Јово Радош: ПОДСЈЕЋАЊЕ НА ДВИЈЕ ГОДИШЊИЦЕ
По недокучивом Божијем промислу, у 2023 години, стекле су се двије „округле“ годишњице: двјеста година од рођења и сто педесет година од упокојења великог херцеговачког војводе Луке Вукаловића. Наиме, Лука је рођен на Лучин-дан 1823. године на Зупцима, а упокојио се у Господу 6. јула 1873. године у Салтићији, селу које је смјештено на око 60 километара од Бердјанска, у некадашњој, (а и садашњој Русији).
Сучељавајући се са разним националним и животним недаћама и проблемима, многи Срби су заборавили на вођу „Трећег српског устанка“, који се одвијао под његовим руковођењем од 1852 – 1862 године у Херцеговини против Турака. Када су му 2015. године подизани споменици у Гајдобри, Зупцима и Требињу (три истоветне реплике), већ су била у многоме изблиједела сјећања на његову неизбрисиву историјску улогу. Мада Херцеговина представља подручје са далеко највећим бројем устанака против разних окупатора, о Луки се врло штуро говорило и приповједало. А такве личности се ,свакако, не смију препустити да их прекрије вео заборава. Саме битке које је водио против Турака показују колико је регуларне турске војске учествовало у њима (примера ради, на Гацко су Дервиш и Сали-паша водили преко 30.000 војника), док је на разним бојиштима остајало мноштво мртвих непријатеља: на Зупцима најприје преко 520, а затим поново 1523, на Грахову 4.392, на Граховцу око 15.000 итд.
Када је гласовити војвода Лука Вукаловић, са својим устаницима, ослободио готово читаву Херцеговину, лична сујета и зебња, да ће то бити још једна слободна српска држава, обузела је црногорског књаза Николу, па је он започео са својим сплеткарењима, што је проузроковало Лукино изгнанство у Русију.
Његова „слободарска жртва“ и смрт далеко од своје родне груде, треба да у нама побуђују трајно сјећање на овог великана и да буду путоказ јуначког држања за генерације Срба данашњег и будућег времена.
Дубоко вјерујемо да ове двије годишњице неће бити само подсјећање, већ и достојно обиљежавање једног јуначког и праведног живота.
ЈОВО РАДОШ