ВЛАДИКА ГРИГОРИЈЕ: Увјерен сам да би се у винограду који је лично засадио Свети Сава осјетио странцем!
-
Његово преосвештенство владика захумско-херцеговачки и приморски Григорије поручио је на Светосавској академији у Требињу да људи треба да брину једни о другима, као и да се овај свијет мора разумјети као од Бога даровани виноград и угледати се на доброг виноградара, који се кроз виноград креће пажљиво и брижно, пазећи да чокоти увијек стоје тако да не сметају ономе поред себе.
Владика Григорије рекао је синоћ да је Свети Сава први човјек који се свим својим бићем опредијелио да у народ уведе ред и закон, те показао да је његова визија била далекосежнија од визије свих других великих духова који су постојали и постоје у нашем народу.
Он је рекао и да би Свети Сава, ако би данас дошао у Херцеговину, своју земљу хумску, видио да послије толико вијекова његова визија није остварена, али да је сада, као и тада, најважније управо оно за што се и он борио: ред, поредак, право и правда, просвјећење и лијечење људи.
„Видио би Свети Сава како га ми на данашњи дан свечано славимо, али нисам увјерен да би таквог прегаоца наше славе и похвале, наше велике ријечи учиниле срећним“, навео је владика захумско херцеговачки и приморски.
Он је увјерен да би било много питања.
„Увјерен сам да би нас питао зашто влада безакоње, зашто нема реда, зашто смо запустили школе и болнице и оно најважније и најболније за Светог Саву и тада и данас – зашто се свађају браћа? Зашто мрзе један другога, завиде и убијају? Зашто лажу, отимају и пљачкају? Некако сам увјерен да би се у винограду који је лично засадио осјетио странцем и дошљаком“, рекао је владика Григорије синоћ у Дому младих у Требињу.
Он је истакао да, као неко ко сједи на престолу који је Свети Сава основао и утврдио, не жели да понавља много пута изречене ријечи ко је био Свети Сава и шта је радио, већ има потребу да предложи шта бисмо могли да радимо „не би ли наша земља, наш град и ми сами макар мало заличили на онакво мјесто и људе каквим нас Свети Сава жели видјети и какве нас, као Христов ученик и слуга и наш отац, жели извести пред лице Божије као свој народ“.
Поредећи град и виноград, владика Григорије је напоменуо да ниједно не може да постоји и опстане без онога за шта се Свети Сава борио свим својим бићем, а то су ред, здравље и наука, мир и помирење.
Подсјетивши на јеванђелску причу о злим и добрим виноградарима, владика је напоменуо да се овај свијет мора разумјети као од Бога даровани виноград, а „служење у граду и винограду и синовску оданост као једини исправан пут“, да од синова винограда не би постали „само крадљивци плодова“ његових, осуђени да буду протјерани из винограда и овог Божијег свијета.
„Стога, виноградари, а поготово владари пазимо на своје винограде и градове, да се не постидимо када дође Гоподар или његов син, а у нашем случају то би могао бити и Свети Сава. Када бисмо само знали каква је брига и жртва потребна нико се не би отимао да буде владар или виноградар ако нема свијести о великом виноградару – Господару“, рекао је владика Григорије.
Он је додао да нема мјеста очајању, иако смо у таквом стању да бисмо се сигурно постидјели Светога Саве, те напоменуо да је велика утјеха то што се виноград увијек изнова може обнављати и оживљавати.
„Зато, угледајмо се на доброг виноградара, који се кроз виноград креће пажљиво и брижно, пазећи да чокоти увијек стоје тако да не сметају ономе поред себе. Кад је потребно другом чокоту, они му праве хлад, а кад је потребно сунце – не праве му осјен. Тако и ми, браћо и сестре, бринимо једни о другима јер је то најбоље управо за нас“, поручио је епископ захумско-херцеговачки и приморски.
Организатори Светосавске академије били су град и Црквена општина Требиње. У оквиру свечане Светосавске духовне академије, вечерас је градоначелник Лука Петровић додијелио повеље града Требиња команданту Херцеговачког корпуса Војске Републике Српске генералу Радовану Грубачу и угледном привреднику Душану Васиљевићу.
У умјетничком дијелу програма Свечане академије наступили су глумци Гојко Балетић и Ивана Жигон, солиста опере Народног позоришта из Београда Љубодраг Беговић, уз клавирску пратњу Дарка Арменског, етно-појац Јована Зукановић, први српски извођач на тестери Соња Калајић, као и београдски умјетници Никола Ристић и Милош Вашалић, који су свирали традиционалне инструменте кавал, тапан, тарабук и гајде.
Међу извођачима били су и хор „Трибунија“ под диригентском палицом Стојанке Гудељ, уз клавирску пратњу Божидара Вучура, као и рецитатори из Основне школе „Свети Василије Острошки“, пјевачка група из Основне школе „Вук Караџић“ и ученици Средње Музичке школе Требиње.
СРНА