• О НАМА
  • МАРКЕТИНГ
  • КОНТАКТ
  • АРХИВА СТАРОГ САЈТА
  • УСЛОВИ КОРИШЋЕЊА
facebook
twitter
youtube
google_plus
email
  • АКТУЕЛНО
  • УДРУЖЕЊА
    • КЛУБ ГАЧАНА
    • УДРУЖЕЊЕ ТРЕБИЊАЦА
    • „ХЕРЦЕГОВИНА” ЗРЕЊАНИН
    • Билећани
  • ДОГАЂАЈИ
    • КАЛЕНДАР
  • ЛИЧНОСТИ
  • МАГАЗИН
    • СЦЕНА
    • РИЗНИЦА
    • ЖИВОТ ПЛУС
    • СХ ФОТО
  • СПОРТ
  • АКЦИЈЕ
    • ПОДИГНИМО ПРЕБИЛОВЦЕ
  • КОЛУМНЕ
    • БИЛЕЋКА ТРИЛОГИЈА
    • ОБИЧАЈИ И ВЕРОВАЊА
    • ОНИМА ШТО ПЛАЧУ
    • ХЕРЦЕГОВАЦ У БЕОГРАДУ
  • СХ ФОТО
  • БИЛЕЋКА ТРИЛОГИЈА
НАСЛОВИ
Срби су попут феникса, увијек се дижу из крвавог пепела!
ВЛАДО МИЛОШЕВИЋ (1935-2020): Одлазак човјека који се доказао дјелима
КАКО СУ АМЕРИКАНЦИ ПРЕДСТАВИЛИ ФИЛМ “ДАРА ИЗ ЈАСЕНОВЦА”: Прича из једног од највећих логора за истребљење за који је мало ко чуо
ДЕЛИЈЕ – српски самураји и витезови које је историја заборавила
ЖЕЉКО ПРЖУЉ: Свети Василије нас је научио шта је права борба из нужде!
„Електро-Херцеговина“ тражи кредит да остане ликвидна
Соколска жупа Тузла
ГОДИШЊЕ НАГРАДЕ УНЦГ: Међу лауреатима Михаило Меденица, Мишо Вујовић, Рајка Раичевић, Момчило Вуксановић…
ПИСАЦ ВЛАДА АРСИЋ О НИНОВОЈ НАГРАДИ: Не желим да учествујем у естрадно-вашарско-медијском спектаклу!
Како су соколи 1932. године прославили стогодишњицу рођења Мирослава Тирша

Црква Свете Тројице у Равном прославила крсну славу (ФОТО)

Датум 04. 06. 2017.
Аутор : Слободна Херцеговина
  •  Данашњи празник Силаска Светог духа на апостоле – Тројичин дан слава је православне цркве у Равном. Као и протеклих година, Срби из Равног са својом родбином и пријатељима из Требиња и других градова и данас су се сабрали око своје цркве да у радости прославе овај велики празник.


Свету литургију служио је парох Милош Ловрић, уз саслужење монаха оближњег манастира Ваведења пресвете Богородице у Завали. Послије свете литургије, домаћини су припремили трпезу љубави за све присутне. Присутне су поздравили парох Милош Ловрић, док је испред мјештана добродошлицу пожелио Мирко Краљ.

Светој литургији уз више десетина мјештана, њихове родбине и пријатеља, присуствовао је и градоначелник Требиња Лука Петровић, који је Србе – мјештане охрабрио да наставе повратак на своја вишевјековна огњишта и обећао да ће и Град Требиње убудуће помогати Србе повратнике на простору општине Равно. Уз градоначелника, данашњој слави храма присуствовало је руководство и више чланова српских удружења „Просвјета“ и „Ћирилица“ из Требиња и Равног.


Српско-православна црква Свете Тројице, на иницијативу Срба са простора општине Равно, проглашена је ове године, од стране „Комисије за очување националних споменика БиХ“ – националним спомеником БиХ.

Ова црква обновљена је 1897. године, на темељима старије цркве. Црква није рушена у посљедњем, као ни у Другом свјетском рату. Ипак, из сваке српске породице одведено је више људи и жена у логор Јасеновац, на самом крају рата 1944. године.
У Равном, као старосједиоци, живјело је раније неколико породица Краљ и Салата. Данас долазе повремено и послије обнове своје цркве намјеравају да обнове и своја огњишта, која су опљачкана, запаљена и уништена у посљедњем рату. Црква Свете Тројице обновљена је и 2004. године „прилозима Срба из Америке и отаџбине“.

Насеље Равно је до потписивања Дејтонског споразума било саставни дио општине Требиње. Послије Дејтонског мировног споразума, на простору више десетина српских села које је окупирала Хрватска војска 1992. године у агресији на општину Требиње, формира се нова општина – Равно.
Требиње је тиме остало без трећине своје предратне територије, на којој су живјели већином Срби, на простору пребогатом културно-историјским споменицима српског народа.

Милан Путица / РАДИО ТРЕБИЊЕ

ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.

О аутору
  • google-share
Previous Story

СУСРЕТ СА ИСТОРИЈОМ: Истина о Николи Калабићу

Next Story

Гацко обиљежило славу храма и града – Свету Тројицу

Оставите коментар Одустани од одговора

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

RECENT

POPULAR

COMMENTS

Срби су попут феникса, увијек се дижу из крвавог пепела!

Posted On 24. 01. 2021.

ВЛАДО МИЛОШЕВИЋ (1935-2020): Одлазак човјека који се доказао дјелима

Posted On 24. 01. 2021.

КАКО СУ АМЕРИКАНЦИ ПРЕДСТАВИЛИ ФИЛМ "ДАРА ИЗ ЈАСЕНОВЦА": Прича из једног од највећих логора за истребљење за који је мало ко чуо

Posted On 24. 01. 2021.

ИСТОРИЈА О КОЈОЈ СЕ ЋУТАЛО: Друго лице "народних хероја"

Posted On 25. 10. 2016.

Списак презимена покатоличених српских породица у Херцеговини

Posted On 06. 11. 2018.

Кикс бенд - најпопуларнији бенд у Херцеговини (ВИДЕО)

Posted On 23. 11. 2015.

[…] у читанкама за девети разр...

Posted On 21. 01. 2021.

[…] Извор: Слободна Херцеговина...

Posted On 20. 01. 2021.

[…] Преузето са:...

Posted On 19. 01. 2021.

СОЦИЈАЛНЕ МРЕЖЕ

0 Fans
Ауторска права © Слободна Херцеговина, 2013. Сва права су задржана.