МОРАЈУ ЛИ СЕ ЕПАРХИЈСКЕ ГРАНИЦЕ ПОДУДАРАТИ СА ДРЖАВНИМ: Митрополија хецеговачко-брдска и приморска духовно би објединила световасилијевско Христово стадо
-
Пошто се прије неколико дана у јавности појавио Приједлог новог Устава СПЦ, који је сачинила Комисија за израду Устава, на челу са Високопреосвећеним АЕМ Амфилохијем, пружила се прилика да отворимо питање херцеговачког идентитета.
Имајући у виду да се идентитет светосавске и световасилијевске Старе Херцеговине већ пуних 150 година разграђује и да таква кретања у протеклих седамдесет година добијају убрзање, одлучио сам да упутим један лаички приједлог архијерејима Српске православне цркве.
У дугом кретању између клања и орања, могу се уочити кључни, историјски моменти који су пресудно утицали на разградњу херцеговачког идентитета.
Током владавине владика Петровића-Његоша, власт цетињских митрополита се проширивала на племена (Бањане, Голију, Пиву и Дробњаке) која су била у саставу захумско-херцеговачке епархије, „утолико више што су Захумско-херцеговачком епархијом управљали Грци, од којих су неки били оданији Турцима него народу“[1] Од Светог Петра Цетињског до Митрополита Амфилохија херцеговачки Срби у цетињским архијерејима виде духовне заштитнике, као што су у Црној Гори видјели слободарску заштитницу, ишчекујући њена ослободилачка војевања као озебло сунце. Но, ствари су се одвијале другачије.
Лажна међа међу браћом
На Берлинском конгресу 1878.године постављена је лажна и неправа политичка међа између Црне Горе и Источне Херцеговине, која једновјерни и једнородни српски народ раздваја.
Аустроугарском окупацијом Босне и Херцеговине, Херцеговачка епархија се нашла у трима државама: дио епархије (Требиње, Љубушки, Столац, Мостар, Љубиње, Билећа, Невесиње, Гацко, Коњиц, Фоча и Чајниче) потпао је под аустроугарску окупацију, југоисточни дио око Никшића Књажевини Црној Гори (гдје је исте године створена Захумско-рашка епархија), а сјевероисточни дио (пљеваљски и пријепољски срез) остао је под турском влашћу до 1894.када је припојен сусједној Рашко-призренској епархији.
Захумско-рашка епархија постојала је од 1878.до 1931. када је Уставом Српске православне цркве укинута и прикључена Митрополији црногорско-приморској.
Укидањем аустроугарских граница и стварањем Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, те Уједињењем СПЦ (1920.) и израдом Устава СПЦ (1931.) пропуштене су прилике да одређене територијалне границе епархија утврђене у доба хабзбуршке владавине, буду промијењене, односно да буду прилагођене културно-историјском идентитету појединих српских области. Исте аустроугарске границе обновљене су стварањем комунистичке Југославије, те су поново формиране Босна и Херцеговина као једна, и Црна Гора, као друга административна цјелина СФРЈ. У периоду комунистичке диктатуре на тлу Црне Горе опстајала је многострадална Митрополија црногорско-приморска, а на предјелу дијела Старе Херцеговине у склопу БиХ, трајала је Епархија захумско-херцеговачка и приморска. Измјеном Устава СПЦ 1947.године обновљена је древна Будимљанско-полимска епархија са сједиштем у Бијелом Пољу, сачињена од дијелова митрополија Дабробосанске и Црногорско приморске и дијелова епархије Рашко-призренске. Иста је укинута 1956. године. Свети архијерејски сабор је 2001. године обновио Епархију будимљанско-никшићку, а сљедеће године, за епископа будимљско-никшићког постављен је Преосвећени Јоаникије (Мићовић).
Највећи дио Епархије будимљанско-никшићке налази се на простору Старе Херцеговине (Пљевља, Жабљак, Плужине, Шавник и Никшић). У саставу Митрополије црногорско-приморске налази се Херцег-Нови, који несумњиво заузима једно од централних мјеста у херцеговачкој историји и духовности.
Разградња херцеговачког идентитета
Нити би Српске православне цркве било без српског народа, нити би српског народа било без Српске православне цркве. У вијековима ропства и окупације, Српска православна црква је сачувала српски идентитет и одржала наше духовно биће. Пошто је обновљена и утврђена политичка и лажна граница између Црне Горе и Херцеговине, која дијели браћу и разграђујући херцеговачки идентитет, разграђује српство; нама историјски тренутак поставља обавезу да одржимо своје духовно и национално биће.
Данашња Црна Гора постаје тамница српскога народа. Режим врши институционалну и ванинституционалну дискриминацију православног становништва које не признаје наметнути монтенегрински идентитет. С друге стране, Источна Херцеговина је вишеструко угрожена. Демографско растакање, привредно назадовање и њена уклијештеност између муслиманско-хрватског чекића и монтенегринског наковња, чине је изложеном многим ударима. Јасно је да ослонац мора пронаћи у ономе што је срцу и тијелу најближе: црногорској Херцеговини и њеним синовима који су пружали уточиште браћи током херцеговачких збјегова.. Неправедно је светосавску и световасилијевску Херцеговину, војводство од Светога Саве, устаничку и многострадалну, српску земљу свести на политичке границе које никаквог добра нијесу донијеле.
Херцеговачки устанак 1875.завршен је неуспјехом: многи Херцеговци остадоше под аустроугарском окупационом управом, а њихова једновјерна и једнородна браћа, само пар километара преко границе, на Крсцу, Вилусима и Враћановићима, помињала су свој окупирани народ и чекала да куцне час ослобођења Херцеговине. И час је дошао, и трајао је двадесет година, а онда се смијенише три окупације: усташка, комунистичка и евроатлантска. Потоња окупација јесте међународни протекторат који одржава немогућу државу – Босну и Херцеговину.
Зашто су Херцеговци ћутали?
Зато што су његовали национални идентитет, зато што су трпјели, вођени чојством, да не уруше Републику Српску, и зато што су страховали да се недолична појава монтенегринског стварања квази-националног идентитета не прелије у Источну Херцеговину. Ћутали су Херцеговци, и своју ћутњу платили изолацијом и негацијом. А лажна међа је опстала: дијели нас више него икада, мијења нас више него икада, стоји као змијско тијело између Црне Горе и Источне Херцеговине и палаца отровним језиком на сваки помен њеног уклањања.
Уклањање границе – корак ка саборности
Вјерујем да би први корак ка јединству и саборности српског народа Црне Горе и Херцеговине био учињен уклањањем границе између захумско-херцеговачке и будимљанско-никшићке епархије. Ако мора трајати неправа политичка граница између Црне Горе и Босне и Херцеговине, међуепархијска граница између будимљанско-никшићке и захумско-херцеговачке епархије не мора. Морају ли се епархијске границе подударати са државним границама? Мора ли граница између двије православне епархије пратити лажне аустроугарске и авнојевске границе које нам намеће политика свјетских сила ? Зар тиме наша Црква не притврђује политичке, и само политичке, границе?
Када би на простору епархија захумско-херцеговачке и будимљанско-никшићке настала једна Митрополија хецеговачко-брдска и приморска, она би превазилазила и надилазила лажну и неправу међу између многострадалног Христовог стада: српског и херцеговачког, светосавског и световасилијевског.
И кад би број парохија у епархијама захумско-херцеговачкој и будимљанско-никшићкој био двоструко већи, опет би био у сагласности са чланом 14. Предлога Устава СПЦ који предвиђа да «епархија, по правилу, има до 150 парохија.» Према томе, не видим који формално-правни услов Устава СПЦ хипотетичка Митрополија херцеговачка не би испуњавала.
Ако Херцеговци не могу бити обједињени у границама јединствене државе, треба им омогућити да духовно истрају у границама јединствене епархије. Име херцеговачко се заборавља: напуштају га они којима припада, а својатају га они који су на њега право одавно, кроз опроштајнице јамарима, изгубили.
- Херцеговина је на небу оно што је била на земљи: Војводство од Светога Саве или Савина. Заслужује ли највећа ризница српскога језика, чији је ризничар цијели народ, да буде именована како заслужује и како јој припада?
- Није ли Свети Василије Острошки био митрополит Оногошко-источнохерцеговачке епископије, и зар она данас, цјеловита, без освајачких притисака, не треба носити херцеговачко име и бити у границама које јој припадају ?
- Нијесу ли мученици пребиловачки, корићки, придворички и многи други, знани и незнани, ујамљивани од једних, а забетонирани од других, Херцегеговину уписали, својом жртвом, «у опширни љетопис вјечности.» ?
- Није ли Свети Митрополит Петар Зимоњић, остајући и страдајући, , уз свој народ, као истински пастир прославио Херцеговину; као што исту његов отац, војвода Богдан, прослави јунаштвом својим?
- Нијесу ли ријечи старца Вукашина уписане златним словима у истом љетопису вјечности? Опширан је тај трајни љетопис и опширна је повијест захумска у њему.
Митрополија Херцеговачка – на простору праотаца «што живе у химни и у молитвама»
Су чим ћемо изаћи пред Пециреповића, Пивљанина, Алексића, Церовића, Караџића, Вукаловића, Љубибратића, Радовића, Баћовића, Аџића, Зимоњића и Ковачевића; пред Владимира Гаћиновића, Дучића, Шантића и владику Саву Косановића; су чим пред владику Леонтија Радуловића и Серафима Перовића, чије тамничке дане заборављамо, чији кораци бијаху такви да је Леонтију «Благодарна Херцеговина» над гробом уписала «стопама мученика за вјеру и слободу», а у гробу бијаше тијело нетрулежно; су чим пред браћу Ћоровиће, Грђиће и Слијепчевиће; пред попа Радојицу и капетана Милорада;и су чим пред Светога Саву и Василија; ако хумска, захумска, херцеговачка земља и њен живаљ не буду сачувани; и су чим пред Стефана Вукчића Косачу, пред Влатка Вуковића и пред војводу Грдана од Никшића, за вријеме чијег устанка Турци спалише све цркве до Гацка, осим једне у Добрељима, коју Срби затрпаше земљом и сачуваше од похаре; и су чим пред Благовјерну Књегињу Јелену Хребљановић-Балшић која у гатачком крају сагради толико цркава; су чим, браћо моја висока, ако име херцеговачко буде заборављено и предато онима који га присвајају, а којима не припада !? Ако је непожељно, да ли је је срамно рећи да је од приморске Савине до немањићке Милешеве, и од сунчаног Тврдоша преко страдалног Житомислића, и преко Пиве до тврдог Острога, – земља херцеговачка ?! Имена наших праотаца «што живе у химни и у молитвама», заслужују да њихова дјеца химне и молитве изговарају на најјединственијем духовном простору имена херцеговачког, који би претпостављена Митрополија херцеговачка, превазилазећи међе и политичке подјеле, трајно обухватила.
Како да сачувамо народ ако не сачувамо братство, и како да сачувамо братство ако не сачувамо породицу?
Херцеговина је једна велика заједница племена и братстава у српском народу, које Сава и Василије у вјери утврдише да би Херцеговци вјером тврдом, чистим језиком и борбом јуначком утврђивали цијело српство. Није ли то земља уљудности и патријархалне пристојности (како је Дучић говорио), тихе и благе молитве (како је Дедијер говорио) и богатства у карактерима (што рече Свети Владика Николај) ?
- Како да сачувају карактер, уљудност и молитву људи који изгубе своје име?
- Зар треба дозволити да дневно-политичка гордост (која ће, ако Бог да, бити кратког маха) гурне у чељусти самопорицања дио народа који од сопствене браће раздваја лажна ћесарева међа?
Сваким попуштањем пред таквим чељустима, ми им препуштамо браћу нашу, за коју Христос умрије. - Ишчекујемо бољи тренутак, свјетске и геополитичке промјене, трпимо и чекамо, не питајући се јесу ли Грдан, Лука, Максим, Мићо, Стојан и Радојица у устанцима од 1596, 1852, 1875, 1882.и 1941.ишчекивали глобалне промјене? И да ли би остао камен на камену да није таквих слободара било?
- Шта би нам, љубљена браћо моја, рекао Стојан Ковачевић да устане из гроба на Петровој Главици у Никшићу? Онај Стојан који је на сваки помен херцеговачке побуне противу окупације устајао на старачке ноге и узвикивао: Коња!
- Шта ће од нас остати сјутра, ако данас не прихватимо оно што смо били јуче, лане и прије пет вијекова?
Кад већ нисмо у истој држави будимо у јединственој Митрополији
Свједоци смо одрођивања онога што се неприродно ширило да би се у гордости својој извитоперило и грдно обршило претварањем тамнице у државу, утамничених у грађане а тамничара у владаре. Свједоци смо злог вакта и тамног вилајета у којем подземље устоличи свог господара да влада надземном, али приземном, творевином, док једина истинска влада Црне Горе јесте на трону Светог Петра Цетињског, у лику архиепископа цетињског и митрополита црногорско-приморског. Стога , најистакнутијем међу Србима, Високопреосвећеном Г.Амфилохију, архиепископу цетињском, митрополиту црногорско-приморском зетско-брдском и скендеријском, егзарху свјештеног трона пећког, као свом духовном родитељу и непоколебљивом пастиру српскога народа у Црној Гори и изван ње, упућујем синовско питање: Зашто род херцеговачки не може опстајати у јединственој митрополији, ако већ није у јединственој држави ?
«Надање се наше закопало, на Косово у једну гробницу». Надање јесте, али и без надежде, остају нам вјера и љубав, особито љубав, највећа од трију, којом напосљетку дозивам и молим, архијереје српске да ослушну вихор времена и да у њему чују сагласје херцеговачких хероја и мученика, светаца, ратника и земљорадника, како говоре из оних доба кад се орало са двадесет ноката, и кад је био «с крви ручак, а с крви вечера», и када су људи знали да «земан куле по Приморју гради, земан гради земан разграђује» и вјеровали да ће лажна и проклета међа бити разграђена. Дакле, молим општељубљене архијереје да чују шта ће им они рећи, а од мене је и оволико – доста.
Pingback: Морају ли се епархијске границе подударати са државним:Митрополија хецеговачко-брдска и приморска духовно би објединила световасилијевс
Hercegovci nijesu Srbi, da su Srbi zvali bi se Srbi. Istocni Hercegovci, zapadni Hercegovci… jedni katolici pa eto vele da su Hrvati, a ovi istocni oko Trebinja su po religiji Srbi. Srbija je geografska odrednica koja je u upotrebi od Nemanjica pa naovamo. Posto se Srbska Drzava idenitifikovala sa religijom Romeja, svi koji su primili tu religious od Romeja su okarakterisani ka Srbi, a to nijesu. Zapadni Hercegovci, katolici, istocni Hercegovci pravoslavni, I Crnogorci su jedan narod geneticki, a Srbi su mjesavina dosta naroda. Tu ima I Crnogoraca, I Hercegovaca, I Valhalla, I Cincara I Rumuna I Bugara… I koga sve jos tu nema. Zato kazem Sbija je geografscki pojam koji je postao Balkanski “melting pot”. Vi mozete bit Srbi ako van se svidhja. Oni sve primaju, zaradi teritirija. Religije su vas podijelile I sad je sta je tu je. Da sam na vasijem mjestimam ja bi obnavlja Paganiju I Hum.
Али ниси на нашем, србском мјесту:)
Сједи болан ди си, ни за ди си ниси;
hehe, kad čovek ne pročita ništa o istoriji, lingvistici, genetici..a daje sebi za pravo da pravi proizvoljne i poludebilne teorije.
Eto još u X tom veku vizantijski Car Porfirogenit piše kako su ma terioriji današnje Hercegovine, južne Dalmacije itd danas žive Srbi potomci nekrštenih Srba koji su utekli caru Irakliju. Nikakv drugi narod se ne pominje. Srpki ethnički prostot je kroz istoriju bio zapadnije nego danas, ali svi koji govore dijalektima ovof našeg jezika jesu Srbi.
Inače i Nemanjici mu dodju Hercegovci 🙂 Uči ne pravi se pametan, jer ispadaš neznalica i duduk.