• О НАМА
  • МАРКЕТИНГ
  • КОНТАКТ
  • АРХИВА СТАРОГ САЈТА
  • УСЛОВИ КОРИШЋЕЊА
facebook
twitter
youtube
google_plus
email
  • АКТУЕЛНО
  • УДРУЖЕЊА
    • КЛУБ ГАЧАНА
    • УДРУЖЕЊЕ ТРЕБИЊАЦА
    • „ХЕРЦЕГОВИНА” ЗРЕЊАНИН
    • Билећани
  • ДОГАЂАЈИ
    • КАЛЕНДАР
  • ЛИЧНОСТИ
  • МАГАЗИН
    • СЦЕНА
    • РИЗНИЦА
    • ЖИВОТ ПЛУС
    • СХ ФОТО
  • СПОРТ
  • АКЦИЈЕ
    • ПОДИГНИМО ПРЕБИЛОВЦЕ
  • КОЛУМНЕ
    • БИЛЕЋКА ТРИЛОГИЈА
    • ОБИЧАЈИ И ВЕРОВАЊА
    • ОНИМА ШТО ПЛАЧУ
    • ХЕРЦЕГОВАЦ У БЕОГРАДУ
  • СХ ФОТО
  • БИЛЕЋКА ТРИЛОГИЈА
НАСЛОВИ
Раде Р. Лаловић: ПЈЕСНИЧКИ БОЛ И  ВАПАЈИ НЕВЕНА МИЛАКОВИЋА
Благородством србство дише… (Или – наставак из серијала „Србин у Русији“)
ДАН КАДА ЈЕ СПРЖЕНО ЦЕТИЊЕ
Херцеговац Александар Таушан је најбољи гуслар Србије, а своје умеће преноси у бесплатној школи гуслања у Панчеву
ЗБОГ ПЈЕСМЕ У ЗАТВОР? На пет мјесеци осуђени Ристо Лечић и Славко Алексић
Како су у средњем вијеку ријешавани спорови између Дубровчана и Требињаца?
Служба свештеномученику Јоаникију, Mитрополиту црногорско-приморском и са њиме пострадалим Новомученицима
КРУШЕВИЦА КОД ЉУБИЊА, 17. ЈУН 2022. ГОДИНЕ: Освјештање цркве свештеномученика Јоаникија Липовца
19. САБОР СТАРОГ ПЈЕВАЊА У СРБА: Љубињке освојиле прво мјесто у Горажду
ВЛАДИКА ДИМИТРИЈЕ СЛУЖИО НА ТРОЈИЧИНДАН У МОСТАРУ (ФОТО/ВИДЕО)

НИКОЛАЈ (ЈОКАНОВИЋ) ЕПИСКОП ЗАХУМСКО ХЕРЦЕГОВАЧКИ (1939-1943)

Датум 15. 06. 2017.
Уређује : Слободна Херцеговина

Епископ захумско-херцеговачки Николај Јокановић је рођен 17. марта 1874. године у Шобадинама код Билеће. На крштењу је добио име Алекса. Основну школу је учио у Мостару и Сарајеву, а богословију је завршио 1893. године у Рељеву. Богословски факултет је уписао 1894. године у Черновцима и са успехом га је завршио 1898. године. Свети Архијерејски Синод СПЦ га је исте године поставио за наставника богословије у Рељеву, где је остао до 1901. године.

Свештенички чин је примио 1901. године и постављен је за саветника новоосноване конзисторије Бањалучко-бихаћке епархије. За ревносну свештеничку службу 1905. године је одликован црвеним појасом. У чин протојереја је произведен 1912. године, а Свети Архијерејски Синод га је је 1920. године одликовао правом ношења напрсног крста. На дужности саветника у конзисторији остао је до 1923. године. Тада је по сопственој молби пензионисан и постављен за старешину манастира Гомионице. У манастиру Гомионици није дуго остао, али је за кратко време успео да унапреди његов духовни живот и економију.

Епископ Николај Јовановић је доста радио на списатељском плану. За време рада у рељевској богословији успео је да напише скрипте за богословске предмете, које је предавао. Доста је запажена његова расправа из области црквеног права под насловом „О свргнућу као црквеној казни у првим вековима хришћанства“. Епископ Николај се пре монашења бавио сакупљањем података из историје цркава и манастира у Босанској Крајини. Те радове је објавио у „Првом шематизму Православне Епархије бањалучко-бихаћке за 1901 годину“, који је он и уредио.

Митрополит црногорско-приморски, потоњи патријарх србски др Гаврило Дожић позвао га је да дође у Црногорско-приморску митрополију и понудио му да се прихвати дужности његовог архијерејског заменика. Он је тај позив прихватио. Дужност је примио у јулу 1935. године. Монашки чин је примио у манастиру Острогу исте године. Поред тога, он је од 1936. године обављао дужност старешине манастира Светог Петра Цетињског на Цетињу. У априлу 1936. године произведен је у чин протосинђела, а 1937. године у чин архимандрита.

Свети Архијерејски Сабор СПЦ га је 22. јуна 1938. године изабрао за викарног епископа патријарха српског Гаврила Дожића. Седиште му је било на Цетињу, а носио је титулу епископа полимског. За епископа захумско-херцеговачког изабран је 1940. године.

После априлског слома Краљевине Југославије и успостављања НДХ усташе су хтели да га убију. Више пута су га малтретирали и злостављали. Од сигурне смрти спасила га је италијанска војна команда у Мостару. После много мука и невоља пребацио се у Србију, где је, измучен и изгнан, умро у Соко Бањи 26. марта 1943. године.

извор: srbiubih.com

ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.


Погледајте сличне вести:



  • РАЗВОЈ СРПСКЕ БОГОСЛОВСКЕ МИСЛИ: Епископ захумско-херцеговачки др Тихон Радовановић
    РАЗВОЈ СРПСКЕ БОГОСЛОВСКЕ МИСЛИ: Епископ захумско-херцеговачки др Тихон Радовановић
  • ЕПИСКОП НИКОЛАЈ: ТАЈНА ДОДИРА
    ЕПИСКОП НИКОЛАЈ: ТАЈНА ДОДИРА
  • РУСКА АРИСТОКРАТИЈА ЈЕ ГИНУЛА ЗА СРПСКУ СЛОБОДУ – Николај Николајевич Рајевски
    РУСКА АРИСТОКРАТИЈА ЈЕ ГИНУЛА ЗА СРПСКУ СЛОБОДУ – Николај Николајевич Рајевски
  • РОЂЕН УОЧИ БАДЊЕГ ДАНА: Свети владика Николај
    РОЂЕН УОЧИ БАДЊЕГ ДАНА: Свети владика Николај
  • ФИЛМ ”МАТИЛДА” У СРБИЈИ: Да ли је Свети Цар Николај заслужио овакву захвалност потомака?
    ФИЛМ ”МАТИЛДА” У СРБИЈИ: Да ли је Свети Цар Николај заслужио овакву захвалност потомака?
  • ВЛАДИКА НИКОЛАЈ И МИХАИЛО ПУПИН – ЗВОНАРИ СЛОБОДЕ: Симбиоза која може да нас преобрати
    ВЛАДИКА НИКОЛАЈ И МИХАИЛО ПУПИН – ЗВОНАРИ СЛОБОДЕ: Симбиоза која може да нас преобрати
  • АПЕЛ СРБА ИЗ ДОЛИНЕ НЕРЕТВЕ 1939. ГОДИНЕ: Не желимо да завршимо у НДХ!
    АПЕЛ СРБА ИЗ ДОЛИНЕ НЕРЕТВЕ 1939. ГОДИНЕ: Не желимо да завршимо у НДХ!
  • ПРЕКО ПРАГА: Херцеговачки епископ написао хит књигу за "Лагуну"
    ПРЕКО ПРАГА: Херцеговачки епископ написао хит књигу за "Лагуну"
  • Никола Милованчев: Дража Михаиловић о броју жртава – 600.000 Срба убијено у НДХ (јануар 1943)
    Никола Милованчев: Дража Михаиловић о броју жртава – 600.000 Срба убијено у НДХ (јануар 1943)
  • Никола Милованчев: Дража Михаиловић о броју жртава (II) – 823.000 Срба убијено по изјави Пирциа Биролија (до почетка 1943)
    Никола Милованчев: Дража Михаиловић о броју жртава (II) – 823.000 Срба убијено по изјави Пирциа Биролија (до почетка…
О аутору
  • google-share
Previous Story

ВУКОВЦИ ОШ „РИСТО ПРОРОКОВИЋ“ У ПОСЈЕТИ БЕОГРАДУ: Удружење Невесињаца по шести пут угостило најбоље ученике

Next Story

25 ГОДИНА ОД ЗЛОЧИНА У ПРЕБИЛОВЦИМА: Како је уништен Храм Сабора Пребиловачких мученика

Оставите коментар Одустани од одговора

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

RECENT

POPULAR

COMMENTS

Раде Р. Лаловић: ПЈЕСНИЧКИ БОЛ И  ВАПАЈИ НЕВЕНА МИЛАКОВИЋА

Posted On 26. 06. 2022.

Благородством србство дише… (Или – наставак из серијала „Србин у Русији“)

Posted On 25. 06. 2022.

ДАН КАДА ЈЕ СПРЖЕНО ЦЕТИЊЕ

Posted On 23. 06. 2022.

Списак презимена покатоличених српских породица у Херцеговини

Posted On 06. 11. 2018.

ИСТОРИЈА О КОЈОЈ СЕ ЋУТАЛО: Друго лице "народних хероја"

Posted On 25. 10. 2016.

Кикс бенд - најпопуларнији бенд у Херцеговини (ВИДЕО)

Posted On 23. 11. 2015.

Mnogo ljudi koje licno poznajem je...

Posted On 22. 06. 2022.

[…] Преузето са:...

Posted On 13. 06. 2022.

Али има једна огромна мана у с...

Posted On 07. 06. 2022.

banner

СОЦИЈАЛНЕ МРЕЖЕ

0 Fans
Ауторска права © Слободна Херцеговина, 2013. Сва права су задржана.
 

Loading Comments...