ТУГА: Академик прим. др Новак Вукоје отишао у вјечност
-
Србија је у вријеме пандемије корона остала без још једног великог имена и сина Херцеговине. Из Новог Сада је стигла тужна вијест да је у вјечност отишао академик прим. др Новак Вукоје.
Др Новак (Јовов) Вукоје рођен је 1947. године у Сечњу – Банат. Основну школу је завршио у Сечњу, а Средњу медицинску школу у Зрењанину са одличним успехом. Студије медицине завршава 1972. године на Универзитету у Сарајеву. Добитник је златне значке за постигнути одличан успех на студијама. После завршеног лекарског стажа ради као лекар и директор Здравствене станице у Калиновику. Након одслуженог војног рока 1974. године почиње специјализацију из оториноларингологије и хирургије главе и врата, у Војној болници у Сарајеву, коју завршава 1978. године са одличним успехом на Универзитетској ОРЛ клиници у Сарајеву. Магистар медицинских наука постаје 1980. године, а 1990. добија звање примаријуса. У Војној болници Сарајево остаје да ради до марта 1992. године, када одлази на усавршавање на ВМА Београд, а потом по потреби службе се поставља за начелника ОРЛ одсека Војне болнице Нови Сад.
Докторску дисертацију коју је припремао под називом Полиамини и рак прекинуо је рат у БиХ, те је није довршио. Рад на ову тему, који је публикован у Simposio Otorinolaringologica Yugoslavica у Загребу, од стручног жирија проглашен је радом године.
Током рада у Војној болници Нови Сад, др Новак је био активан у Српском лекарском друштву, у Лекарској комори Србије и у бројним стручним секцијама. Био је члан тима за едукацију лекара из ОРЛ подручја за Војводину.
Од 2017. године је члан Европске академије наука, а од 2018. године и члан Америчке академије за радиохирургију.
Почетком 2012. године је пензионисан али је и даље стручно и радно активан у властитој ОРЛ ординацији Др Вукоје у Петроварадину, кроз коју су прошли бројни политичари, глумци, естрадни уметници, спортисти, студенти, ђаци и обични људи. С поносом се наглашава да су: неколико председника држава, министара, посланика и других били пацијенти др Новака.
У периоду свог лекарског стажа усавршавао се на више клиника широм Европе и Америке. Написао је више стручних и научних радова које је објавио у познатим медицинским часописима. Треба истаћи да су посебно запажени његови радови на пољу хркања и ноћног гушења. Овом делу људске патологије посветио је преко 35 година рада што је резултирало новом оперативном методом за коју је на Међународном салону иновација у Москви 2008. године, од Међународног жирија, добио златну медаљу и плакету за велики допринос иновацији у медицини и хирургији.
Др Новак је 1998. године објавио монографију Хркање и како га спречити где је обухватио медицинске и психосоцијалне проблеме везане за ову патологију. То је уједно и прва књига на просторима бивше СФРЈ која се бави проблемом бучног спавања и пауза у дисању. Са развојем науке, технологије и новим сазнањима, уследиле су књиге: Хркање и ноћно гушење, 2004; Рез за миран сан, 2008; Хркање и слип апнеја – узроци и лечење, 2015. године. Коаутор је и уџбеника Основи савремене оториниоларингологије који је публикован 2012. године.
Добитник је више одликовања, плакета и признања за постигнуте резултате на пољу медицине. Посебно су му драги: Орден проналазаштва од Српске академије иновационих наука, Орден за заслуге у области одбране и безбедности председника државе, Орден Министарства одбране Руске федерације, као и награде Европске академије наука, Америчке академије за радиохирургију, Српског лекарског друштва и бројне друге.
Током свог четрдесетогодишњег рада др Новак је био предавач на светским и другим конгресима и симпозијумима, често као и предавач по позиву. Публиковао је преко 60 стручних и научних радова у домаћим и страним часописима. Само у 2017. години је био предавач по позиву четири пута, два пута у земљи, два у иностранству. У САД-у је објавио шест радова.
Др Новак је први на просторима бивше СФРЈ применио нову методу у лечењу шума у уху транстимпаналном применом лека кроз бубну опну и након резултата на преко 50 пацијената објавио стручни рад. Такође, др Новак је пионир радиоталасне хирургије у Србији, увек је био у тренду медицине, науке и технике, па је и даље активан и ради на новим пројектима.
Иза себе је оставио супругу Анђелију, рођену Брајовић са којом је имао двије кћерке и сина. Кћерка Александра-Сашка, рођена 1972, удата је за Зорана Стојковића, имају кћерке Анастасију и Јовану, живе у Београду. Кћерка Бојана, рођена 1976, удата за Александра Сворцана, имају сина Андрију и кћерку Јану, живе у Београду. Љубиша Новаков, рођен 1974, програмер ИТ, ожењен Аном, рођеном Племић из Фоче, имају кћерку Тамару (2018), живе у Београду.
Новак Јовов увијек је са поносом је истицао своје херцеговачко поријекло. У слободно вријеме радо се дружио са земљацима, посјећивао завичај и завичајне скупове.
Вријеме и мјесто сахране биће накнадно објављени.
Нека му је вјечна слава и хвала!
Pingback: Preminuo veliki Hercegovac, akademik prim. dr Novak Vukoje. - Naša Hercegovina
Neka je nasem Novaku vjecna slava i hvala. Ostavio je znacajan trag u struci i nauci. Bice nam neobicno jer je bio, ne samo poznat lekar koji je uvek isticao svoje poreklo, nego i neposredan covek koji je mnogima pomogao.
Pingback: Доктор Новак Вукоје отишао у вјечност - Билећа.рс