Предсједник „Повратка“ Снежан Реџо за Радио Требиње истиче да је удружење посљедњих осам мјесеци одржало више састанака са представницима ресорног министарства у Републици Српској, на којима је закључено да институције БиХ немају ефикасне механизме за рјешавање кључних проблема ове популације, као што су повратак станарских права, повезивање радног стажа и остваривање права на пензију или ратну одштету.
„Стога смо контактирали удружења у Републици Србији која имају исту проблематику и са којима смо постигли договор да наше предмете прослиједимо њима, а они да их са својим предметима прослиједе у Народну скупштину Републике Србије. Надамо се да ћемо сву документацију прикупити до почетка септембра“, појашњава Реџо.
Он вјерује да ће, уз своје држављане избјегле из Хрватске, Република Србија у заштиту ставити и ову популацију у Српској, те затражити рјешавање ових проблема на вишем нивоу, посредстваом европског парламента или суда у Стразбуру.
Реџо подсјећа да ниједан члан овог удружења није успио да поврати станарско право, да на сваки упућени захтјев годинама стижу само одбијенице или неприхватљиве понуде.
„Нуде нам само алтернативни смјештај, на начин да свој стан можемо да користити само док је носилац станарског права жив, након чега он треба да припадне општини. А већина носилаца станарског права, ако су и живи – већ су у трећој животној доби. Било је људи који су пристајали и на алтернативни смјештај, али након годину дана МУП Хрватске није желио да им продужи боравишну дозволу, чиме се опет по њиховом закону губи и станарско право“, истиче Реџо.
Посљедњу наду – да ће након дуже од двије деценије видјети крај својим проблемима, полажу у институције Републике Србије.
„Ми са овим ништа не губимо. Можемо само да добијемо. Већ смо све изгубили и надамо се барем некој надокнади за све ове године у којима смо били, такорећи, на улици“,закључује Реџо за Радио Требиње.
Удружење избјеглих из Хрватске – Дубровник „Повратак“ броји око 120 чланова, од чега је активно њих шездесетак.
Р.С. / Радио Требиње