СТАРИ КАМЕНИ МОСТ ОВЧИЈИ БРОД
-
У атару села Братач налази се стари камени мост Овчији брод, тако назван по многобројним стадима оваца које су прелазиле преко овог моста.
Од давнина становништво Херцеговине традиционално се бавило сточарством узгојем оваца, коза, говеда и коња. Сточари из доње ниске Херцеговине из долине ријеке Неретве из хумнине, изгонили су своју стоку на љетну пашу у горњу високу Херцеговину на планине: Вележ, Црвањ, Морине, Зеленгору, Трескавицу и Бјелашницу на домак Сарајева. Наравно да су и локални селаци из околних села прегонили своју стоку преко овог моста на пашу у Братачки луг. Мост се састоји од три лука неједнаке величине, као да се овај мост и његов градитељ прилагођавао тешком крашком терену. Нема докумената о градњи моста и о његовој старости.
Постоје подаци да је мост неколико пута обнављан послије поплава и ратова који су рушили мост. Обнављали су га Турци, Аустријанци 1883. године и југословенска влас послије Другог свјетског рата, јер су Нијемци у рату минирали мост. Мост је данас у веома тешком и јадном стању. Пријети му опасност од рушења ако се нешто хитно не подузме на његовом реновирању и обнови. Преко овог моста прелазиле су све освајачке војске: крсташи, турска, аустијска, њемачка и на крају НАТО војска која је преко моста прегонила тенкове у одбрамбено-отаџбинском рату и тешко га оштетила.
Преко моста Овчији брод прешла је крсташка војска тулског грофа Рајмонда која је ишла кроз Далмацију, Хумску земљу (Херцеговину) у зиму 1096-1097 године, и даље према Драчу, Скадру, Цариграду и Јерусалиму као главном циљу и ослобођењу Христовог гроба од Арабљана. Крсташи на своме путу нису обавјештавали локално становништво, па су на своме путовању наилазили на многобројне тешкоће и неприлике.
„Крсташки опис приказује Србе и Хрвате тих земаља као врло сурове и грабљиве људе, а земљу им као горовиту и брдовиту, с великим рекама (Крка, Цетина, Неретва) слабо обрађену и мало настањену, чије се станновништво углавном бави сточарством. У приморским градовима станују Романи с латинским језиком у унутрашњости су Словени,”habitum barborum”.
Не знајући сврху те војске, тако велике, становници су бјежали испред њих у своје горе ”као дивље животиње”, не хотећи крсташима чинити никаквих услуга, ни као вође кроз кланце, ни продајућу им намирнице. Али су стално нападали позадину, исто као и одвојене појединце и мање групе.
За освету и да застраше друге крсташи су секли ухваћеним Словенима руке, ноге или носеве или копали им очи, и тиме их огрчавали још више. Тако је тешки пут крсташа кроз незнане кланце водио 40 дана, док нису најпослије дошли до Скадра, гдје се нађоше с краљем Бодином. Овај их је примио врло лепо и побратимио се чак с грофом Рајмондом.“
(др Владимир Ћоровић, Хисторија Босне, Бања Лука, Београд 1999. стр. 153-4).
Никола Лакета