КАКО СУ ДУБРОВЧАНИ ДОЧЕКАЛИ ОСЛОБОДИОЦЕ 1918. ГОДИНЕ: „Српски војници, једнакокрвна браћо наша…!“

  • Предсједник дубровачке општине одржао говор, у коме је, како пише Стјепан Роца у „Алманаху Јадранске страже“, „изразио своје весеље и одушевљење што је после толиких тежњи и чекања (српска војска) победоносно сишла на море”. Др Перо Чингрија свој говор је започео ријечима „Српски војници, једнакокрвна браћо наша…!“

На данашњи дан српска војска је ушла у Дубровник, а тамошње становништво их је дочекало као ослободиоце. Тада је настала и позната слика „Српска војска ослобађа Дубровник 1. децембра 1918″, коју је насликао Жорж Бертен Скот, ратни репортер, сликар и илустратор француског журнала “L’Illustation“, преноси портал „Србининфо“.

Званично је Први свјетски рат је завршен 11. новембра 1918. године, потписивањем примирја, а само два дана касније, 13. новембра, у Дубровник је ушла јединица војске Краљевине Србије. Војска је дошла на позив Месног одбора Народног већа Дубровника који су се залагали за стварање јужнословенске државе под вођством Србије.

На позив Месног одбора, одред српске војске под командом резервног капетана Милана Ђорђевића, сина Владана Ђорђевића, стигао је возом у железничку станицу у Гружу, где му је окупљен народ приредио свечан дочек.

Увече истог дана војска је ушла у Дубровник, а предсједник дубровачке општине др Перо Чингрија одржао говор, у коме је, како пише Стјепан Роца у „Алманаху Јадранске страже“, „изразио своје весеље и одушевљење што је после толиких тежњи и чекања (српска војска) победоносно сишла на море”.

Прочитајте још:
КАКО ЈЕ ДУБРОВНИК 1918. ГОДИНЕ ДОЧЕКАО ОСЛОБОДИОЦЕ: Живјела српска војска и краљ Петар!

Тај су улазак су Дубровчани славили као велики дан у богатој историји града, истичући да им је српска војска донела слободу.

Нешто касније је настала позната слика „Српска војска ослобађа Дубровник 1. децембра 1918″ коју је насликао Жорж Бертен Скот, ратни репортер, сликар и илустратор француског журнала ““L’Illustration“.

На слици се налази резервни пешадијски капетан Милан Вл. Ђорђевић, командир 2. чете, 4. батаљона, 3. пука Моравске дивизије другог позива која је прва ушла у ослобођени град.

Отац Милана Ђорђевића, др Владан Ђорђевић, је био први доктор хирургије у обновљеној Србији, организатор цивилног и војног санитета, оснивач нишке Војне болнице, Црвеног крста у Србији, дипломата, политичар, министар, предсједник владе, академик и писац безбројних романа.

 

 

ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.
О аутору

Оставите коментар