ТРЕБИШЊИЦА КОЈУ НЕ ПОЗНАЈЕТЕ: Гаовица се вратила у Билећко језеро
-
Уз стругача Гаовица је била једина рибља врста чији су оптанак прво угрозила Аустроугарска убацивањем мекоусте пастрве која је највећи непријатељ Гаовице, а то је први покушај њеног смакнућа.А било их је неколико.
На дну Билећког језера леже двије ријеке: Требишњица и Чепелица. Доље негдје у дубину су и извори Врело, Око и Двогрле: Чапо, Студенци и Врелина; у језерском мраку су и мостови, и газови, и скакала и момачка састајалишта и ловишта стругача, пастрмке, угора и гаовице. Све је то тамо негдје преко сто метара дубоко, преко педесет година далеко. И дубоко и далеко, а у сјећању, блиско, скорошње.
Ту је негдје у дубини и Дуварина о којој данас некадашњи момци, а сад већ зрели људи или старци испредају бескрајне приче. Е баш на том мјесту разни билећки и чепелићки криволовци, сваког раног прољећа изловаљавали су на стотине кила рибе .То је било вријеме када јата стругача крену узводно на мријест. Те преграде биле су повољне да се у њих поставе врши које би током ноћи бивале напуњене
Откуд Џелетуша
У многим херцеговачким селима, а понегдје и у граду уобичајено је да се жена кад се уда зове по дјевојачком презимену.Тако Џелетушу зову жену која се дјевојачки презивала Џелетовић, Милојушу која је од Милојевића, Стајушу која је од Стајића, Батинушу од Батинића, Вујушу од Вујовића, Кундакушу од Кундачина, Салатушу од Салатића….
Уз стругача, Гаовица је била једина рибља врста у Требишњици, за разлику од Неретве која је имала 12 различитих врста. Нашла се на мети Аустроугарске монархије па је Галготзв убацио мекоусту пастрву која је највећи непријатељ гаовице, а то је први покушај њеног смакнућа. А било их је неколико попут онога да је ХЕТ слао људе у Америку код својих рођака да нађу пастрву која може опстати у новосаграђеном гиганту односно билећком језеру, а изградњом највећег пројекта у Херцетговини ХЕ Чапљина. Гаовица је забетонирана, а Поповци расељени.
Но, ипак гаовица се вратила Требишњици у подземљу или како кажу „у Требишњици у илегали“ тако да се неких касних осамдесетих и раних деведесетих појавила у Билећком језеру. Међутим, требаће доста нових рјешања да се нађе како би она опстала, јер познато је да је у сливу Требишњице има неколико врста са стаништем у току од Дабра и Фатнице, па до Љуте и Купачице као и Омбле.
Иначе, у свијету је познато шест врста гаовице од којих три припадају овим крајевима, гатачка, поповска и требињска.
Војислав Војо Гњато