

ПОБЈЕДА ИЛИ НИШТА: Херцеговац против Војводине за историјски улазак у АБА лигу!

Posted On 17. 04. 2026.

БЕОГРАД, 17. АПРИЛА 2026. ГОДИНЕ: ПРЕДСТАВЉАЊЕ 43. БРОЈА ЧАСОПИСА „БОКА”

Posted On 15. 04. 2026.

Списак презимена покатоличених српских породица у Херцеговини

Posted On 06. 11. 2018.

ИСТОРИЈА О КОЈОЈ СЕ ЋУТАЛО: Друго лице "народних хероја"

Posted On 25. 10. 2016.

Кикс бенд - најпопуларнији бенд у Херцеговини (ВИДЕО)

Posted On 23. 11. 2015.

[…] текста објављеног на н...

Posted On 15. 04. 2026.

[…] текста објављеног на н...

Posted On 15. 04. 2026.

Super insightful and fresh perspective.

Posted On 14. 04. 2026.

banner

СОЦИЈАЛНЕ МРЕЖЕ

0 Fans
Ауторска права © Слободна Херцеговина, 2013. Сва права су задржана.
 

Loading Comments...